مدیر کنترل مدیریت شرکت فولاد مبارکه گفت: عملکرد تولید در 6 ماهه اول سال 1399 بر روی سامانه کدال قرار گرفته است بر این اساس و با توجه به برنامه شرکت شاهد رشد 7 درصدی در تولید تختال نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ مقداری بوده ایم و تولید سایر محصولات نیاز مطابق با برنامه ریزی شده شرکت صورت پذیرفته است.

شاهقلیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، عملکرد فروش شرکت در 6 ماهه اول سال 1399 را مثبت ارزیابی نمود و گفت: فروش 3.842 هزار تن محصول (کلاف گرم و سرد، پوشش دار و تختال) در شش ماهه اول سال 1399 به ارزش 27.362 میلیارد تومان که نسبت به مدت مشابه سال قبل 37 درصد رشد داشته است که از این مقدار 3.558 هزارتن فروش در بازار داخل که نسبت به مدت مشابه سال قبل 14 درصد افزایش داشته است. ارزش فروش محصولات در بازار داخل 25.365 میلیارد تومان که نسبت به مدت مشابه سال قبل 52 درصد رشد داشته است و صادرات 284 هزارتن محصول فولادی به ارزش 114 میلیون دلار که نسبت به سال قبل 62 درصد کاهش یافته که عمدتا به دلیل شیوع ویروس کرونا و محدودیت های اعمال شده ستاد تنظیم بازار است.

وی عملکرد سودآوری شرکت را در 6 ماهه اول سال 1399 را با توجه به مدیریت موثر هزینه‌های تولید مثبت ارزیابی کرد و گفت: همچنین مدیریت موجودی مواد استراتژیک تولید مانند الکترود گرافیتی و علیرغم تشدید تحریم های ظالمانه غرب علیه ایران روند درآمدزایی و سودآوری شرکت در این سال ها از ثبات لازم برخوردار بوده است. به نحوی که حاشیه سود عملیاتی شرکت در محدوده دوران قبل از تحریم حفظ شده است که این بیان از انظباط مالی کامل شرکت در کنترل هزینه ها دارد. در 6 ماهه اول سال 1399 در مجموع شاهد رشد 56 درصدی بهای تمام شده محصولات تولیدی شرکت بوده ایم که عمدتا ناشی از افزایش نرخ خرید مواد مستقیم مصرفی خصوصا افزایش نرخ خرید کنسانتره سنگ و گندله از یک طرف و افزایش هزینه های سربار خصوصا افزایش نرخ خرید الکترود گرافیتی مصرفی از طرف دیگر می باشد.

 وی ادامه داد: با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولید و توجه به خودکفایی اقتصادی داخلی، شرکت گام های خوبی برداشته است از جمله می توان به تولید محصولات خاص مثل اسلب گاز ترش و شیرین جهت مصارف شرکت نفت اشاره نمود. وی در ادامه برنامه های شرکت در سال 1399 را اینگونه بیان نمود:   

برنامه ریزی جهت برخورداری از منابع پایدار سنگ از طریق تملیک طرح های موجود و اکتشاف.

  تلاش جهت تسریع در اجرای طرح توسعه خط نورد گرم 2 سردار شهید سپهبد سلیمانی که با تلاش های شبانه روزی مدیرعامل محترم جناب آقای مهندس عظیمیان و همکاران در حال اجرا می باشد که امیدوار هستم این طرح تا سه سال آینده به بهره برداری برسد.