سرپرســـت تعمیــــرات خطــــوط آنیلینــــــگ و شست‌وشوی الکترولیتی شرکت فولاد مبارکه گفت: در واحد بازپخت هیدروژنی (آنیلینگ)، که یکی از واحدهای ناحیه نورد سرد است، عملیات حرارت‌دهی و پخت کلاف‌ها به ‌منظور یکنواخت‌ سازی ساختار متالورژیکی ورق و همچنین دستیابی به خواص مکانیکی مورد نظر انجام می‌شود. در ادامه، کلاف‌ها پس از طی عملیات حرارتی و خنک‌ کاری نهایی برای ادامه فرایند به واحد بعدی در ناحیۀ نورد سرد منتقل می‌شوند.

محمدعلی ایرانپور افزود: پس از این‌که شرکت سازنده پایه آنیل، که از تجهیزات خاص شمرده می‌شود، از تعمیرات اساسی یک پایه یدک واحد آنیلینگ سر باز زد و تعمیرات را منوط به دریافت هزینه بسیار زیاد و عدم تضمین در عملکرد اعلام کرد، مدیریت ناحیه نورد سرد خواستار بازگشت پایه به تعمیرگاه مرکزی شد. در ادامه با توجه ‌به توقف یکی از پایه‌های اصلی واحد آنیلینگ به‌دلیل شکستگی از ناحیه فلانچ موتور، پایۀ اصلی از مدار خارج و تصمیم بر آن شد که پایه یدک جایگزین شود. بدین ترتیب بلافاصله پایه یدک از تعمیرگاه به واحد منتقل و پس از شکافتن پایه، تعمیر اساسی قطعات آن انجام شد و به ‌جای پایه از مدار خارج ‌شده، نصب و راه‌اندازی شد.

وی با بیان این‌که این تعمیرات با صرف 250 نفر ساعت کار انجام شد، افزود: تجهیز تعمیرشده چندین هفته است که با بازدهی مطلوب و بدون هیچ‌گونه مشکل خاصی در حال کار است.

سرپرست تعمیرات خطوط آنیلینگ و شست‌وشوی الکترولیتی شرکت فولاد مبارکه کسب دانش فنی و تکنیک تعمیر پایه‌های واحد آنیلینگ و نهادینه شدن آن در این واحد را از مهم‌ترین دستاوردهای این کار بزرگ اعلام کرد و گفت: از این پس تعمیرات و سرویس پایه‌های آنیل با همکاری واحد و تعمیرگاه انجام خواهد شد. با اجرای این کار، ضمن صرفه‌جویی 300 میلیون تومانی، از توقف پایه به مدت دو ماه و کاهش 1500 تنی تولید جلوگیری شد.

ایرانپور، سرپرســـت تعمیــــرات خطــــوط آنیلینــــــگ و شست‌وشوی الکترولیتی شرکت فولاد مبارکه در خاتمه از زحمات مدیریت ناحیه نورد سرد، تعمیرگاه مرکزی، تعمیرات واحد، دفتر فنی تعمیرات و دیگر واحدهای یاری‌رسان در کسب این موفقیت قدردانی کرد.