اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران مورد توجه رسانه‌های بین المللی قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی خود، دومین گام خود را برداشت و دیروز، یکشنبه اعلام کرد که غنی‌سازی اورانیوم از سطح ۳.۶۷ درصد فراتر می‌رود. تصمیم ایران برای اجرای کاهش تعهدات برجامی خود مورد توجه رسانه‌های بین المللی قرار گفته است.

آسوشیتدپرس در گزارشی به این تصمیم پرداخت. در این گزارش آمده است: ایران اعلام کرد که غنی‌سازی اورانیوم از امروز از سطح ۳.۶۷ درصد فراتر می‌رود. این در حالی است که از دیروز فرانسه تلاش مضاعفی را برای نجات برجام آغاز کرده است.

حال باید دید که آیا تلاش‌ها برای نجات این توافق در حال نابودی به نتیجه می‌رسد. اروپا تاکنون خود را برای نجات برجام و کمک به ایران بسیار ناتوان نشان داده است. در حالی که به نظر می‌رسد نجات این توافق به راحتی با لغو تحریم‌ها و اجرایی شدن تعهدات برجامی سایر طرف‌ها امکان‌پذیر است.

به نظر می‌رسد عامل تصمیم دیروز ایران، خروج ترامپ از برجام و اعمال تحریم‌ها و حضور نظامی در خلیج‌فارس و حداکثر فشار بر ایران و جلوگیری از اجرایی شدن تعهدات سایر طرف‌ها باشد. 

رویترز هم خبرگزاری مهم دیگری بود که این خبر را منتشر کرد. در خبر رویترز آمده است: ایران دیروز در راستای کاهش تعهدات خود سطح غنی‌سازی اورانیومش را بالا برد و اعلام کرد که این توان را دارد تا هر مقدار که بخواهد اورانیوم را غنی‌سازی کند. ایندیپندنت هم رسانه دیگری بود که در اخبار خود به کاهش تعهدات برجامی ایران پرداخت و با عنوان گام ایران برای تضعیف برجام به بیان جزئیات افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم پرداخت. یورو نیوز نیز با انتشار سخنان علی ربیعی سخنگوی دولت در این زمینه به بیان جزئیات برنامه ایران برای کاهش تعهدات برجامی و افزایش غنی‌سازی اورانیوم پرداخت. بی بی سی هم در اخبار خود در خبری تحت عنوان افزایش غنی‌سازی اورانیوم ایران، به این تصمیم ایران اشاره کرد. الجزیره نیز در اخبار دیروز خود، خبر اجرای کاهش تعهدات برجامی ایران را منتشر کرد.

خلیج تایمز هم در خبری با عنوان «تهدید ایران به غنی‌سازی بیشتر در روزهای آینده»، اجرایی شدن کاهش تعهدات برجامی ایران را پوشش داد.

رادیو اروپای آزاد نیز در اخبار دیروز، خبر اجرایی شدن گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران را منتشر کرد.

گاردین نیز در خبری به این موضوع پرداخت. در خبر گاردین آمده است: ایران برای بار دوم بخشی از تعهدات خود در برجام را زیر پا گذاشت.

دویچه وله هم در اخبار دیروز خود در خبری به کاهش تعهدات برجامی ایران پرداخت و در این باره نوشت: ایران برنامه خود را برای اجرای کاهش تعهدات برجامی اعلام کرد. اسکای نیوز هم خبری را به تصمیم ایران برای اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی اختصاص داد و در این باره نوشت: ایران در تازه‌ترین اقدام خود محدودیت‌های غنی‌سازی اورانیوم را زیر پا گذاشت. خبرگزاری فرانسه نیز، خبر اجرایی شدن کاهش تعهدات برجامی ایران را مورد توجه قرار داد.

واشنگتن پست، نیویرک تایمز، تایمز آو اسرائیل و ژاپن تایمز و جروزالم پست نیز در اخبار دیروز خود به افزایش سطح غنی‌سازی ایران پرداختند.

از سوی دیگر، وال استریت ژورنال، درخواست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران برای بازگشت به سقف مجاز غنی سازی اورانیوم  خبر داد. 

به گزارش این رسانه ،‌ «فدریکا موگرینی» همچنین نسبت به اجرای گام دوم ایران برای کاهش تعهداتش در برجام «شدیدا» ابراز نگرانی کرد و آن را اقدامی در راستای تضعیف برجام خواند. وی با بیان اینکه گام بعدی را با هماهنگی سایر اعضای برجام صورت خواهد داد، از احتمال برگزاری نشست کمیسیون مشترک خبر داد.

کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگانی از کشورهای طرف توافق شامل ایران، فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه، چین و اتحادیه اروپا تشکیل می‌شود.

«مایا کاسیانچیچ» سخنگوی موگرینی نیز با اعلام اینکه نگرانی اتحادیه اروپا گفت که طرف‌های امضاکننده برجام، برگزاری یک نشست فوری احتمالی را در دست بررسی دارند. 

همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی که فعالیت ایران طبق توافق هسته‌ای را رصد می‌کند، اعلام کرده که درباره اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی توسط ایران گزارش می‌دهد.

یک سخنگوی این نهاد به رویترز گفته: ما از اعلام ایران درباره افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم با خبریم؛ بازرسان آژانس در ایران به محض اینکه این مساله را تأیید کنند به مقر این سازمان اطلاع خواهند داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این در ۱۵ گزارش خود پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرده است.

رئیس کمیسیون امور بین‌المللی شورای فدراسیون(مجلس سنای) روسیه نیز در این رابطه گفت: آمریکا برای حفظ برجام مسئولیت دارد و اکنون آنها هستند که باید برای حفظ این توافق گام بردارند، زیرا توپ در زمین آمریکاست و واشنگتن می‌تواند توافق هسته‌ای با ایران را نجات دهد.

«کنستانتین کاساچوف» همچنین خواسته‌های ایران برای حفظ برجام را از نظر حقوقی موجه و منطقی دانست و افزود: هرچند اقدامات ایران ناراحت کننده است اما فاقد منطق آهنین نیست.