سخنگوی شورای سلامت کیش از بیمار یابی بیش از ۳هزار نفر و بستری ۷ بیمار مبتلا به کرونا در دو هفته گذشته در بیمارستان کیش خبرداد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، محمدرضا رضانیا رئیس مرکز توسعه سلامت و سخنگوی شورای سلامت کیش در سی و یکمین جلسه شورای سلامت که ۱۳ آذر در سالن رازی مرکز همایش‌های بین المللی کیش برگزار شد، با بیان این که از آغاز اپیدمی تا کنون ۹ هزار و ۹۷۸ نفر در جزیره کیش غربالگری شدند و از این تعداد با آمار ۶۸ صدم درصد متاسفانه ۲۱ نفر بر اثر مبتلا به این بیماری فوت کردند اظهار داشت: با نظارت‌های حداکثری بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله‌‌گذاری اجتماعی در دو هفته گذشته شاهد کاهش مبتلایان به بیماری کرونا و بستری در بیمارستان کیش هستیم.

رضانیا با تاکید بر این که با تلاش شورای سلامت کیش، دستگاه‌های اجرایی مستقر در این منطقه از جمله بخش خصوصی و صنوف مختلف در حوزه‌های ارائه خدمات عمومی و گردشگری نظارت بر اجرای ضوابط بهداشتی و کنترل بیماری کرونا توانستیم به وضعیت زرد برسیم افزود: با اعمال محدودیت‌های ناشی از موج سوم بیماری کرونا با هدف حفظ سلامت اقشار مختلف جامعه در سطح کشور و فرهنگ سازی می توانیم با موفقیت از موج سوم عبور کنیم.

وی در خصوص پیش بینی تمهیدات لازم برای موج بعدی بیماری در زمستان گفت: با ابلاغ طرحی با نام «شهید حاج قاسم سلیمانی» جهت  کنترل بیماری در گام چهارم این طرح امروز به طور رسمی  رونمایی خواهد شد.

رییس مرکز توسعه سلامت کیش با اشاره به لزوم اهمیت مدیریت هوشمند کنترل بیماری در سطح جزیره کیش تصریح کرد: به ازای هر صد هزار جمعیت با ده نفر بستری در روز وضعیت  قرمز، با ۶ نفر بستری وضعیت نارنجی و با ۴ نفر بستری در روز وضعیت زرد ارزیابی می شود که بیمارستان کیش با سه نفر بستری در دو هفته گذشته در وضعیت زرد قرار گرفته است.

رضانیا خاطر نشان کرد: اگر بر اساس شمارساکنان و مسافران جمعیت جزیره کیش را ۵۰ هزار نفر در نظر بگیریم با ۵ نفربستری در روز وضعیت قرمز، سه نفر در روز  نارنجی و در نهایت  با دو نفر بستری در روز وضعیت زرد ارزیابی می شود.

رضانیا افزود: با توجه به آمار دو هفته گذشته که ازبستری شدن ۷ بیماردر بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی  کیش خبر می داد   وضعیت این منطقه زرد است.

وی افزود: مرکز توسعه سلامت روند شیوع بیماری درکیش  را روزانه رصد کرده و تحلیل و تجزیه آمار نیز  ۱۲ هر شب انجام می شود و در صورت تغییر وضعیت، محدودیت‌ها مجدد اعمال خواهد شد.

آغاز طرح ملی شهید سلیمانی در کیش

شایان ذکر است در پایان سی و یکمین جلسه شورای سلامت کیش در راستای گام چهارم مقابله با بیماری کرونا از طرح «شهید حاج قاسم سلیمانی» رونمایی شد و فعالیت‌های مرتبط با این طرح با جدید در جزیره کیش اجرا می شود.

به گزارش ایلنا، در جلسه هماهنگی اجرای این طرح با حضور نمایندگان هلال احمر، معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان، شرکت عمران آب و خدمات شهری و مسئولان ستادی مرکز توسعه سلامت کیش، بر ارائه خدمات شایسته به مردم تاکید شد.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش تحقق اجرای کامل و موفق طرح بزرگ شهید سلیمانی را درگرو همکاری همه جانبه و تلاش مجدانه تمامی اقشار جامعه عنوان کرد و افزود: راهبرد اصلی ما برای موفقیت در این طرح، اقتدا به این شهید بزرگوار درمسیر جلب رضایت خدا و خدمت خالصانه به مردم است.

وی با بیان اینکه طرح شهید سلیمانی بیشتر در سطح محلات و پایگاه‌های مقاومت متمرکز است؛ تعداد پایگاه‌های فعال بسیج در کیش را 8 پایگاه اعلام کرد و گفت: در طرح محله محورشهید سلیمانی، نواحی ، حوزه‌های مقاومت و پایگاه‌های بسیج فعال هستند و بر قطعه بندی مناطق مسکونی و نیروی انسانی منطقه اشراف دارند و ما باید از فرصت مشارکت حداکثری در زمان باقی‌مانده استفاده کنیم،چراکه به اذعان وزیر بهداشت فرصت کنونی از آخرین فرصت‌ها برای مهار ویروس مهاجم کرونا در کشور است.

رضانیا همراهی و همکاری مردم را شرط موفقیت این طرح محله محور و خانواده محور برشمرد و خواستار مشارکت حداکثری ساکنان کیش شد.

پیشگیری از کرونا با رعایت سه رکن اصلی در جزیره

طرح «بیماریابی، شناسایی افراد در ارتباط با بیماران مثبت و نظارت بر قرنطینه» با محوریت اقدامات پیشگیرانه در جزیره کیش با جدیت اجرایی شود.

دبیر شورای سلامت و معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که غربالگری بیماران مبتلا به کرونا، قرنطینه ۴ روزه افراد در ارتباط با بیماران مثبت و طرح قرنطینه مبتلایان با همکاری نیروهای بسیجی و نهادهای امدادی هلال احمر با محوریت اقدامات پیشگیرانه در این منطقه اجرا می شود گفت: با نظارت حداکثری بر اجرای ضوابط بهداشتی و حفظ فاصله‌‌گذاری اجتماعی خوشبختانه آستانه تاب آوری بیمارستان کیش حفظ شده است.

سعید پورعلی با تقدیر از تلاش همدلانه نیروهای بسیجی در تمامی مراحل مقابله با کرونا تصریح کرد: با نظارت دقیق دستگاه‌های اجرایی مستقر در این منطقه درجهت اجرای ضوابط بهداشتی و اهتمام به حفظ فاصله‌‌گذاری اجتماعی و کسب 54 درصد رای مثبت ساکنان کیش بر تحقق این امر مهم، منطقه آزاد کیش در وضعیت زرد قرار گرفته است.

پور علی اظهار داشت: باید با افزایش تدابیر پیشگیرانه و نظارت‌های حداکثری رنگ منطقه تغییر کرده و در وضعیت سفید قرار گیرد. محقق شدن این مهم نیز به انسجام و هم افزایی در سطح جامعه نیاز دارد.

گفتنی است اتخاذ تصمیمات جدید با نظارت غلامحسین مظفری رئیس شورای سلامت کیش به منظور بازنگری فعالیت‌های صنوف مختلف در این منطقه، و ابلاغ شیوه جدید فعالیت و تلاش برای ارائه خدمات در زمان‌های کوتاه سبب شده برخی صنوف بتوانند همچنان به فعالیت‌های خود ادامه دهند.