معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، در جریان افتتاح پنجمین همایش و نمایشگاه صنعت دیرگداز و پس از بازدید از غرفه شرکت  فولاد مبارکه، ضمن تقدیر و تشکر از تلاش این شرکت در بومی‌سازی صنعت نسوز، از شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان برترین شرکت در زمینه استفاده و عرضه تولیدات داخلی در شرایط جنگ اقتصادی نام برد و تصریح کرد: در این ماراتن اقتصادی، شرکت فولاد مبارکه عملکرد بسیار خوبی داشته و بخش اعظمی از بی‌نیازی کشور از محصولات زنجیره فولاد مدیون تلاش و تخصص فولاد مبارکه است.

خداداد غریب‌پور تصریح کرد: بخش اعظمی از بی‌نیازی کشور از محصولات زنجیره فولاد مدیون تلاش و تخصص فولاد مبارکه است.

وی طی سخنانی در مراسم افتتاحیه این همایش گفت: نکته مهم این است که صنعت نسوز 100 درصد خصوصی است و این ویژگی بی‌نظیر این صنعت است.

وی تأکید کرد: ما به دنبال تأمین مواد اولیه با اکتشافات جدید در زمینه معادن دولومیت و... هستیم.

غریب‌پور یادآور شد: ۵۰۰ هزار تن از ظرفیت ۷۰۰ هزار تنی این صنعت فعال است و امیدواریم با تأمین مواد اولیه، این صنعت با ظرفیت بیشتری کار کند و سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته، وارد مدار تولید شود.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با تأکید بر تمرکز ایمیدرو بر حمایت از بخش خصوصی، اظهار کرد: ۱۸ طرح تحقیقاتی نیاز محور با همکاری دانشگاه‌ها،‌ جهاد دانشگاهی و مراکز علمی در حال اجرا است.

وی همچنین گفت: ایمیدرو ۵۰ درصد بودجه تحقیقات و ۶۰ درصد بودجه آموزشی را افزایش داده است.

چالش مواد اولیه در صنعت نسوز

در ادامه، علی حسین زاویه، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت مواد نسوز گفت: صنعت نسوز تنها صنعتی است که در صنایع فلزات، فولاد، نفت و گاز و پتروشیمی و... کاربرد دارد و به‌ صورت کامل به دست بخش خصوصی اداره می‌شود.

زاویه با اشاره به مشکلات صنعت نسوز اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعت نسوز تهیه مواد اولیه است. با‌ توجه‌ به این‌که این صنعت خصوصی است، انتظار می‌رود دولت در تأمین مواد اولیه به این صنعت کمک کند. دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت مواد نسوز در ادامه افزود: سازمان ایمیدر و شرکت تهیه و تولید به ما قول داده‌اند در تأمین مواد اولیه ما را یاری کنند.

95 درصد مواد نسوز فولاد مبارکه تولید داخل است

ایرج مختارپور، مدیر مرکز نسوز شرکت فولاد مبارکه نیز گفت: امروز می‌توانیم با افتخار اعلام کنیم که با کمک شرکت مبارکه و تلاش واحدهای تولیدی تأمین‌کننده مواد نسوز داخلی، حدود ۹۵ درصد از مواد نسوز مورد نیاز شرکت از داخل تأمین می‌شود.

وی ضمن تأکید بر رشد مناسب و کیفیت مطلوب مواد نسوز تولید داخل گفت: به ‌دلیل تعداد اندک شرکت‌های تولیدکننده مواد نسوز در ایران، در ابتدا شرکت فولاد مبارکه بیش از ۸۰ درصد از مواد نسوز را از خارج از کشور تأمین می‌کرد.

