پیدایش کشند قرمز  در سواحل شرقی و جنوبی جزیره کیش

کشند قرمز یا شکوفایی جلبکی پدیده‌ای است طبیعی که بر اثر نوعی جلبک میکروسکوپی به وجود می‌آید و مـوجب تغییـر در رنـگ آب دریا می‌شوند.

به گزارش ایلنا، زمانی که جلبک ایجاد کننده رد تاید در تراکم بالا تولید شود، به صورت لکه‌های رنگی در آب‌ها که اغلب قرمز رنگ هستند دیده می شود در واقع کشند قرمز همیشه به رنگ قرمز دیده نمی شود بلکه در قالب رنگ‌های قهوه ای، نارنجی، ارغوانی و زرد نیز نمایان می شوند.

همچنین اغلب مردم هنگام مواجه با این پدیده در ابتدا بخاطر بوی نامتبوع ناشی از تجزیه بی‌هوازی و رنگ غیرطبیعی آب، علت آن را آلودگی نفتی یا ورود فاضلاب به دریا تشخیص می‌دهند.

تغیرات شرایط آب و هوایی (بالا رفتن درجه حرارت محیط و آب دریا)، پدیده پر غذایی، فاکتورهای هیدرولوژیکی، برخی آلودگی‌هایی که منشا انسانی دارند می تواند از عوامل ایجادکننده کشند قرمز باشد.

اکسیژن‌رسانی به گونه‌های آبزی نظیر برخی از ماهیانی که نسبت به کمبود اکسیژن حساسیت بیشتری نشان می دهند به ویژه آبزیان کف زی نظیر انواع صدف‌ها، نرم تنان، خیار‌های دریایی، حلزون‌های دریایی و... که قدرت تحرک و جا به جایی کمتری دارند با پدیدار شدن کشند قرمز منجربه آسیب رساندن به اندام‌های تنفسی و در نهایت سبب مرگ آنها می شود.

سمی بودن کشند قرمز زمانی که دارای غلظت بالایی باشد خطرناک است اما بر روی پوست انسان در موقع شنا کردن تاثیری ندارد و در نهایت این سم آنقدر در مقدار آب فرو برده شده توسط شناگر زیاد نیست که خطری برای او داشته باشد.

این پدیده همه ساله با آغاز فصل گرما در نقاطی از خلیج فارس رخ می دهد، بیشترین میزان وقوع پدیده کشند قرمز ثبت شده در جزیره کیش مربوط به اواخر فروردین سال 88 بود که موجب مرگ و میر تعداد زیادی از گونه‌های کف زی و برخی از ماهیان گونه طوطی ماهیان شد که پس از گذشت سه ماه به صورت طبیعی و به طور کامل برطرف شد.

لازم به ذکر است در چند روز گذشته با نمایان شدن این پدیده در بخش‌هایی از سواحل شرقی و جنوبی جزیره به اشتباه در برخی از رسانه‌ها به عنوان آلودگی از آن یاد شده است

    

ارتقای سطح کیفی ارائه خدمات مشاورین املاک در کیش

سازمان منطقه آزاد کیش در راستای ارتقاء سطح کیفی ارائه خدمات مشاورین املاک جزیره، آزمونی جهت بررسی صلاحیت فنی و تخصصی متقاضیان دریافت مجوز فعالیت اقتصادی دفتر مشاور املاک در کیش برگزار می کند.

به گزارش ایلنا؛ آزمون بررسی صلاحیت فنی و تخصصی متقاضیان دریافت مجوز فعالیت اقتصادی دفتر مشاور املاک در کیش با هدف ارتقای سطح کیفیت ارائه خدمات‌ با بهره‌گیری از دانش و تجربه روز دنیا، مدیریت ارتباط با مشتری، سرمایه‌های انسانی و حقوقی در این منطقه برگزار می شود.

شایان ذکر است بر اساس زمان‌بندی و برنامه‌ریزی مدون؛ شرایط نام نویسی و معرفی منابع برگزاری آزمون بررسی صلاحیت فنی و تخصصی متقاضیان دریافت مجوز فعالیت اقتصادی دفتر مشاور املاک به زودی اعلام خواهد شد.