دیدار دو رئیس انجمن فولاد ایران و ایتالیا

بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با رئیس انجمن متالورژی ایتالیا در اروپا دیدار داشت و با وی درباره توسعه همکاری بین صنایع فولاد ایران و ایتالیا مذاکراتی داشت.

دکتر سبحانی در نشست با Federico mazzolari رئیس انجمن متالورژی ایتالیا در خصوص همکاری دوجانبه اعضای دو انجمن در همایش ها، نشریات، دوره های آموزشی، انتقال کارشناس و سایر موارد فنی و تخصصی در حوزه فولاد مذاکراتی داشتند. شایان ذکر است که انجمن متالورژی ایتالیا سه نوع همایش تخصصی بین‌المللی مخصوص فولادسازان ایتالیا در حوزه هایی همانند محیط زیست، خوردگی، تعمیرات و... برگزار می‌کند که مقرر شد برنامه های این همایش‌ها به اطلاع انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برسد تا اعضای این انجمن بتوانند در صورت تمایل در آن شرکت کنند. همچنین امکان انتشار مطالب فنی در حوزه فولاد ایران در ماهنامه الکترونیکی این انجمن فراهم شد. همکاری در برگزاری دوره های مشترک آموزشی و همچنین همکاری برای شناسایی و اعزام کارشناس خطوط فولاد در صورت اعلام نیاز از طرف ایرانی از دیگر محورهایی بود که در این نشست دوجانبه مطرح شد.  این دیدار روز (۱۶ بهمن ماه ۹۷ / ۵ فوریه ۲۰۱۹) در ایتالیا صورت گرفت.

    


ایمیدرو در حمایت از بخش خصوصی قاطع و مصمم خواهد بود

جلسه مشترک ایمیدرو با هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات صبح امروز در محل این هلدینگ با حضور مدیران و معاونین این دو مجموعه و شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری، صنعتی و معدنی برگزار شد.

در این جلسه ابتدا گزارش تحلیلی فشرده‌ای در مورد وضعیت اقتصاد و صنعت در مقیاس ملی وجهانی ارائه شد.

سپس رئیس هیات عامل ایمیدرو به تشریح دستاوردهای سالیان اخیر کشور در حوزه معدن و صنایع معدنی پرداخت.

خداداد غریب‌پور با تاکید بر لزوم شناخت نیازها و تعیین اولویت‌های صنعت، به برخی مزیت‌های صنایع معدنی نسبت به سایر صنایع در شرایط کنونی اشاره کرد.

وی مواردی چون دامنه وسیع مشتریان محصولات معدنی در سطح کشورهای جهان، ثبات، انعطاف‌پذیری، پتانسیل بالای ایجاد اشتغال و تأثیرگذاری جدی در توسعه متوازن کشور را ازجمله مزیت‌های مهم این صنعت برشمرد.

غریب‌پور گفت: ۹۰ درصد معادن در فاصله کمتر از ۲۰ کیلومتری روستاها و مناطق محروم قرار دارند. این امر بخش معدن را به ابزاری موثر در توسعه مناطق محروم و توزیع ثروت به‌عنوان یک ضرورت اجتماعی تبدیل کرده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین با اشاره به وجود روحیه همکاری و هم‌افزایی در بزرگان این صنعت به‌عنوان یک ویژگی برجسته و تعیین‌کننده افزود: نمونه این هم‌افزایی‌ها تشکیل کنسرسیوم‌های بزرگ و قدرتمندی در مجموعه فعالان این صنعت همچون کنسرسیوم اکتشاف به محوریت هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات بوده است. تلاش ما تقویت این ساختارها به‌ویژه در بخش خصوصی است.

در ادامه این نشست مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به تشریح مهم‌ترین اقدامات انجام‌گرفته در این مجموعه پرداخت. عزیزاله عصاری ضمن تشریح چگونگی شکل گیری و برنامه‌های کنسرسیوم بزرگ اکتشافی کشور گفت: نکته مهم در توانمندی کنسرسیوم، حضور شرکت‌های بزرگی در ترکیب آن است که درمجموع، نزدیک به نیمی از تولید مواد اولیه و صادرات بخش معدن کشور را به عهده دارند. عصاری در ادامه، اقدامات انجام‌ شده را برای طراحی و اجرای بزرگ‌ترین اسکله تخصصی حمل‌ونقل مواد معدنی و فولاد در جنوب شرقی کشور با قابلیت بارگیری کشتی‌های ۱۵۰ هزار تنی تشریح کرد. وی تاکید کرد: لازمه اجرایی شدن طرح جامع فولاد و مواد معدنی در افق ۱۴۰۴ تامین این زیرساخت‌ها در کشور است و هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات تمام توان خود را برای عملیاتی شدن این مهم به کار خواهد گرفت؛ لیکن انتظار می‌رود بخش دولتی همچنان در حمایت و پشتیبانی این طرح‌ها جدی و مصمم باشد.

عصاری حضور غریب‌پور در ایمیدرو و قاطعیت وی در پیشبرد اهداف مجموعه را فرصتی مغتنم برای فعالان صنعت دانست و اظهار امیدواری کرد با همکاری و هم‌افزایی موجود در بخش دولتی و خصوصی، امکان رشد و توسعه و گذار از شرایط سخت موجود در عرصه تولید فراهم شود.