مختارپور در ادامه با اشاره به هدف‌گذاری شرکت فولاد مبارکه در احیا و کمک به بومی‌سازی صنایع وابسته گفت: در طول سه دهه از عمر فولاد مبارکه فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای به‌طور مشترک بین شرکت و تأمین‌کنندگان داخلی مواد نسوز در زمینه تولید داخلی و با استفاده از دانش و تجربه شرکت‌های تحقیقاتی و دانش‌بنیان انجام شده است.

مختارپور گفت: حدود 5 درصد از مواد نسوز به ‌دلیل نبود دانش فنی و تکنولوژی تولید و همچنین هزینه تولید زیاد به‌علت نبود مواد معدنی مورد استفاده در این محصولات، از خارج از کشور تأمین می‌شود. با ‌این ‌حال، فعالیت‌های بومی‌سازی این 5 درصد هم با تولیدکنندگان مرتبط شروع شده است و امیدواریم نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.

مدیر مرکز نسوز شرکت فولاد مبارکه در پاسخ به این سؤال که کیفیت و استانداردهای تخصصی تولیدات داخل صنعت دیرگداز چقدر قابل‌ رقابت با محصولات مشابه خارجی است، گفت: قبل از استفاده از هر محصول در شرکت، آزمون‌های خاصی انجام می‌گیرد. این محصولات مطمئنا در مرحله اول قابل‌ رقابت با محصولات مشابه خارجی نیستند، اما بعد از تغییرات و طی کردن مراحل استانداردسازی در طی تعامل فولاد مبارکه با واحد تأمین کننده، به نتیجۀ مطلوب و محصولی با شرایط کیفی و استاندارد برای استفاده در فولادسازی می‌رسیم. مختارپور با تأکید بر این موضوع که صنعت نسوز در ایران به‌طور کاملا خصوصی اداره می‌شود، گفت: خصوصی بودن صنعت نسوز در ایران باعث شده در تأمین مواد اولیه و تولید محصولات با کیفیت، موفقیت‌های خوبی به دست آورد.

وی با اشاره به رکورد شرکت فولاد مبارکه در سال ۹۶ در رسیدن به حدود ۷.۶ کیلوگرم بر تن میزان مصرف نسوز ناحیه فولادسازی، گفت: این میزان مصرف و عملیات‌های دقیق و کارشناسانه الگویی مناسب برای سایر شرکت‌های فولادسازی کشور است. مختارپور در ادامه تصریح کرد: با‌ توجه ‌به بازار رقابتی موجود در کشور، شرکت‌هایی موفق خواهند بود که عملکردی مناسب در مدیریت هزینه‌های خود داشته باشند؛ بنابراین ازآنجا‌که مواد نسوز یکی از اقلام پرهزینه تولید فولاد محسوب می‌شود، کاهش ضریب مصرف آن در این شرایط می‌تواند کمکی برای مقابله و پشت سر گذاشتن بحران موجود باشد؛ بنابراین رکورد حاصل ‌شده در شرکت فولاد مبارکه یکی از موفقیت‌های شرکت در زمینه کاهش هزینه‌های تولید است.

معاون وزیر سمت در این ماراتن اقتصادی، شرکت فولاد مبارکه عملکرد بسیار خوبی داشته و بخش اعظمی از بی‌نیازی کشور از محصولات زنجیره فولاد مدیون تلاش و تخصص فولاد مبارکه است

مدیر مرکز نسوز شرکت فولاد مبارکه گفت: با حساسیت‌ها و استانداردهای خاصی که فولاد مبارکه برای محصولات نسوز تعیین می‌کند، شرکت‌های داخلی در تطبیق و رشد و توسعۀ محصولات موفق عمل کرده‌اند و نیازهای فولادسازی را با استانداردهای جهانی برآورده می‌کنند.

شایان ذکر است این همایش و نمایشگاه با حضور بیش از ۵۰ شرکت داخلی و خارجی از ۲۹ مهرماه تا اول آبان ماه در هتل المپیک تهران برپا و طی آن ۳۵ مقالۀ علمی و ۱۵ سخنرانی مهم ارائه شد.