مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در آیین برگزاری رویداد ملی «ایران هم کیش» بر اهمیت گستره عظیم فرهنگی، ادبیات، عرفان و شعر به عنوان یک تمامیت گسترده برای ایران تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، غلامحسین مظفری در آغاز آیین برگزاری رویداد ملی ضرورت اعمال حاکمیت ملی با عنوان «ایران هم‌کیش»ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ایثارگرانی که برای پایداری و حفظ ایران اسلامی به جمع شهدا پیوستند بر ضرورت اعتلای ایران اسلامی اشاره کرد.

وی با تجلیل از ایده خوب برگزاری این رویداد و ضرورت استمرار همایش‌هایی با این رویکرد، گفت: عشق به وطن مقوله ارزشمندی است که ریشه در ایمان و تعهد افراد دارد. ما نیز باید تمام تلاش خود را به کار گیریم تا ایران عزیز آن گونه که شایسته است در همه عرصه‌ها پیروز و سربلند باشد.

به گفته مظفری تمامیت ارضی کشور محدود به مرزهای جغرافیایی نیست بلکه حوزه‌ها و موضوعات مختلف باید مورد توجه باشد. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: موضوعات مطرح شده در این رویداد مهم باید در قالب ویژه نامه و یا کتاب منتشر شود تا بتوانیم سهم خود را در این رویداد ملی ایفا کنیم.

وی توجه به مقوله‌های متنوع شعر، موسیقی، حقوق‌‌، فیلم و ادبیات را از ویژگی‌های مثبت همایش « ایران هم کیش» برشمرد و گفت: در تنظیم برنامه‌ها به نواحی مختلف ایران عزیز و موسیقی شمال تا جنوب کشور پرداخته شدکه نشانه اهمیت همدلی و انسجام اقوام مختلف است. مظفری افزود: امیدواریم جزیره کیش نیز بتواند همان گونه که در شان مردم ایران است در زمینه تقویت وفاق ملی و توسعه کشور گام‌های موثری بردارد. سعید رضادوست، دبیر علمی و اجرایی «ایران هم‌کیش» نیز جزیره کیش را بهترین گزینه برای میزبانی این رویداد مهم که با هدف بررسی چیستی و چگونگی اعمال حاکمیت ملی برگزارشده است برشمرد و گفت: امروز جزیره کیش مامنی ارزشمند برای هنردوستان و فرهنگ مداران کشور است و گنجینه ای از خرده فرهنگ‌های مختلف ایران پهناوراست که باید آن را قدر دانست.

رضا دوست با اشاره به تحقق روایتی ملموس از مفهوم وطن، هویت و حاکمیت ملی به عنوان دستاوردهای ارزشمند این رویداد،تصریح کرد: هویت ملی ما را چیزی جز همین خرده فرهنگ‌ها و روایت‌ها تشکیل نمی دهد. وی با اشاره به این که امروز و در این رویداد خجسته از حقوق ادبیات، سینما و رسانه و موسیقی مدد گرفته شده است تا هویت و حاکمیت ملی را در تمام دقایق باز جوییم افزود: بی گمان گستره هویت و حاکمیت ملی بسی وسیع تر و فراتر از است و صاحب نامی همچون محسن محبی، حجت‌‌الله ایوبی، محمود فراستخواه، محمد بهبانی در عرصه تئوری و فلسفی در این رویداد ما را یاری دادند تا راه پیش رو را آسان‌تر سپری کنیم. رضادوست حضور اساتید و صاحبان قلم همچون محمدشمس لنگرودی، ابوتراب خسروی چهره‌های شاخص عرصه شعر و داستان در همایش ایران هم کیش را موجب غنای این رویداد ملی برشمرد. دبیر علمی اجرایی رویداد «ایران هم کیش» ادامه داد: پخش ویدئوی مستند هنرمند دانش‌مدار حمید ناصری مقدم که با روایتی ناب و کمتر شنیده شده با استعاره «بوموسی» افق دید ما را گسترش داد و سخنان مسئول هفته‌نامه کرگدن در تبیین مفهوم حاکمیت ملی ما را یاری رساندند. به گفته وی، ‌هدف از برگزاری این رویداد؛ معرفی ایران با تمام ابعاد ملی، دینی، قومی و زبانی است که با تقویت همکاری‌های میان بخشی در سازمان منطقه آزاد کیش و به مدد اهتمام ویژه مدیرعامل فرهیخته این سازمان به مقوله فرهنگ محقق شد.

پخش صحبت‌های ویدئویی دکتر محسن محبی،‌ حقوقدان و استاد دانشگاه و دکتر محمود دهقانی،‌ نویسنده،‌ مترجم و پژوهشگر در خصوص موضوع زوایای اعمال حاکمیت ملی‌‌، پخش مستندی در خصوص حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه ابوموسی و اجرای گروه‌های موسیقی شمال خراسان و گروه موسیقی کیش به سرپرستی محسن شریفیان از دیگر بخش‌های این همایش بود.

همایش «ایران هم‌کیش» ضرورت اعمال حاکمیت ملی در روزهای هفتم و هشتم بهمن‌مان در سالن خلیج فارس مرکز همایش‌های بین‌‌المللی کیش برپا شد.