عزم فولاد هرمزگان بر تحقق تولید با کل ظرفیت اسمی

یکی از شرکت های موثر و بزرگ در صنعت فولاد که سهم هشت درصدی از تولید این محصول را در بازار بر عهده دارد شرکت فولاد هرمزگان است که با ظرفیت اسمی تولید 1.5 میلیون تن تختال عزم خود را بر تحقق تولید با کل ظرفیت اسمی در سال جاری جزم کرده است .

فرزاد ارازنی، مدیرعامل فولاد هرمزگان بر  اهمیت بومی سازی و تاثیرگذاری آن در خودکفایی صنعت فولاد و عدم نیاز به خارج از کشور تاکید کرد.

به گفته وی این شرکت با ایجاد یک دپارتمان مستقل بومی‌سازی در در ساختار رسمی خود، توجه به بومی سازی را بیش از پیش در برنامه‌ها قرار داده است. این بخش در قالب گروه‌های کاری، با گروه بهره‌برداری و بخش خرید و R&D همکاری کرده و سعی می‌کند با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع داخلی کشور، نیازهای داخلی شرکت را برطرف نماید. در وقاقع  وظیفه این بخش شناسایی مسیرهای مختلف برای تامین قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات وارداتی است تا بتوان در داخل کشور اقدام به تولید آن کرد . 

از نگاه ارزانی ، بومی‌سازی در زمینه مواد اولیه، قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلاتی که مصرف عمومی در صنایع کشور دارند در میان مدت سبب خودکفایی کشور می‌شود . 

.مدیر عامل فولاد هرمزگان در این گفت و گو با اشاره به اینکه بومی‌سازی در اشتغال‌زایی موثر است، تصریح کرد: این موضوع موجب می شود نهادها، شرکت‌ها و تولید‌کنندگان جدیدی به چرخه اقتصاد اضافه شوند.وی با بیان اینکه در زمان تحریم، بومی‌سازی معنای عمیق تری پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: در واقع تحریم فرصت بسیار مناسبی برای بومی‌سازی قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات مهیا می‌کند، زیرا به‌واسطه بومی‌سازی می‌توان نیازها را با توجه به توانایی‌های موجود برطرف کرد.

وی در ادامه اشاره ای به پروژه های های جدید فولاد هرمزگان در حوزه بومی سازی داشت و  طراحی و ساخت آب‌شیرین‌کن دریا به روش جذبی با استفاده از انرژی خورشیدی، طراحی و ساخت ابزار لبه یاب هوشمند مورد استفاده در فرآیندهای فرزکاری و ماشین کاری ، فعال نمودن کاتالیست‌های مستعمل واحد احیا مستقیم با استفاده از دی‌اکسید کربن فوق بحرانی و ساخت کریستالیزاتور را اهم این پروژه ها دانست 

ارزانی همچنین ،  بومی سازی محصولات تولیدی  در راستای نیاز های صنعتی کشور را از اولویت های شرکت فولاد هرمزگان دانست . 

مهندس ارزانی با اشاره به 12 دی ماه سالروز افتتاح شرکت فولاد هرمزگان ، تلاش کارکنان این شرکت را در خلق رکوردهای پی در پی و تلاش به سیر تعالی و سرامدی در صنعت فولاد را قابل ستایش خواند و افزود در 9 ماهه امسال تولید آهن اسفنجی 11 درصد و تولید تختال 5.4 درصد رشد داشت  این درحالیست که در سال جاری تا کنون دو بار رکورد تولید ماهیانه اسلب با 135128 تن در فروردین و 135699 تن در خرداد و یکبار تولید ماهیانه آهن اسفنجی با 158241 تن در خرداد شکسته شد .

    


در واحد احیا مستقیم فولاد هرمزگان صورت گرفت

تثبیت پارامترهای کیفیت آهن اسفنجی تولیدی 

رئیس دفتر فنی تولید احیا مستقیم فولاد هرمزگان گفت: با تثبیت پارامترهای کیفیت آهن اسفنجی، تولیدات مدول های احیا فولاد هرمزگان از نظر دستیابی در کسب متالیزاسیون بالای 92 درصد به وضعیتی مطلوب رسیده است.

مهندس حمید نظرنژاد افزود:  با توجه به نمودار ذیل روند تثبیت متالیزاسیون آهن اسفنجی تولیدی احیا را در بازه نه ماهه نشان می دهد که نکته مهم در نمودار ذیل استفاده از تعریف درصد در رنج مطلوبیت است در این روش علاوه بر میانگین توزیع فراوانی داده ها نیز مد نظر بوده ودرمحاسبه متالیزاسیون محصولات احیا مستقیم استفاده شده است.

وی بیان داشت: با تثبت مواد در رنج بالای کیفیت آهن اسفنجی با درجه متالیزاسیون بالای 88 بر اساس طراحی واحد احیا به عنوان محصول محسوب می شود که واحد فولادسازی می تواند کنترل آسان تری بر پروسه تولید خود داشته باشد.

نظرنژاد با اشاره به نتایج این اقدام گفت: : از جمله نتایج این اقدام می توان  به مواردی همچون رعایت دستور العمل های بهره برداری، میکس‌سازی مناسب گندله علی رغم تنوع گندله وردی از منابع مختلف وکاهش توقفات اضطراری اشاره نمود.