تحلیل گر مسائل خاورمیانه با تاکید بر نقش ترامپ در افزایش تنش میان ایران و‌ آمریکا، تصمیمات ایران در سیاست خارجه را هوشمندانه توصیف کرد و گفت: فرهنگ مقاومت مردم ایران، سران آمریکا را پریشان کرده است.

سوزان مالونی، معاون برنامه سیاست خارجی در موسسه بروکینگز و عضو ارشد مرکز سیاست‌گذاری و امنیت انرژی و سیاست خاورمیانه بروکینگز در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را در خصوص افزایش تنش میان ایران و آمریکا مطرح کرده‌ است.

مالونی  عنوان کرد: دوره‌ای از افزایش تنش میان ایران و‌ آمریکا شاهد هستیم. این افزایش تنش با تصمیم ترامپ برای خروج از برجام آغاز شد و با تصمیم‌های دیگر این رئیس‌جمهور در سالگرد خروج از برجام مانند عدم تمدید معافیت‌های نفتی و افزایش حضور نظامی در خلیج فارس شدت یافته است.  

وی در ادامه در مورد احتمال درگیری نظامی میان ایران و‌ آمریکا گفت: من فکر می‌کنم این تصمیمات تنها اقدامی برای نشان دادن قدرت و سیاست خارجی است و در واقعیت ترامپ به دنبال اقدام نظامی نیست.

مالونی افزود: من فکر می‌کنم آنچه که اکنون ما می‌بینیم این نیست که اعتراض مردمی در ایران شکل گرفته باشد. دعوای حاضر دعوایی بین مقام‌های سیاسی در ایران و آمریکاست. از سوی دیگر تحریم‌های آمریکا نتوانسته با توجه به ایجاد مشکلات اقتصای، باعث نارضایتی در مردم شود و مردم ایران با این مشکلات در حال گذران زندگی هستند و راهی برای کنار آمدن با مشکلات پیدا کردند. فرهنگ مقاومت در ایران متداول است و همین موضوع سران آمریکایی را پریشان کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ایرانیان بسیار هوشمندانه در سیاست خارجه خود عمل کردند. پایبندی آنها به برجام هم یک تصمیم درست و استراتژیک بود. از سوی دیگر از نظر اخلاقی هم پایبندی به برجام برای آنها بسیار با اهمیت بود. 

ایران در صورت عدم تعهد به برجام مورد انتقاد اروپا هم قرار می‌گرفت اما اکنون با پایبندی به این توافق اروپا را تا حدودی در کنار خود نگه داشته است. ایران در ادامه مسیر هم باید به برجام متعهد بماند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی گفت: ایران بسیار هوشمندانه عمل کرده‌ اما آمریکا هم باید محتاط باشد نباید با تصمیم‌های خود ایران را به سمت داشتن سلاح هسته‌ای سوق دهد و شاهد یک کره شمالی دیگر باشیم.