فوتبال ایران در مسیر پوست‌اندازی و تغییر نسل قرار دارد و ستاره‌هایی که در جام جهانی 2014 برای تیم ملی به میدان رفتند، یک به یک در مسیر خداحافظی از مستطیل سبز قرار دارند. بعد از آنکه مسعود شجاعی تصمیم به خداحافظی از دنیای فوتبال گرفت و کارش را در عرصه مربیگری آغاز کرد، حالا نوبت به دیگر ستاره فوتبال ایران رسید تا به سراغ آویزان کردن کفش‌های خود برود؛ اشکان دژاگه، ستاره خوش‌تکنیک و دورگه‌ای که در فوتبال آلمان کارش را آغاز کرد و در فوتبال ایران به کارش پایان داد. دژاگه فصل گذشته با نظر جواد نکونام به فولاد خوزستان پیوست و عضوی کلیدی از ترکیب این تیم بود اما بعد از پایان لیگ بیست‌ودوم، قرارداد این ستاره باتجربه تمدید نشد و در حالی‌که او شایعات مرتبط با خداحافظی‌اش از مستطیل سبز را تکذیب کرد، بعد از حدود یک‌سال عدم فعالیت در دنیای فوتبال، سرانجام اشکان دژاگه به سراغ اتخاذ یک تصمیم مهم رفت و او امروز با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرامی‌اش رسماً خداحافظی خود از مستطیل سبز را اعلام کرد.

به گزارش فوتبال 360، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران در پیام اینستاگرامی خود نوشت: «خداحافظ خانواده فوتبال. پس از سال‌ها لحظات فراموش‌نشدنی در زمین، زمان آن رسید که از فوتبال به عنوان بازیکن خداحافظی کنم! از همان روزهای اول که در خیابان ها توپ می‌زدم، تا نمایندگی کشورم در بزرگترین عرصه‌ها، فوتبال برای من بیش از یک بازی، یک عشق، یک سفر و یک راه زندگی بود. من بی‌نهایت قدردانم که فرصت پوشیدن پیراهن باشگاه‌های قابل احترام و تیم ملی عزیزم را داشته‌ام. هر بازی، هر گل و هر پیروزی برای همیشه جای ویژه‌ای در قلب من خواهد داشت. از هم‌تیمی‌هایم، مربیانم، طرفداران و همه‌ کسانى که در طول این سفر باورنکردنی مرا حمایت کردند، از صمیم قلبم سپاسگزارم!»

اشکان دژاگه در حالی امروز از دنیای فوتبال خداحافظی کرد که شمار بازی‌های رسمی او در عرصه باشگاهی به عدد 500 نرسید. جالب آنکه کاپیتان سابق تیم ملی بیش از یک‌سوم بازی‌های خود در عرصه باشگاهی را برای تیم وولفسبورگ آلمان انجام داد و 160 بار برای این تیم به میدان رفت که توانست 20 بار در قامت گلزن و 23 بار در نقش گل‌ساز در ترکیب تیم آلمانی بدرخشد. اوج درخشش دژاگه در تیم دوم هرتابرلین بود؛ جایی‌که او توانست در 75 بازی، 25 بار در نقش گلزن بدرخشد و 4 بار هم برای تیمش گل ساخت!

ستاره دورگه فوتبال ایران که حتی تجربه بازی برای تیم زیر 21 سال آلمان را هم در کارنامه خود دارد، خارج از فوتبال باشگاهی این کشور، برای تیم فولام انگلیس هم به میدان رفت و تجربه بازی برای تیم العربی و الشحانیه قطر هم در کارنامه اشکان دژاگه دیده می‌شود و در دوران حضورش در فوتبال ایران هم او در تیم‌های تراکتور تبریز و فولاد خوزستان به میدان رفت که آمار دژاگه در دوران حضورش در تراکتور درخشان بود؛ به‌طوری‌که او در 75 بازی در طول 3 فصل توانست 14 گل بزند و 12 بار هم در قامت گل‌ساز درخشید و همراه سرخ‌پوشان تبریزی قهرمانی در جام حذفی را تجربه کرد.

دژاگه بعد از آنکه در تیم‌های پایه ملی آلمان تجربه بازی به‌دست آورد، تصمیم گرفت تا در تیم ملی بزرگسالان فوتبال ایران کارش را دنبال کند و در دوران سرمربیگری کارلوس کی‌روش و در سن 25 سالگی به تیم ملی ایران دعوت شد. دژاگه در سال 2012  اولین بازی ملی خود برابر تیم ایران را برابر قطر انجام داد و موفق به‌ثبت 2 گل شد. او نزدیک به 7 سال عضو تیم ملی ایران بود و در این بازه زمانی، حضور در جام‌های جهانی 2014 و 2018 را تجربه کرد که البته در سال 2018 نتوانست در جام جهانی شانس بازی به‌دست آورد و صرفاً نامش در فهرست تیم ملی ایران بود. او همچنین 2 دوره همراه تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا حضور داشت و در مجموع 59 بازی با پیراهن تیم ملی، موفق به‌ثبت 11 گل و 9 پاس گل شد.