مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: در مبحث تدوین بودجه باید با تغییر برخی نگرش‌ها‌‌، کارگروه مربوطه را متقاعد کنیم که در این خصوص نه بر اساس چارچوب مقررات مناطق آزاد بلکه با نگاه سرزمین اصلی موضوع را بررسی کنند.

جعفر آهنگران که در نشست مدیران برنامه و بودجه سازمان‌های مناطق آزاد با محوریت برنامه هفتم توسعه که 25 خرداد در سالن رازی مرکز همایش‌های بین‌‌‌المللی جزیره برگزار شد، سخن می‌گفت؛ تدوین بودجه را مساله بسیار دشواری دانست که هر تبصره آن در کارگروه چالش‌های فراوانی دارد. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش عنوان کرد: با دیدگاه کنونی دبیرخانه‌‌، تدوین مباحث بودجه تسهیل خواهد شد و با روش‌های مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و اعمال تغییرات احتمالی در تعداد کارگروه‌ها اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد. آهنگران با تشریح اوضاع کنونی و تلاش مناطق برای تدوین برنامه‌های خود گفت: در حال حاضر دو موضوع مهم اصلاحات بودجه که امسال به موقع و حتی زودتر از موعد خود در حال انجام است و دیگری بحث برنامه هفتم توسعه در حال پیگیری می باشد که به طور قطع به تصمیمات خوبی منجر خواهد شد.

آهنگران در بخش دیگر سخنان خود مهمترین موضوع در بخش برنامه بودجه دبیرخانه و مناطق آزاد را دستیابی به اهداف برنامه هفتم توسعه عنوان کرد و گفت: باید تمامی مناطق برای اجرای هرچه بهتر این موضوع به اجماع کلی برسند. معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این نشست بودجه را مبحث مهمی در عملی شدن برنامه‌های سازمان‌ها در حد کلان و مطلوب برشمرد و گفت: اگر بودجه بر اساس توان، ظرفیت و اهداف سازمان‌ها همسان سازی و تعیین شود، طرح‌ها و برنامه‌های مد نظر محقق خواهد شد. ناصر آخوندی با اشاره به اینکه باید انعطاف‌پذیری در تدوین برنامه‌های بودجه و حسابرسی عملیاتی در مناطق اجرایی شود اظهار داشت: در این صورت است که پیش بینی، تصویب و تعیین بودجه منطبق با تناسبات مناطق اجرایی خواهد شد. آخوندی در بخش پایانی سخنانش با تاکید بر بودجه ریزی عملیاتی به عنوان یکی از مهمترین نکات در سازمان‌ها افزود: با در نظر گرفتن بودجه ریزی عملیاتی‌‌، سازمان‌ها بر اساس اهداف، دانش و موضوعات مربوط به آن به موارد مد نظر خود دست می یابند، همچنین آموزش کارگروه‌ها و افراد مرتبط با بحث بودجه باید تقویت شود تا نیاز یکساله مناطق را به صورت دقیق پیش بینی کنیم و زمان بندی اصلاح بودجه را به حداقل برسانیم. همچنین میثم رفیع پرهیزگار سرپرست معاونت توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد هدف از برگزاری این نشست را زمینه سازی برای تدوین برنامه هفتم توسعه با مقدمه مورد تاکید مهندس مومنی و محوریت مقطعی سه ساله از برنامه هفتم عنوان کرد که مقرر شد در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.

پرهیزگار افزود: باید سعی کنیم در جلسات متعدد کارهای کارشناسی شده به ویژه در حوزه‌های تخصصی با توجه به مزیت‌های اصلی هر منطقه برای تدوین برنامه‌های دقیق تر ارائه دهیم که این امرمستلزم مشارکت تمامی حوزه‌ها است.

وی تصریح کرد: نقطه اتصال ما با مناطق آزاد مدیران طرح برنامه خواهند بود و انتظار میرود در جلسات با دید و کلامی باز نسبت به موضوعات برنامه ای چه از لحاظ شکلی و چه محتوایی، اجماع نسبی بین مناطق را موجب شوند.