امام جمعه موقت تهران با تاکید بر وحدت کلمه خطاب به جناح‌‌ها، جریان‌های سیاسی و دلسوزان نظام گفت: اگر بنا است مچ یکدیگر را بگیرید، هیچ دولتی قدم‌های اصلاحی برنمی‌دارد، اگر خواستار اصلاح نظام اقتصادی کشور هستید باید با هم و با اجماع حرکت کنید.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد در نماز جمعه این هفته تهران، افزود: در قدم‌های اصلاحی و اصولی که مبتنی بر سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب است در کنار هم باشیم، اگر این اجماع شکل بگیرد راه برای برداشتن قدم‌های اولیه هموار ‌‌می‌شود.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران همچنین درخصوص سیاست‌های آمریکا در قبال منطقه و ایران گفت: امروز آمریکا در مقابل ایران قرار نگرفته، بلکه در برابر دو میلیارد نفر جمعیت در جهان است.

ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: امروز دوران بالندگی و حرکت رو به رشد جمهوری اسلا‌‌می‌ایران است و تحریم‌‌ها و فشارها همان نقشی را ایفا ‌‌می‌کند که دفاع مقدس ایفا کرد، دفاع مقدس با همه بلاها و مصائب، امروز ایران را به قدرتی بی‌بدیل در منطقه تبدیل کرده که ماشین جنگی آمریکا را در منطقه متوقف کرده است.

وی یادآور شد: قدرت دفاعی جمهوری اسلا‌‌می‌ ایران قدرت نظا‌‌می‌ آمریکا را مهار کرده است، امروز ماشین جنگی این کشور و ماشین جنگی صهیونیست‌ها به گل نشسته و امت اسلام در اوج قدرت قرار دارد.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: جهانیان بویژه مسلمانان منطقه بدانند که راهبرد قطعی جمهوری اسلا‌‌می‌آن است که با قدرت دفاعی بازدارنده خود مانع بروز هرگونه جنگی در منطقه شود و اجازه ندهد آمریکا که به گسترش جنگ در دنیای اسلام فکر ‌‌می‌کنند لحظه‌ای به این هدف بیاندیشد و در راه آن قدم بردارد.

ابوترابی فرد یادآور شد: ان‌شاءالله سایه شوم جنگ در سایه اقتدار امت اسلام، ملت بزرگ ایران، ملت‌های عراق، لبنان، سوریه، یمن، فلسطین از منطقه و دنیای اسلام رخت بر‌‌می‌بندد و رژیم عربستان که امروز موردنفرت تما‌‌می ‌چهره‌های سیاسی و نخبگان علمی‌است و تنها حا‌‌می آن رئیس‌جمهوری آمریکاست نمی‌تواند به جنگ‌افروزی دامن بزند.

امام جمعه موقت تهران همچنین در ادامه این خطبه با توجه به اینکه دولت در آستانه تدوین بودجه سال 1398 کل کشور است به بیان نکاتی درمورد بودجه پرداخت.

وی گفت: «بودجه آیینه‌ای برای ارائه چگونگی اداره کشور است»، ‌‌می‌گویند اگر می‌خواهید با توانایی و کیفیت کسانی که کشور را اداره می‌کنند آشنا شوید، بودجه آن کشور را مورد توجه قرار دهید؛ بودجه بیانگر نحوه مدیریت کشور است. 

خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: بدون‌تردید ریشه مشکلات اقتصادی امروز به نحوه بودجه‌ریزی کشور باز‌‌می‌گردد، نظام بودجه‌ریزی کشور و تدوین بودجه براساس هزینه است؛ قطعاً به افزایش هزینه‌‌ها و کاهش کارایی بودجه ‌‌می‌افزاید، وابستگی به درآمدهای نفت را افزایش می‌دهد و دولت را بزرگ و ناکارآمد ‌‌می‌کند.

ابوترابی فرد با در ادامه توصیه‌هایی را درخصوص نظام بودجه‌ریزی کشور به مسئولان کشور مطرح کرد و افزود: توصیه اول به شخص رئیس‌جمهوری است؛ بیایید در مدت باقیمانده از دولت دوازدهم در چند لایحه بودجه، پیشروی اساس بودجه‌ریزی را برمبنای عملکرد و برمبنای صفر بنیان بگذاریم؛ این کار انقلابی و کاری است که شاید امروز مشکلات ما را حل نکند، اما فردا موجب احترام و تحسین شما ‌‌می‌شود. 

وی ادامه داد: به سیاست‌های کلی نگاه و بلندمدت فکر کنید، آینده را ببینید چرا باید بعد از ابلاغ چشم‌انداز و تاکید رهبر معظم انقلاب بر قطع رابطه نفت و هزینه‌های جاری، امروز شاهد این پیوند و پیوستگی جدی نفت با هزینه‌های جاری کشور باشیم؛ زیرا نگاه بلندمدت نداریم و بودجه‌ریزی ما براساس عملکرد و بر مبنای صفر نیست. 

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: با توجه به اهمیت اصلاح نظام بانکی کشور -که ریشه مشکلات در این نظام پرآسیب است- توجه خود را در بودجه سال 98 و سال‌های بعد به چند نکته معطوف کنید؛ اصلاح نظام بانکی، افزایش استقلال بانک مرکزی؛ افزایش نظارت قانونمند و استاندارد بانک مرکزی بر بانک‌های دولتی و خصوصی.

ابوترابی فرد ادامه داد: تمام توجه خود را در بودجه سالانه کشور معطوف به رشد اقتصادی، افزایش درآمد سرانه، ایجاد اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و در یک کلمه به صورت واقعی، معطوف به عملیاتی شدن سیاست‌های اقتصادی اقتصاد مقاومتی کنید.

وی همچنین از مسئولان خواست که از تمام ظرفیت خود استفاده کنند که هزینه‌های کشور افزایش نیابد، با ارتقای بهره‌وری و حذف هزینه‌های غیرضروری، حوزه‌های مورد نیاز را افزایش دهند و در این مسأله جدی باشند.

وی تاکید کرد: با مردم صادقانه سخن بگویید. مردم اگر سخن صادقانه را بشنوند و عمل شما را مبتنی بر آن تصمیم و سخن مشاهده کنند، همراهی ‌‌می‌کنند؛ این مردم هستند که هشت سال دفاع مقدس را حمایت کردند. این ملت هستند که در برابر تحریم‌‌ها ایستادند و از دستیابی ایران اسلا‌‌می ‌به دانش و فناوری هسته‌ای دفاع کردند. به ملت اعتماد کنید و با آنها صادقانه سخن بگویید، در این امر به گونه‌ای حرکت کنید تا اعتمادساز باشد.

ابوترابی فرد بار دیگر خطاب به مسئولان تاکیدکرد: به طور جدی حتی یک پروژه عمرانی جدید را کلید نزنید. دولت و مجلس همراه باشید و برای کشور هزینه‌های جدید خلق نکنید، بگذارید راه برای رشد اقتصادی کشور هموار شود؛ این نگاه زودگذر مانع از رشد و بالندگی اقتصاد ملی است و این امر به طور جدی مراقبت کنید.