افتتاح اولین پایلوت تحقیقاتی عناصر نادر خاکی و سایر مواد استراتژیک

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دستیابی به دانش ساخت کارخانه عناصر نادر خاکی، از افتخارات است.

رحمانی با اشاره به نهضت ساخت داخل گفت: این اقدام موجب شده تا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار کالا به ساخت داخل تبدیل شود. نتیجه آن، صرفه جویی قابل توجه ارزی و ایجاد اشتغال است.

رحمانی با بیان اینکه تولید و صادرات قابل توجه انجام شده در بخش معدن و صنایع معدنی، تنها بخشی از اکتشافات صورت گرفته در کشور است، گفت: امسال بیش از کل اکتشاف انجام شده از زمان تاسیس ایمیدرو، عملیات اکتشافی شروع کردیم و به تازگی وارد اکتشافات عمقی شده ایم.

وی ادامه داد: هماهنگی مناسبی بین بخش دولتی و خصوصی در حوزه اکتشاف صورت گرفت. در حالی که قبلاً هر بخشی جداگانه کار می کرد.

رحمانی با اشاره به اینکه صادرات معدن و صنایع معدنی افزایش یافته اما صادرات بخش معدن کاهش یافته است، گفت: این امر، نشان دهنده ایجاد ارزش افزوده در محصولات و فاصله گرفتن از صادرات مواد اولیه و خام فروشی است.

وی ادامه داد: طی سال های اخیر، ۲۳ میلیون تن صادرات سنگ آهن داشتیم که این رقم در سال گذشته به کمتر از ۸ میلیون تن رسید. این روند، کاهش خام فروشی را نشان می دهد. مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز به طور جدی، پیگیر کاهش خام‌فروشی هستند.

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز هیچ کمبود کالایی در کشور نداریم، گفت: در ۱۰ ماهه امسال هم تولیدات منتخب کالایی افزایشی بوده و هم واردات کالاهای اساسی با مدیریت کامل انجام شده است.

وی ادامه داد: آمار 9 ماهه صادرات غیر نفتی کشور بالغ بر 32 میلیارد دلار است که نشان دهنده سهم 25 درصدی تولیدات معدنی و صنایع معدنی در این حوزه است.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این مراسم افتتاح پایلوت استحصال عناصر نادر خاکی و سایر عناصر استراتژیک گفت: کشور را دیگر نمی توان با خام فروشی اداره کرد. حذف خام فروشی با توسعه فناوری اتفاق می افتد و این امر، زمانی انجام می شود که طراحی ها، لایسنس ها و ماشین سازی ها در داخل صورت گیرد.

ستاری گفت: تکنولوژی را نمی توان خرید، یاد گرفتنی است و هیچ قرارداد خرید تکنولوژی، به توسعه تکنولوژی منجر نمی‌شود.

وی ادامه داد: تولید محصول ناشی از پژوهش حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی است و در هیچ کشوری، دولت نمی تواند محصولی قابل رقابت تولید کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به تفاوت قیمت عناصر نادر خاکی و سنگ آهن، گفت: هر کیلوگرم عناصر نادر خاکی ۶۰ دلار و هر تن سنگ آهن ۶۰ دلار است که این تفاوت به دلیل قدرت دانش و ارزش افزوده است.

وی ادامه داد: ارزش افزوده ناشی از استحصال عناصر نادر خاکی در حوزه های نظیر باطری سازی به ۱۰۰ برابر می رسد. اراده شخص وزیر نشان می دهد که پایلوت استحصال عناصر نادر خاکی به کارخانه صنعتی تبدیل می شود.

ستاری خاطرنشان کرد: در برخی شاخص‌های نیروی انسانی رتبه ۲-۳ در جهان هستیم. هیچ کشوری حتی اروپایی ها، پتانسیل نیروی انسانی ایران را ندارند.

وی ادامه داد: توسعه زمانی اتفاق می‌افتاد که شرکت های بزرگ در حوزه فناوری سرمایه‌گذاری کنند. البته این روند، الان شروع شده است.