رئیس‌ جمهوری در تماس تلفنی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با وی عید فطر را به دولت و ملت ترکیه تبریک گفت و اظهارداشت: گسترش روابط و همکاری‌های ایران و ترکیه به عنوان دو کشور قدرتمند و تاثیرگذار در جهان اسلام، در توسعه ثبات و امنیت منطقه حائز اهمیت است. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رئیس‌ان جمهوری ایران و ترکیه دیروز شنبه در گفت و گوی تلفنی روابط و همکاری‌های فی مابین در بخش‌های مختلف را مثبت، روبه گسترش و راهبردی دانستند و بر اهتمام و اراده مسئولان دوکشور برای استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در مسیر توسعه، تحکیم و تعمیق بیش از پیش مناسبات تهران - آنکارا تأکید کردند. 

حسن روحانی در این گفت و گو  اراده تهران برای همکاری‌های اقتصادی بین دوکشور و استفاده از پول ملی دو کشور را مورد تاکید قرار داد.  وی با ابراز تأسف از ادامه خونریزی‌ها و کشتار مردم در مناطقی همچون سودان، لیبی، یمن و افغانستان، گفت: ایران و ترکیه در کنار یکدیگر و با همکاری سایر کشورهای برادر و دوست خود می‌توانند به این روند تاسف آور و خطرناک خاتمه داده و مسائل و مشکلات منطقه و جهان اسلام را به خوبی حل و فصل کنند. 

رئیس‌ جمهوری همچنین بر ضرورت توسعه همکاری‌های ایران و ترکیه در زمینه مبارزه با تروریسم در منطقه و تقویت امنیت در مرزهای مشترک دو کشور تاکید کرد. 

 اردوغان: توسعه روابط به نفع دو ملت و منطقه است

رجب طیب اردوغان نیز در این گفت وگوی تلفنی با تبریک عید سعید فطر به دولت و ملت ایران، گفت: ایران و ترکیه دو کشور دوست و برادر در منطقه هستند و توسعه روابط و همکاری‌های ما به نفع دو ملت و منطقه خواهد بود.  رئیس‌ جمهوری ترکیه بر ضرورت تلاش برای گسترش مناسبات و همکاری‌های همه جانبه تهران - آنکارا در بخش های مختلف به ویژه تجاری و اقتصادی و استفاده از پول ملی در مبادلات تجاری فی مابین تاکید کرد. 

اردوغان با اشاره به مسائل و مشکلاتی که منطقه و جهان اسلام با آنها روبرو است، افزود: ایران و ترکیه می‌توانند با گسترش تعاملات و همکاری‌های خود در مسیر توسعه ثبات و امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم نقش آفرینی بیشتری داشته باشند. 

وی همچنین تحریم های آمریکا علیه ملت ایران را یکجانبه و ظالمانه دانست و گفت: هرگز این تحریم های ظالمانه را نمی‌پذیریم و بدنبال افزایش دوستی‌ها و همکاری خود با ایران هستیم.