مدیرعامل ایرانسل در مراسم اختتاحیه بیست‌ونهمین کنفرانس برق ایران، برنامه‌های توسعه‌ای برای ایجاد تحول دیجیتال به‌عنوان دروازه‌ای به آینده‌ تمام‌هوشمند در کشور را شرح داد.

به گزارش ایلنا، عصر روز پنج شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، مراسم اختتاحیه بیست‌ونهمین کنفرانس مهندسی برق ایران با حضور دکتر مسعود شفیعی رئیس انجمن علوم مهندسی برق ایران و رئیس ۲۹امین کنفرانس مهندسی برق ایران، دکتر محمود کمره‌ای دبیر علمی ۲۹امین کنفرانس مهندسی برق ایران، دکتر محمد جمشیدی استاد دانشگاه تگزاس، دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل و عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس و مهندس یاسر رضاخواه مدیرعامل رایتل برگزار شد و طی آن دکتر بیژن عباسی‌آرند با ارائۀ سخنرانی با موضوع «تحول دیجیتال، دروازه‌ای به آیندۀ تمام هوشمند»، به صورت آنلاین با حاضران به گفت‌وگو پرداخت.

دکتر بیژن عباسی آرند در ابتدا با اشاره به اینکه صنعت IT و ICT، یک توانمندساز جدی برای تحول دیجیتال در کشور است و مهم‌ترین و اساسی‌ترین زیرساخت تحول دیجیتال به حساب می‌آید، گفت: اگر آینده‌ای را بخواهیم تصور کنیم که دنیای هوشمند تلقی می‌شود، در این دنیا، همۀ پدیده‌های فیزیکی با کمک سنسورها به سینگال‌های دیجیتال تبدیل می‌شوند و همه چیز به هم متصل می‌شود. در این وضعیت حجم زیادی از اتصالات و ارتباطات در همۀ سطوح شکل می‌گیرد و نهایتاً همه چیز هوشمند می‌شود. در این زمان، زوج «کلان داده» و «هوش مصنوعی» است که ظهور و بروز هوشمندسازی را در همۀ ابعاد برای دنیا فراهم می‌کند.

وی همچنین با نگاهی به گزارش‌های جهانی پیرامون نقش اقتصاد دیجیتال در رشد اقتصاد کشورها گفت: این گزارش‌ها نشان می‌دهد که بیست درصد افزایش سرمایه‌گذاری در حوزۀ ICT، منجر به یک درصد رشد تولید ناخالص ملی کشورها می‌شود. سرمایه‌گذاری در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، بازگشت سرمایۀ ۶.۷ برابر نسبت به حوزۀ غیر ICT را دارد و همچنین اقتصاد دیجیتال نسبت به بخش‌های دیگر اقتصاد، رشد ۲.۵ برابری را از آن خود کرده است. مدیرعامل ایرانسل با تشریح تحقق اکوسیستم تحول دیجیتال، ادامه داد: باید توجه داشت که اکوسیستمی که در تحول دیجیتال شکل می‌گیرد، به دو بخش سرویس‌های عمومی و صنایع خاص قابل تقسیم است. شهر هوشمند، دولت الکترونیک، سلامت الکترونیک، آموزش الکترونیک و...، حوزه‌های خدمات عمومی‌اند که نقش بسیار پررنگی را خواهند داشت. صنایعی که می‌توانند در تحول دیجیتال نقش عمده را ایفا کنند نیز صنعت انرژی و صنعت کشاورزی‌اند. برای تعریف نقشۀ راه کلی بنیان‌گذاری تحول دیجیتال در حوزه ICT، به چند مرحله. قدم اول توسعه و بنیان‌گذاری زیرساخت شامل توسعه‌ شبکه پهن‌باند، چه در موبایل و چه در فیبر است. به موازات آن، توسعه‌ دیتاسنترهای ملی نیز باید شروع شود. در قدم بعدی «نوآوری اینترنت» و «نوآوری داده» را داریم، در نهایت هم بحث به‌کارگیری پلفترم‌های هوش مصنوعی برای تکمیل این زنجیره را نیاز داریم.

عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس همچنین  دربارۀ اقدام‌های توسعه‌ای ایرانسل برای ورود 5G به کشور گفت: ما در ایرانسل حداقل از دو سال قبل، بحث زیرساخت و توسعه 5G را آغاز کردیم و تمام شبکه‌ ایرانسل در حال حاضر کاملاً آمادگی پذیرش و ارتقاء به 5G را دارد. برنامه‌ای برای توسعه‌ بیشتر شبکه رادیو داریم که بتوانیم توسعه‌ 5G را در آن پیاده‌سازی کنیم. چند فعالیت هم در مرکز تحقیق و توسعه ایرانسل، شکل گرفته تا بخشی از نیازمندی‌ها در حوزۀ5G در آن محقق شود. از جمله پروژه‌های ساخت مودم، بومی‌سازی آنتن‌ها، پروژه‌های مرتبط با خودرو هوشمند و جراحی از راه دور و … که هم‌اکنون در حال اجرا است. در راستای سند کلانِ توسعۀ شبکه ملی اطلاعات که در آن بر تحقق نسل‌های بالاتر به اپراتورها تأکید شده است، ما در ایرانسل برنامه‌ای را آماده کرده‌ایم که در مدت ۵ سال بتوانیم ۱۸ تا ۲۰ درصد مشترکان را به نسل پنج تلفن‌همراه متصل کنیم.

مدیر عامل ایرانسل افزود: تمرکز ایرانسل به عنوان اپراتور دیجیتال در بحث تحول دیجیتال، بر هستۀ اصلی کسب‌وکار یعنی توسعۀ شبکه 5G و کامل کردن شبکۀ 4G و TD-LTE است. در کنار این برنامه‌ها نیز، ایرانسل با پلتفر‌م‌هایی که دارد از جلمه اَبَراپلیکیشن ایرانسل‌من، سرویس‌هایی را در حوزه‌های آموزش، VOD و …، ارائه می‌کند. در آینده نیز سرویس ابری، سلامت الکترونیک، مرورگر و موتور جستجو و … را ارایه می‌دهیم. دکتر عباسی‌آرند ادامه داد: در پایان به نظر می‌رسد چشم انداز آتی، بحث 6G است. مقایسه بین 4G و 5G و 6G نشان می‌دهد که متوسط پیک سرعت به ترتیب از ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه در 4G، به ۱۰ گیگابیت بر ثانیه در 5G و نزدیک ۱۰ ترابیت بر ثانیه در 6G می‌رسد. همچنین در نسل ششم، تأخیر به زیر یک‌دهم میلی ثانیه می‌رسد و سرعت نیز به گونه‌ای است که ۱۴۲ ساعت فیلم را می‌توان در یک ثانیه دانلود کرد.  ما در ایران هم باید بتوانیم به همان سرعتی که 5G وارد کشور می‌شود، 6G را وارد فاز مطالعاتی کرده و این فرصت را ارزشمند بدانیم، با کمک دانشگاه‌ها پروژه‌های مطالعاتی را تعریف کنیم و در توسعۀ این نسل جدید فناوری، نقش ایفا کنیم. ما در ایرانسل پروژه‌های تحقیقاتی را در راستای پایان‌نامه‌های ارشد و دکترا حمایت می‌کنیم و از دانشگاه‌ها و پژوهشگران دعوت می‌کنیم تا در پروژه‌های ایرانسل برای ایفای نقش بیشتر در توسعۀ 6G، با ما همکاری کنند.