کری گفته است از زمان خروج آمریکا از برجام با هیچ مقام ایرانی دیدار نکرده است

جان کری، وزیر امور خارجه دولت باراک اوباما اتهام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر نقض قانون در تماس با مقام‌های جمهوری اسلامی را رد کرده است.

دونالد ترامپ پیشتر گفت جان کری در تماس با مقام‌های ایرانی، قانون لوگان را نقض کرده است.

قانون لوگان که آقای ترامپ به آن اشاره می‌کند، شهروندان آمریکایی را که مسئولیتی ندارند، از مذاکره با دولت‌های خارجی بدون کسب اجازه از دولت منع می‌کند. ترامپ روز گذشته، پنجشنبه، ۹ مه گفت: «دوست دارم ایرانی‌ها به من زنگ بزنند. جان کری زیاد با آنها حرف می‌زند و به آنها می‌گوید زنگ نزنند و مطابق قانون باید برای این کار تحت تعقیب قرار بگیرد.

سخنگوی کری به سی‌ان‌ان گفته است «هر آنچه ترامپ گفته اشتباه بوده است. این سخنگو گفته است «او (ترامپ) در باره واقعیات اشتباه می‌کند، در باره قانون اشتباه فکر می‌کند و متاسفانه در باره این که چطور با دیپلماسی آمریکا را امن نگه دارد هم اشتباه فکر می‌کند.

جان کری سال پیش گفته بود که از زمان ترک وزارت امور خارجه، “سه یا چهار بار محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را در نشست‌های بین‌المللی دیده و از زمان خروج آمریکا از برجام با هیچ مقام ایرانی دیدار نکرده است. کری پیشتر گفته بود «ایرانی‌ها آماده مذاکره هستند تا این مسایل را حل کنند، اما دولت دونالد ترامپ خط دیگری را دنبال می‌کند.

توافق هسته‌ای با ایران در دوران حضور کری در وزارت امور خارجه آمریکا و در مذاکرات طولانی و فشرده به دست آمد. مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد هم در این باره شبکه خبری ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفته است او از این که آقای کری به دولت ایران گفته باشد با کاخ سفید تماس نگیرد، «اطلاعی ندارد و این موضوع جدیدی برای ما است.

ترامپ تا کنون بارها کری را به برقراری «تماس‌های غیر قانونی» با مقام‌های ایران متهم کرده است. مقام‌های جمهوری اسلامی از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ گفته‌اند تماسی با طرف آمریکایی برقرار نکرده‌اند.

نقض قانون لوگان، یک جرم جنایی محسوب می‌شود. دو نفر در سال‌‌های ۱۸۰۲ و ۱۸۵۲ رسما متهم شدند اما هیچ کدام به خاطر آن مجرم شناخته نشدند. این قانون در سال ۱۷۹۹ تصویب شده و هر فردی که از سوی دولت آمریکا مامور نشده، حق مذاکره با دولت‌های خارجی را که دولت آمریکا با آن تخاصم دارد را ندارد.