نشست دکتر مظفری با معاون وزیر اقتصاد و دارایی و مدیران عامل بانک‌های صنعت و معدن، ملت، تجارت، بانک تجاری ایران و اروپا در خصوص تامین مالی پروژه‌های نیمه تمام در کیش برگزار شد.

به گزارش ایلنا؛ در این نشست مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش به تشریح شرایط این منطقه آزاد پرداخت و با اشاره به فعالیت بیش از 50 هتل در کیش و ضریب اشتغال آنها که از متوسط کل کشور بیشتر است، افزود: بستر سازی مناسب در کیش باعث حضور سرمایه گذاران خارجی به ویژه این اواخر از کشور ترکیه شده است که درخصوص ساخت فضاهای اقامتی جزیره تمایل نشان دادند و مذاکرات جدی برای سرمایه گذاری در این منطقه با آنان در جریان است.

مظفری همچنین با بیان اینکه در حوزه عمرانی و زیر ساخت‌ها تلاش‌های بسیاری برای اجرای برنامه‌های بلند مدت شده است گفت: وضعیت پایانه‌های بندر و فرودگاه کیش، سال گذشته بهبود یافته و به روز شده و همچنین پروژه ای برای افزایش ظرفیت ترمینال فرودگاه به سالانه 6 میلیون نفر نیز در حال انجام است و امیدوارم تا پایان سال آینده به بهره بردای برسد و اجرای پروژه اسکله 35 هزار تنی بندرگاه کیش که یکی دیگر از برنامه‌های در دست اجرا می باشد نیز به نتیجه مطلوب برسد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش وجود پردیس‌های بین‌المللی دانشگاه‌های طراز اول کشور را یکی از مزیت‌های این جزیره برشمرد و گفت: این امر ظرفیت بسیار خوبی است که موجب و رفت و آمد اساتید برجسته کشور شده است که با کمک آنان، دانشگاه‌ها، معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت علوم و وزارت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرکز نو آوری کیش را در مکان مناسبی راه‌اندازی کردیم و امکان استقرار استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان فراهم شد.

دکتر غلامحسین مظفری با بیان آخرین آمار از پروژه‌های در حال انجام که تا 1400 به بهره برداری می رسد گفت: 127 پروژه با سرمایه گذاری بالغ بر30 هزار میلیارد تومان با سرعت قابل قبولی توسط بخش خصوصی در حال پیگیری است ودر بازار پول و سرمایه ظرفیت‌های خوبی در کیش فراهم شده که از جمله آنها بورس بین‌الملل است که تا پایان سال راه‌اندازی می شود، همچنین معاملات بورس اوراق بهادار در کیش نیز بعد از تهران در بالاترین ارقام انجام می‌شود.

دکتر مظفری حجم فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها درجزیره کیش را 3 درصد بودجه عمرانی کل کشور عنوان کرد و گفت: در کیش تعداد زیادی پروژه داریم که به دلایل مختلف به اتمام نرسیده و نیمه تمام مانده و بخشی از مشکلات نیز با تلاش مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش و بانک‌ها رفع شده است و بخشی هم نیاز به کمک جمعی ما و پرداخت تسهیلات دارند.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش به استقلال بانک‌ها در کیش با توجه به موقعیت خاص این منطقه آزاد، تاکید کرد و گفت : قوانین مناطق آزاد نباید تحت تاثیر قوانین سرزمین اصلی قرار بگیرد و باید حفظ شود.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این نشست با اشاره به نقش موثر بانک‌ها در توسعه آبادانی و سرمایه گذاری کیش و به اتمام رسیدن پروژه‌ها گفت: روند تامین مالی از طریق بانک‌ها در جزیره کیش بازنگری شده است و ابزار‌های تامین مالی از جمله LC داخلی برای جزیره تعریف کردیم و با چندین بانک مهم خصوصی و دولتی تفاهم نامه‌هایی با حضور دکتر مظفری و مدیران عامل بانک‌ها امضا شد که به مرحله اجرا هم رسید؛ همچنین تامین مالی پروژه‌های نیمه تمام در کیش آغاز شده است.

دکتر آخوندی با اشاره به بیش از 157 پروژه نیمه تمام که تامین مالی آنها از طریق مشارکت و ابزارهای تامین مالی بانکها امکان پذیر است افزود: ما در کیش سرمایه گذاران را به سمت و سویی سوق دادیم که از ابزار‌های مالی شرکت‌های وابسته به بانک‌ها استفاده کنند تا برای تامین مالی با مشکلات مواجه نشوند.

معاون وزیر اقتصاد نیز در این نشست با اشاره به نقصان‌های زیاد مسائل بانکداری بین المللی که از زمان تحریم‌ها بیشتر شده است گفت: مناطق آزاد تجاری باید فرصت‌های مناسبی به ویژه در بازارهای مالی بورس بانک و بیمه مهیا کنند؛ فعالیت مناطق آزاد در بازار‌های مالی بستر مناسبی برای شکل گیری معاملات بین المللی و تعاملات مثبت فراهم می کند.

دکتر معمارنژاد با اشاره به حضور چندین ساله بانک ایران و اروپا در کیش گفت: هیئت نظارت بر این بانک در کیش و‌هامبورگ است که سالانه در این فصل در کیش برگزار می‌شود و ایجاد یک مرکز آموزشی در جزیره کیش با حضور خبرگان بانک‌های آلمانی در دستور کار هیئت نظارت بانک ایران و اروپا است که قطعا محملی برای مراودات بانک‌ها و تعاملات بیشتر می شود و بسیاری از فعالیت‌ها و مشارکت‌های مطلوب در همین جلسات شکل خواهد گرفت.

معاون وزیر اقتصاد افزود: ایجاد این مرکز آموزشی موجب تعاملات مثبت تری بین بانک‌ها خواهد شد و مشارکت و همکاری بانک‌ها می تواند به تامین پروژه‌های مالی جزیره کیش کمک کند. دکتر محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت با بیان اینکه اعطا تسهیلات از سوی بانک‌ها می تواند بسیاری از مشکلات را رفع کند گفت: هر شرکت دانش بنیانی که در کیش نیاز به تسهیلات داشته باشند ما کمک می کنیم و برای حمایت از آنها آمادگی داریم.

رضا دولت آبادی مدیر عامل بانک تجارت نیز در این جلسه گفت: به اجرای تفاهم نامه که با سازمان منطقه آزاد کیش منعقد کردیم پایبند هستیم و به آن سرعت خواهسم بخشید و آماده ایم که برای اجرای طرح‌های عمرانی جدید به ویژه آنهایی که درصد پیشرفت بالایی دارند همکاری و مساعدت کنیم.

دکتر عنصری عضو هیئت مدیره بانک تجاری ایران اروپا نیز با بیان اینکه این بانک ( EIH ) در سال 2003 در کیش تاسیس شده و به عنوان یک شعبه مستقل کار خود را آغاز کرده است گفت: برای حمایت از فعالان صنعتی در حوزه صادرات با چارچوب خاص اعلام آمادگی می کنیم.

خانم هوموریش عضو دیگر هیئت مدیره بانک تجاری ایران اروپا ضمن تشکر از برپایی این جلسه عنوان کرد: این پنجمین بار است که به کیش سفر می کنم و بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم که در طول این مدت جزیره کیش خیلی پیشرفت کرده و توسعه یافته است و خوشحالم که این شعبه را در کیش داریم و امیدوارم برخلاف شرایط سخت تحریم، راهکارهایی پیدا کنیم که از بخش‌های مختلف صنعتی در کیش حمایت کنیم.