سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش، گفت: شرکت مپنا به عنوان برنده مناقصه، نصب و راه‌اندازی نیروگاه 40 مگاواتی برق جزیره را در تیرماه سال جاری و قبل از پیک مصرف سال 1400 با مشارکت وزارت نیرو در دستور کار قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش، راهکار‌های تسریع در نصب و راه‌اندازی نیروگاه 40 مگاواتی برق کیش با حضور سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش و معاون وزیر نیرو تشریح شد.

جعفر آهنگران، سرپرست این سازمان در نشست با مهندس طرزطلب، معاون وزیر نیرو و همچنین مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی‌‌‌، آغاز عملیات اجرایی و رسیدگی به نصب و راه‌اندازی نیروگاه جدید برق کیش با وجود بیش از 15 هزار واحد مسکونی و صنایع فعال در این منطقه را بررسی کردند.

بر اساس این گزارش، پیرو امضای تفاهم‌نامه‌ای با وزارت نیرو، پرداخت 50 درصد از هزینه 24 میلیون دلاری راه‌اندازی نیروگاه جدید برق کیش را وزارت نیرو برعهده خواهد گرفت.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش در این خصوص گفت: پیگیری اجرای طرح نیروگاه برق، از دوره‌های مدیریتی قبل تا امروز با هدف تامین بخشی از انرژی الکتریکی مورد نیاز جزیره کیش آغاز شده است که در نهایت مقرر شد با همکاری شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق یکی از زیرمجموعه‌های وزارت نیرو به جرا درآید. طبق برآورد انجام شده نصب و راه‌اندازی این نیروگاه مبلغی بالغ بر 24 میلیون دلار هزینه به دنبال دارد.

جعفر آهنگران در خصوص روند عملیاتی شدن این موضوع افزود: در پایان سال گذشته زمین موردنظر جهت راه‌اندازی این نیروگاه تحویل و نقشه‌برداری‌ها پیگیری شد و با هدف تسریع در انجام امور نیز بازدیدی با حضور و همراهی مهندس طرزطلب، معاون وزیر نیرو از وضعیت موجود صورت گرفت.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به قول مساعد طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی برای اعزام گروه ژئوتکنیک و انجام تست‌های مربوطه گفت: شرکت مپنا به عنوان برنده مناقصه، نصب و راه‌اندازی نیروگاه 40 مگاواتی برق جزیره را در تیرماه سال جاری و قبل از پیک مصرف سال 1400 با مشارکت وزارت نیرو در دستور کار قرار داده است.

آهنگران تامین همزمان گاز نیروگاه‌ها را یکی دیگر از خدمات سازمان منطقه آزاد کیش به ساکنان و گردشگران برشمرد و عنوان کرد: بخش دریایی این عملیات به پایان رسیده و بخش خشکی آن به طول 10 کیلومتر درون جزیره با همکاری شرکت ملی گاز در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه زمانبندی تا پایان اردیبهشت شبکه‌های گاز نیز همزمان با وارد شدن نیروگاه برق به مدار به بهره‌برداری خواهد رسید.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش در پایان با اشاره به اهمیت بعد زمانی و هزینه‌بر بودن مسائل عمرانی، همچنین نوسانات قیمت ارز برای خرید تجهیزات طرح‌ها، بر انجام به موقع امور این حوزه به صورت کارشناسی و مطالعه شده تاکید کرد.