نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز ، به «سعید نمکی» رأی اعتماد دادند و او به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزیده شد.

به گزارش ایسنا، نمایندگان با 229 رای موافق، 25 رای مخالف و چهار رای ممتنع ازمجموع 259 رای ماخوذه سکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به سعید نمکی سپردند. سعید نمکی متولد کاشان، دارای مدرک دکتری داروسازی و تخصص ایمونولوژی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با مرتبه، علمی استادیاری است.

وی در سال 1394 به معاونت امور اجتماعی و عمومی در سازمان مدیریت (سازمان برنامه و بودجه) منصوب شد و مدتی مشاور معصومه ابتکار بود.

دستاوردهای مهمی در بخش سلامت داشته‌ایم

رئیس‌جمهور در این جلسه گفت: همه می‌دانیم که سلامت و بهداشت، پیشگیری از بیماری‌ها و توریسم سلامت دارای اهمیت است. انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی در بخش سلامت داشته است.

حسن روحانی  با اشاره به اینکه در طرح تحول سلامت کار بزرگی انجام شد که این کار با همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی به پیش رفت، تصریح کرد: بدون هماهنگی با مجلس دولت شاید نتواند به خوبی هیچ کاری را انجام دهد. 

روحانی گفت‌: بسیاری از سران کشورهای دنیا در دیدارهای دوجانبه شگفتی خود را نسبت به طرح تحول سلامت اعلام کردند و گفتند که چگونه این طرح با عظمت در ایران اجرایی شده است. خیلی از کشورهای صنعتی و بزرگ در اجرای این طرح به خوبی موفق نبودند.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به اینکه مشکل دارو امروزه حل شده است، یادآور شد: در آغاز پیروزی انقلاب فقط ۲۵ درصد از داروها در داخل تولید می‌شد، اما امروز این آمار به ۹۵ درصد رسیده است. ما می‌توانیم تسهیلات بیشتری را فراهم کنیم تا صادرکننده دارو باشیم. در حال حاضر در برخی از بخش‌ها هم حتی به اروپا صادرات داریم.

رئیس‌جمهور در ادامه با تاکید بر لزوم توجه سلامت مواد غذایی خاطرنشان کرد:  وزارت بهداشت باید آب‌ها، روغن‌ها و سایر مواد غذایی را رده‌بندی و این رده‌بندی را به مردم اعلام کند. وزارت بهداشت مسئولیت مهمی همزمان با بخش کشاورزی و بخش صنعت برعهده دارد؛ این وزارتخانه باید با وزارتخانه‌های مختلف در تماس باشد و اگر می‌خواهیم توریسم سلامت داشته باشیم بخش سلامت باید با بخش گردشگری رابطه بسیار نزدیک داشته باشد.

روحانی با تاکید بر لزوم اجرای طرح سلامت الکترونیک و کارت الکترونیکی برای سلامت، خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که بنا بود آقای قاضی‌زاده هاشمی انجام دهد و ان‌شاءالله از امروز با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر عهده آقای نمکی قرار خواهد گرفت، اجرای طرح سلامت الکترونیک است. اجرای این طرح دارای مزایایی از جمله آسان کردن تشخیص بیماری، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مقابله با باندهایی که در برخی مراکز تشخیصی و مطب‌ها و همچنین کلینیک‌ها وجود دارد است. با اجرای این طرح هم پرونده پزشکی افراد شفاف می‌شود و هم ما می‌توانیم پزشکان را کنترل کنیم تا ببینیم آنها چقدر دارو تجویز می‌کنند و نظام پزشکی، ناظران و متخصصان بررسی کنند که چه مقدار از این داروها که تجویز شده، ضروری بوده و چه میزان زینت‌النسخه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه ما زینت‌النسخه نمی‌خواهیم بلکه دارو برای درمان بیماری نیاز ماست، گفت: تعداد زیادی از پزشکان بر این موضوع متحد هستند، اما برخی نیز ممکن است اینگونه نباشند، البته بخشی از این عادت به فرهنگ ما باز می‌گردد. مشاهده می‌کنیم چنانچه بیماری نزد پزشک مراجعه کند، اگر پزشکی برای او تنها استراحت تجویز نماید یا این‌که به مقدار کم دارو تجویز کند، بیمار او را زیر سوال می‌برد.

رئیس‌جمهور همچنین با بیان این‌که اصلاح این عادت نیازمند یک تحول در فرهنگ جامعه است، خاطرنشان کرد: در این زمینه رسانه‌ها، روزنامه‌ها، فضای مجازی و صدا و سیما باید تلاش کنند تا این فرهنگ غلط اصلاح شود. باید یک بار هشتکی برای مبارزه و جلوگیری از مصرف داروهایی که نیاز نیست و زینت‌النسخه است ایجاد کنیم.

روحانی گفت: آقایان جهرمی و نمکی به ما قول داده‌اند از اوایل سال آینده اجرای اصل سلامت الکترونیک را به صورت عمومی آغاز کنند.

رئیس‌جمهور در بخشی دیگر از صحبت‌های خود بر لزوم انجام اقدامات پسادرمانی در مراکز درمانی کشور تاکید کرد و گفت: باید برای دوران بعد از مرخص شدن بیماران از بیمارستان‌ها تا زمانی که آنها به شرایط عادی باز می‌گردند مراکزی توانبخشی ایجاد شود تا اقدامات پسادرمانی روی بیماران صورت گیرد. این اقدامات در حال حاضر به صورت سیستماتیک در کشور ما وجود ندارد، اما باید در کنار مراکز درمانی بخشی به عنوان پسادرمان ایجاد شود تا بیماران برای زندگی عادی توانمند شوند.

رئیس‌جمهور با اشاره به وجود برخی نگاه‌ها در جامعه پزشکی مبنی بر این‌که پزشکان تافته جدابافته هستند، خاطرنشان کرد: وجود چنین تفکراتی باید در دانشکده‌های پزشکی اصلاح و این دانشکده‌ها باید متحول شوند و این تحول یکی از وظایفی است که برعهده وزیر بهداشت قرار دارد. همچنین با توجه به اینکه وزارت بهداشت با علم و فناوری رابطه نزدیکی دارد، باید پردیس‌های علمی در کنار علم پزشکی قرار بگیرد.

روحانی با تاکید بر لزوم توجه به طب سنتی در کشور، گفت: طب سنتی نباید مورد فراموشی قرار گیرد، بلکه باید در جایگاه خود مورد توجه باشد. خوشبختانه امروز جمهوری اسلامی ایران یکی از صادرکنندگان مهم دارویی در دنیا محسوب می‌شود و می‌توانیم با توجه به این بخش شاهد رشد و تعالی باشیم.