معاون اول ‌رئیس‌جمهوری گفت: همه دستگاه‌های کشور موظفند با برآورد دقیق خسارات ناشی از سیل، برنامه‌های شفاف و زمان بندی شده خود را جبران خسارات و نیز اصلاح و بازسازی واحدهای آسیب دیده در مناطق سیل زده را تا سه شنبه همین هفته نهایی و ارائه کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، معاون اول ‌رئیس‌جمهوری، «اسحاق جهانگیری» دیروز در جلسه نحوه تامین مالی جبران خسارت‌های ناشی از سیل در استان‌های سیل زده، گفت: اولویت اصلی دولت از ابتدای شروع بحران سیل، حفظ جان مردم بوده و در این مسیر از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها به منظور کاهش خسارات جانی و مالی استفاده کرده است.

معاون اول ‌رئیس‌جمهوری با اشاره به نامه اخیر مقام معظم رهبری درخواست ‌رئیس‌جمهور برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای جبران خسارات سیل و بازسازی مناطق سیل زده و تاکید ایشان بر ضرورت استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت‌های قانونی، مالی و بودجه ای کشور در این زمینه گفت: مقام معظم رهبری که از ابتدای وقوع بحران سیل دغدغه کمک رسانی و امداد به مردم سیل‌زده را داشته‌اند، تاکید کرده‌اند که اولویت دولت در وهله نخست باید استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت‌های قانونی، مالی و بودجه ای کشور برای جبران خسارات سیل باشد و در صورت ضرورت با برداشت از صندوق توسعه ملی نیز موافقت کرده‌اند.

جهانگیری تاکید کرد: همه دستگاه‌ها و نهادهایی که در امر کمک‌رسانی و امداد پای کار بوده‌اند، باید همچنان با حضور مستمر و تلاش بی وقفه و همه جانبه، تمام همت و عزم خود را برای یاری رساندن به مردم و جبران خسارات و بازسازی مناطق سیل‌زده به کار گیرند.

معاون اول ‌رئیس جمهوری با قدردانی از حضور شبانه روزی مردم، دستگاه‌ها و نهادهای عمومی و نیروهای مسلح برای مقابله با بحران سیل تصریح کرد: اگر سیل پیامدهای تلخی به همراه داشت اما در کنار این تلخی‌ها و سختی‌ها، همدلی، انسجام و وحدت مردم و دستگاه‌ها را به نمایش گذاشت و پیام خوبی از اتحاد ملت ایران در برابر مشکلات به دنیا مخابره کرد.

جهانگیری با اشاره به انتصاب وزیر کشور به‌عنوان فرماندهی واحد ستاد مدیریت بحران سیل از سوی ‌رئیس جمهوری گفت: همه دستگاه‌های کشور موظفند با برآورد دقیق خسارات ناشی از سیل، برنامه‌های شفاف و زمان بندی شده خود را در زمینه نحوه جبران خسارات و نیز اصلاح و بازسازی واحدهای مسکونی، زیرساخت‌ها و احیای بخش‌های مختلف اقتصادی به ویژه بخش کشاورزی در مناطق سیل زده که به تایید ستاد مدیریت بحران سیل رسیده باشد، تا سه شنبه همین هفته نهایی و ارائه کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیشترین خسارات به بخش کشاورزی وارد شده است، وزارت جهاد کشاورزی هر چه سریعتر ضمن برآورد دقیق خسارات سیل به این بخش، برنامه مدون و زمان بندی شده ای برای جبران خسارات کشاورزان مناطق سیل زده تدوین و به ستاد مدیریت بحران سیل ارائه کند.

معاون اول ‌رئیس جمهوری با اشاره به تجربه موفق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بازسازی واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده و سیل زده کشور، تصریح کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم با توجه به خسارات زیادی که به واحدهای مسکونی برخی از شهرها و روستاها در مناطق سیل زده وارد شده است، در اسرع وقت برنامه زمان بندی شده خود را برای نحوه بازسازی واحدهای مسکونی مردم در مناطق سیل زده به ستاد مدیریت بحران سیل به ریاست وزیر کشور ارائه کند. 

در این جلسه که وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی، ‌رئیس سازمان مدیرت بحران و ‌رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نیز معاونین و مدیران دستگاه‌های مختلف حضور داشتند، تصمیم گرفته شد سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی با محوریت سازمان برنامه و بودجه ضمن شناسایی تمامی ظرفیت‌های قانونی، مالی و بودجه ای کشور، راهکارهای لازم برای تامین مالی جبران خسارات و بازسازی مناطق سیل زده را تا سه شنبه همین هفته ارائه کنند.

همچنین همه دستگاه‌های اجرایی موظف شدند ضمن تدوین و ارائه برنامه زمانبندی برای جبران خسارات و بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل، گزارش برآورد دقیق و شفاف از میزان خسارات وارده به مناطق سیل زده را که به تایید ستاد مدیریت بحران سیل رسیده باشد، حداکثر تا روز سه شنبه همین هفته تهیه و ارائه کنند.