تعمیرات برنامه‌ریزی 16‌روزه واحد گندله‌سازی با آماده‌سازی‌ها و همـــاهنگی‌های لازم از تاریــــــخ 8 آبان ماه سال جاری شروع و زودتر از برنامه تا 22 آبان ماه با پیگیری‌های مستمر و با انجام بیش از 108 هزار نفر ساعت فعالیت تعمیراتی، با نظم و انضباط و کیفیت و بدون بروز حادثه ایمنی انجام شد.

رضا اسماعیل‌پور، رئیس واحد گندله‌سازی، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: از نکات قوت این عملیات تعمیراتی می‌توان به آماده بهره‌برداری شدن واحد زودتر از برنامه تدوین‌شده (حدود دو روز)، استفاده از توان داخلی در بومی‌سازی تجهیزات، استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان و استقرار دانش به‌روز اتوماسیون با استفاده 100 درصدی از توان متخصصان داخلی اشاره کرد. ضمن این‌که بسیاری از فعالیت‌ها برای اولین بار در این توقف انجام شد.

یوسف مهاجری، رئیس دفتر فنی تعمیرات ناحیه آهن‌سازی

بیش از 25 هزار نفر ساعت از این حجم فعالیت‌ها برای نخستین بار بر روی تجهیزات انجام شد که اغلب قطعات یدکی آن‌ها ساخت داخل و بومی‌سازی شده بود. همچنین در مراحل آماده‌سازی و اجرای فعالیت‌ها بیش از 50 جلسه عمومی و تخصصی و بیش از 40 جلسه کنترل پروژه به ‌صورت مستمر برگزار شد.

حمیدرضا بذار، رئیس تعمیرات مکانیک تعمیرات مرکزی

 اجرای تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده که یکی از توقفات تعمیراتی سنگین ازلحاظ حجم نیروی انسانی، قطعات، مکانیسم و ابزارآلات است، در واحد گندله‌سازی با بهبود مستمر مواجه است. برای اجرای باکیفیت و ایمن این توقف جلسات متعدد آماده‌سازی، آموزش دستورالعمل‌ها، برنامه‌ریزی فعالیت‌ها و نیروی انسانی، سازماندهی، ارزیابی ریسک فعالیت‌ها برگزار شد.

خشایار پاسیار، رئیس تولید واحد گندله‌سازی

تیم تولید واحد گندله‌سازی با برگزاری جلسات تخصصی و برنامه‌ریزی از سه ماه قبل و اجرای پروژه‌ها و آماده‌سازی مطابق برنامه توانست در زمان 30 ساعت کلیه فعالیت‌ها را با نظم و انضباط و به‌صورت ایمن به انجام برساند و بیش از 10 ساعت زودتر، واحد را برای انجام فعالیت‌های تونل کوره پخت قرار دهد که جزو خط بحران همیشگی توقفات سرد واحد گندله‌سازی است.  

از نقاط قوت فرایند آماده‌سازی تولید و نظافت صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: سرد کردن کوره پخت به ‌نحوی که نسوز کوره پخت دچار آسیب نشود و فقط فعالیت‌های بازسازی ساختار نسوز در این توقف تعمیراتی انجام شود؛ 

تخلیه پالت کار از کوره پخت در مدت ‌زمان 26 ساعت و 30 دقیقه (رکورد قبلی 32 ساعت بوده است)؛ کسب رکورد تخلیه تیکنر با حجم سیال 10هزار مترمکعب در مدت‌ زمان 18 ساعت (رکورد قبلی 20ساعت بوده است).

محمد خدابنده، سرپرست تعمیرات برق و ابزار دقیق واحد گندله‌سازی

در این تعمیرات بزرگ نوسازی و بهینه‌سازی بخش اتوماسیون و برق و ابزار دقیق با استفاده از توان نیروهای واحد گندله‌سازی، واحدهای پشتیبانی ‌کننده با اتکا به دستاوردهای تکنولوژیکی شرکت‌های داخلی انجام شد که برخی از مهمترین آن‌ها عبارت‌اند از: ارتقای نرم‌افزار اتوماسیون واحد گندله‌سازی؛ نصب و راه‌اندازی سرورهای جدید و به‌روز در اتوماسیون تجهیزات؛ نصب و راه‌اندازی دو عدد UPS موازی جهت افزایش ضریب ایمنی PLC؛ ارتقای سیستم کنترل هیدرولیک اتصال پالت کارها؛ بهینه‌سازی شبکه PLC بخش دیسک‌های گندله خام؛ انتقال لوپ‌های ابزار دقیق از سخت‌افزار به سیستم اتوماسیون؛ ارتقای سیستم درایو توزین

05 W09 مربوط به دیسک 05 A09؛ ارتقای سیستم کنترل لجن میکسرها.

کامبیز طیبی سرپرست تعمیرات مکانیک واحد گندله‌سازی

در این برنامه فعالیت‌های بازسازی، بومی‌سازی قطعات و آماده‌سازی با نظارت مؤثر بر اجرای فعالیت‌ها و همچنین با کنترل پروژه‌های تعریف ‌شده با اولویت ایمنی به این شرح انجام شد: بومی‌سازی و تعویض ساپورت دیافراگم خروجی و بومی‌سازی و تعویض سیکلون و کیسینگ فن غبارگیر آسیاب خط 1؛ نوسازی ورق‌های کف دیسک‌های 

09/08 A 05؛ بومی‌سازی و تعویض دریچه کنترلی فن خشک‌کن کورۀ پخت واحد گندله‌سازی؛ نوسازی کامل بدنه و سازه فلزی بخش تکمیل پخت کوره واحد گندله‌سازی برای بهبود شرایط فرایند و نوسازی نسوز؛ نوسازی سازه فلزی 15 متر از سقف بخش پخت کوره واحد گندله‌سازی برای نوسازی نسوز سقف؛ تعویض و نوسازی Headwater غبارگیر ابتدای کوره پخت؛ بومی‌سازی و تعویض شوت چرخان انتهای کوره پخت؛ بومی‌سازی و تعویض سیستم شست‌وشوی غبار فرایند انتهای کورۀ پخت با آیتم 09 V21 و بومی‌سازی و تعویض کیسینگ فن‌های غبارگیر انتهای کوره پخت.

سید جواد موسوی، کارشناس مشاور ایمنی واحد گندله‌سازی

 رعایت قوانین و مقررات ایمنی، آموزش و به‌کارگیری دستورالعمل‌های ایمنی فعالیت‌ها و نظارت مؤثر بر انجام ایمن آن‌ها از نقاط قوت این عملیات تعمیراتی بود. ضمن این‌که با نوسازی تجهیزات، ضریب ایمنی افزایش و احتمال وقوع حوادث کاهش خواهد یافت. در پایان رئیس واحد گندله‌سازی ضمن قدردانی از حمایت معاونت بهره‌برداری، مدیران ناحیه آهن‌سازی، تعمیرات مرکزی، مرکز تعمیرات نسوز و مجموعۀ خدمات فنی و پشتیبانی، از همکاری و تلاش مجریان این عملیات تعمیراتی در بخش‌های نظافت صنعتی، شرکت پیشگامان صنعت فولاد جی، شرکت ایریسا، حمل‌ونقل، بازرسی فنی و اتوماسیون و ابزار دقیق، خرید اضطراری و امور خرید، بومی‌سازی، مهندسی معکوس، امور قراردادها، اجرای پروژه‌ها، خدمات عمومی و مدیریت شهری، انبارها، کنترل مواد، حراست، انتظامات و سایر بخش‌های حاضر در این پروژه، تشکر و قدردانی کرد.