والوهای کنترلی تنظیم قوس کوره های قوس الکتریکی فولاد مبارکه (اسپول)‌HRR)    High response regulation)  با تکیه بر توان شرکت‌های داخلی و ظرفیت کارشناسی ناحیه فولادسازی فولاد مبارکه بومی‌سازی شد. در همین خصوص عباس محمدی، رئیس دفتر برنامه ریزی، کنترل و نگهداری تعمیرات فولاد سازی به سؤالات این‌گونه پاسخ داد:

    

  کار این سیستم چیست و چه اهمیتی دارد؟

این سیستم همان‌طور که از نام آن مشخص است، وظیفه تنظیم دکل فازهای کوره و به ‌تبع آن تنظیم فاصله الکترودها از سطح ذوب را دارد که باعث عملکرد روی قوس می‌شود. سیستم تنظیم الکترودها در موارد بسیاری اهمیت دارد، ازجمله کاهش زمان تخلیه تا تخلیه (tap to tap)، بهینه شدن مصرف الکترودهای گرافیتی، افزایش کیفیت ذوب، بهینه شدن مصرف نسوز، بهینه شدن مصرف انرژی الکتریکی کوره‌های قوس و...

  در خصوص نقش اسپول‌ها توضیح دهید؟

اسپول‌های سیستم HRR نقشی حیاتی در تنظیم قوس الکتریکی کوره‌ها دارند، به‌ طوری ‌که عملکرد نامناسب آن‌ها علاوه‌ بر موارد ذکرشده باعث نشتی شدید هیدرولیک و مشکلات بعدی می‌شود. هنگام خرابی و تعمیر این اسپول‌ها که 4 عدد از آن‌ها در هر کوره نصب شده است، کوره و فرایند تولید مذاب باید به‌طور کامل و به مدت دو ساعت متوقف شود.

  این اسپول‌ها چگونه تأمین می‌شوند؟

حبیب الله موحدی، کارشناس فرآیند نگهداری و تعمیرات در پاسخ به این سوال گفت: سازنده این‌گونه سیستم‌ها شرکت‌های فولادساز خارجی شناخته‌ شده هستند و از آنجا که یکی از شاخص‌های هر فولادسازی، تولید فولاد با حجمی کمتر از مصرف الکترود است، فروش این تجهیزات به مصرف‌ کننده با کنترل و حساسیت‌های زیادی صورت می‌گیرد و اخیرا به ‌دلیل شرایط بین‌المللی، امکان تأمین آن‌ها از خارج از کشور وجود نداشت.

  برای بومی‌سازی آن‌ها چه اقداماتی صورت گرفت؟

استفاده از ظرفیت‌های بدنه کارشناسی ناحیه و همکاری یکی از شرکت‌های سازنده داخلی، این قطعات حساس بومی‌سازی شد و اکنون حدود 4 ماه است که تست گرم را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

  به ‌لحاظ کیفی تجهیزات بومی‌سازی‌شده در چه وضعیتی هستند؟

این تجهیزات تاکنون از نظر کیفی، توان رقابتی خوبی با اسپول‌های مشابه خارجی داشته‌ و این امیدواری وجود دارد که با تکیه بر توان شرکت‌های داخلی و پتانسیل کارشناسی ناحیه، بتوانیم در این مسیر بهبود مستمر و افزایش عمر بیشتر تجهیزات را شاهد باشیم.

اسپول‌های سیستم HRR نقشی حیاتی در تنظیم قوس الکتریکی کوره‌ها دارند، به‌طوری‌که عملکرد نامناسب آن‌ها باعث نشتی شدید هیدرولیک و مشکلات بعدی می‌شود. هنگام خرابی و تعمیر این اسپول‌ها که 4 عدد از آن‌ها در هر کوره نصب شده است، کوره و فرایند تولید مذاب باید به‌طور کامل و به مدت دو ساعت متوقف شود

  از نظر قیمت تمام‌شده، آیا بومی‌سازی آن‌ها به‌صرفه بوده است؟

مهدی ایرانشاهی کارشناس قطعات یدکی واحد فولادسازی در پاسخ به این سوال گفت: بله. این قطعات با حدود یک‌ چهارم قیمت مشابه خارجی بومی‌سازی شده‌اند و مهر تأییدی بر توانمندی فرزندان این مرزوبوم زده‌اند.

  سخن پایانی؟

در پایان از حمایت‌های بی‌دریغ مدیریت ناحیه فولادسازی، مساعدت همکاران واحدهای بومی‌سازی، تعمیرات و تولید کوره‌های قوس و دفتر فنی تعمیرات فولادسازی و شرکت آتی‌اندیشان بصیر که در مسیر پیشبرد اهداف سازمان همکاری صمیمانه‌ای داشته و دارند صمیمانه قدردانی می‌کنم.