امیری خراسانی*

استعداد کیش  به ظرفیت‌های ارزشمند گردشگری خلاصه نمی‌شود. این جزیره با مدل امکانات بسیار خوب ورزشی خود، می‌تواند به یکی از مراکز ثقل  ورزش‌های همگانی و قهرمانی، مسابقات ورزشی و اردوهای آمادگی تیم‌‌های ورزشی تبدیل شود و در آینده به این منطقه به عنوان یکی از کانون‌های استعدادیابی ورزشی شناخته شود.

دیدگاه کنونی این است که ورزش به‌عنوان ظرفیتی فراگیر در ارائه خدمات به کیشوندان و گردشگران و همچنین کمک به رونق وپیشرفت ورزش کشور اهمیت بسزایی دارد. جزیره کیش با دارا بودن شرایط مطلوب و پتانسیل‌های بسیار بالا در رشته‌های مختلف ورزشی می‌تواند با برنامه‌ریزی جامع و همه جانبه یکی از قطب‌های مهم در رونق حوزه ورزش کشور باشد. ورزش در دنیای امروز به عنوان یک صنعت مورد توجه قرار گرفته و اقتصاد بزرگی را به خود اختصاص داده است. از این منظر، یکی از اصلی ترین اموری که باید در دستورکار قرار گیرد، تغییر نگرش  در چگونگی اداره  هیات‌‌های ورزشی است تا از حالت هزینه ساز خارج شوند و با تغییر ساختار به درآمد زایی دست پیداکنند. در عین حال پر واضح است که جامعه پر نشاط و شاداب، مستلزم ترویج ورزش و توسعه امکانات و ظرفیت‌‌های موجود است.

نکته مهم دیگر، حضور چهره‌‌های نام‌آوری بسیاری از رشته‌‌های ورزشی  در بین ساکنان کیش است که  نشان از قابلیت‌‌های فراوان در جزیره داشته و ما نیز با فراهم کردن زیرساخت‌‌های قابل قبول، باید بستر ارتقای کیفیت آموزش را برای این عزیزان فراهم کنیم. ایجاد زمینه‌‌های لازم برانگیزاننده برای مشارکت بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در سازه‌‌ها و تاسیسات ورزشی هم رویکرد دیگری است که به گونه‌ای پویا از سوی سازمان دنبال می شود. بر این اساس با همکاری هیأت‌‌های ورزشی دریایی به ویژه هیأت قایقرانی جزیره کیش و بخش خصوصی به شکل تخصصی تر به توسعه ورزشهای دریایی پرداخته خواهد شد و علاوه بر میزبانی رویدادهای ملی و بین المللی سیلینگ (بادبانی) و کایت بردینگ، به اعزام ورزشکاران این رشته‌‌ها به مسابقات جهانی و نیز میزبانی این رقابت‌ها اقدام می‌شود.

میزبانی از رویدادهای بین المللی ورزشی، از برنامه‌‌های جدی سازمان منطقه آزاد کیش است.  ورزش کیش می تواند درحوزه بین‌المللی، یاری گر ورزش کشور در برگزاری و میزبانی از رویدادهای بزرگ جهانی باشد. رسالت مهم موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش آماده کردن نسل جوان برای ورود به عرصه‌‌های اجتماعی و میادین ورزشی است که موجبات رقابت سالم توأم با رفاقت، استقامت و تلاش برای پیروزی و پذیرش شکست و تلاش برای جبران آن می باشد. به امید آنکه با شناخت نیازها و توجه به خواسته‌‌های مردم شریف جزیره کیش بتوانیم هدایت گر نسلی باشیم که با پشتوانه پرافتخارومحکم، نگاهش به افق دوردست آینده دوخته شده است. موسسه ورزش و تفریحات سالم حدود 183.932 مترمربع فضای ورزشی دارد که شامل 15.685 متر فضای سرپوشیده و 168.247 متر مربع فضای روباز می باشد . که بر این اساس سرانه فضای ورزشی در جزیره زیبای کیش به ازاء هرنفر 7 مترمربع می باشد که بالاتر از استاندارد جهانی و 11 برابر سرزمین اصلی می‌باشد. سرانه فضای ورزشی در جهان به ازاء هر نفر 5/2 متر و در سرزمین اصلی 6/0 متر است.

*مدیرعامل موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش