نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز به درخواست آمریکا برای بررسی تحولات اخیر در بحث غنی‌سازی ایران و کاهش تعهدات برجامی کشورمان برگزار شد و نمایندگان کشورهای عضو شورا در این جلسه به بیان دیدگاه کشورهایشان در باره برجام پرداختند.

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس، در ابتدای این نشست، ۳۵ کشور عضو را در جریان آخرین یافته‌های بازرسان قرار داد. آژانس پیشتر افزایش ذخایر و سطح غنی‌سازی از سوی ایران را تایید کرده بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این نشست، مدعی شد که واشنگتن به دنبال گفت‌وگو با ایران است. او در عین حال اتهامات پیشین مقامات آمریکایی علیه کشورمان را تکرار کرد و گفت که اقدامات اخیر ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم ورای تعهداتش، «باج‌گیری هسته‌ای» است.

جکی والکوت با قرائت بیانیه کشورش گفت: ایالات متحده حاضر است بدون هیچ پیش‌شرطی با ایران گفت‌وگو کند و روابط میان دو کشور به حالت عادی بازگردد. نماینده آمریکا در آژانس که کشورش با خروج از برجام باعث ایجاد مشکلات کنونی شده است، در عین حال، مدعی شد اقدامات ایران باعث ناامنی در منطقه شده و ایران راً منزوی کرده است.

نماینده آمریکا در آژانس همچنین گفت: سیاست «لبه‌پرتگاه» و «فنون اخاذی» ایران هیچ کمکی به کاهش تحریم‌های علیه تهران نخواهد کرد. توسعه برنامه هسته‌ای ایران، تلاشی برای اخاذی از جامعه بین‌المللی است.

جکی والکوت از قدرت‌های جهانی باقیمانده در برجام خواست تا مشوق‌های اقتصادی در اختیار ایران نگذارند و افزود: نباید به «سوءرفتار» ایران «جایزه داد».

وی تاکید کرد واشنگتن معتقد است که این توافق غیرموثر بوده است، ولی آمریکا «آماده انجام مذاکرات بدون پیش شرط» است.

سه کشور اروپایی طرف برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) نیز در بیانیه خود در جلسه ویژه شورای حکام، از «زحمات منصفانه و حرفه‌ای» آژانس در نظارت بر برجام تشکر کردند. این سه کشور همچنین بر لزوم پایبندی کامل ایران به برجام تاکید کردند.

در بیانیه این سه کشور به «نگرانی عمیق» آنها در خصوص «عدم پایبندی ایران به برجام و اقدامات آتی جمهوری اسلامی در خصوص کاهش تعهدات برجامی» اشاره شده است.

انگلیس، فرانسه و آلمان با این ادعا که آنها برجام پایبند هستند، بار دیگر اعلام کردند که حمایت مداوم سه کشور از این توافق، به اجرای کامل تعهدات برجامی ایران بستگی دارد.

آن‌ها همچنین خواستار تغییر رویه ایران و عدم اتخاذ اقداماتی بیشتر در راستای «تضعیف توافق هسته‌ای» با قدرت‌های جهان شدند.

نمایندگان سه کشور اروپایی اعلام کردند که طرفین برجام برای بررسی مسئله کاهش تعهدات برجامی ایران، باید جلسه اضطراری کمیسیون مشترک برگزار کنند.