رشد تولید فولاد در سال ۹۷

فولاد خام ۱۳درصد محصولات ۹ درصد

میزان تولید فولاد خام و محصولات فولادی کشور طی سال 97 به ترتیب 13 و 9 درصد رشد یافت.

انجمن فولاد ایران گزارش داد: شرکت های فولاد ساز کشور از ابتدای فروردین تا پایان اسفند 97، حدود 24 میلیون و 670 هزارتن فولاد خام تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال ماقبل، 21 میلیون و 884 هزار تن بود.

علاوه بر این طی 12 ماهه سال 97، حدود 21 میلیون و 572 هزار تن انواع محصولات فولادی (کلاف، تیرآهن، ورق عریض، میلگرد، ورق گرم، ورق سرد، ورق پوشش دار و غیره) در کشور تولید شد که در مقایسه با میزان تولید مدت مشابه سال 96 (19 میلیون و 776 هزار تن)، حاکی از رشد 9 درصدی است.

همچنین، طی 12 ماه یاد شده، 26 میلیون و 359 هزار تن آهن اسفنجی تولید شد که نسبت به آمار مدت مشابه سال 96 (22 میلیون و 560 هزار تن)، 17 درصد رشد نشان می دهد.

افزایش 84 درصدی صادرات محصولات فولادی

بنا به این گزارش، طی سال 97، حدود 4 میلیون و 899 هزار تن شمش و 2 میلیون و 987 هزار تن انواع محصولات فولادی صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال 96 (6 میلیون و 872 هزار تن شمش و یک میلیون و 623 هزار تن محصولات فولادی) به ترتیب 29 درصد کاهش و 84 درصد رشد داشته است.

افزون بر این، طی این مدت 533 هزار تن آهن اسفنجی صادر شد که نسبت به آمار سال ماقبل (713 هزار تن)، حاکی از کاهش 25 درصدی صادرات این محصول است.

همچنین طی 12 ماه پارسال، 28 هزار تن فولاد خام و یک میلیون و 26 هزار تن انواع محصولات فولادی وارد کشور شد که در مقایسه با آمار مدت مشابه سال گذشته (51 هزار تن فولاد خام و 2 میلیون و 439 هزار تن انواع محصولات فولادی) به ترتیب 45 درصد و 58 درصد کاهش نشان می دهد.

    

افتتاح بزرگترین کارخانه تولید شمش و فولاد در کرمانشاه

چندین طرح مهم اقتصادی در روز جاری با حضور رئیس جمهور در استان کرمانشاه به بهره برداری خواهد رسید.

در روز جاری با حضور رئیس جمهور به استان کرمانشاه ۸ طرح مهم به بهره برداری خواهد رسید. این پروژه‌ها در حوزه‌های عمرانی، اقتصادی، فناوری اطلاعات و عمران شهری با حجم سرمایه گذاری ۷ هزار و ۱۲۲ میلیارد تومان خواهد بود. یکی از این پروژه ها، طرح سامانه گرمسیری است که برای این پروژه ۳ هزار و ۹۲۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است. افتتاح بزرگترین کارخانه تولید شمش و فولاد در استان کرمانشاه، بهره برداری از تصفیه خانه آب شهر پاوه و افتتاح یک واحد نیروگاهی از سد داریان از جمله پروژه‌های افتتاحی در روز جاری خواهد بود. 

همچنین یکی از طرح‌های افتتاحی در کرمانشاه، سیستم آبیاری نوین مزارع کشاورزی در سطح یک هزار و ۸۰۰ هکتار است که به صورت ویدئو کنفرانس به انجام خواهدرسید. 

براساس اعلام روابط عمومی صندوق توسعه ملی حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ریالی از محل منابع این صندوق به طرح‌های آب و کشاورزی، صنعت و معدن، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و گردشگری استان کرمانشاه تاکنون پرداخت شده است.

لازم به ذکر است که افتتاح مرحله اول پروژه ذوب آهن بیستون با ظرفیت سالانه ۲۵۰ هزار تن و اشتغالزایی ۶۰۰ نفر از دیگر برنامه‌های کاری رئیس جمهوری است که بیش از ۴۷ میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به این طرح صنعتی تسهیلات پرداخت شده است.

همچنین طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در ۱۲ استان کشور از دیگر پروژه‌های افتتاحی در روز جاری است که در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، اردبیل، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان با هدف تأمین آب مورد نیاز شرب، کشاورزی و صنعت، چشمانداز مناسبی را برای توسعه اقتصادی در این مناطق ایجاد کرده است.