مرتضی سعیدی

فوتبال‌دوستان در ایران و حتی رسانه‌های ورزشی مدت‌هاست عادت کرده‌اند در خصوص مسائل مهم فوتبالی، وقتی که پای فدراسیون فوتبال در میان باشد، همه چیز را از دور نظاره کنند و به چیزی دست نزنند. از واضح‌ترین مسائل حرفه‌ای فوتبال گرفته تا حواشی و اتفاقاتی که نقل محافل غیرفوتبالی هم شده‌اند. انگار لازم است همه چیز به پیچیده‌ترین شکل ممکن رو شود تا مخاطب فوتبال اجازه و شانس شنیدن صدایی از پشت شیشه‌های مات فدراسیون فوتبال را پیدا کند. 

 از چندین روز قبل بود که ابعاد تازه‌ای از پرونده فساد در باشگاه مس رفسنجان که مربوط به سال 1400 بود افشا شد و  پس از افشای این اطلاعات، مشخص شد که چند نفر از مدیران سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال و یکی از فعالان رسانه‌ای برای پاسخگویی درباره این فساد به دادگاهی در شهر کرمان احضار شده‌اند. 

از همان روزها مشخص بود که این ماجرا قربانیان زیادی خواهد گرفت. اما هنوز در فدراسیون فوتبال آقای تاج بر همان پاشنه می‌چرخید. مقاومت در برابر هر آن چیزی که به عقیده فدراسیون‌نشینان فشار بیرونی تلقی می‌شود و دفاع از افراد مرتبط با فدراسیون در هر شرایطی به وسیله لاپوشانی و سکوت. 

 ماجرا ابتدا این‌طور مطرح می‌شود که دو نفر از مدیران ارشد سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال از سمت خودشان استعفا کرده‌اند. البته به نظر می‌رسد استعفای این دو نفر بیشتر به برکناری شباهت داشته است. در واقع آنها برکنار شده‌اند اما به آن‌ها گفته شده که خودشان شخصا استفعا بدهند. 

از همین ابتدا با رویکردی که در پیش گرفته شد، پایه‌های عدم شفافیت و حل کردن مسئله با پاک کردن صورت مسئله بنا گذاشته شد و این رویه طبق مشاهدات قبلی تا جایی که صدای همه را در بیاورد ادامه خواهد یافت. 

استعفاهای هم‌زمان دو مسئول رده‌بالای فدراسیون، با فاصله کمی از مواردی که علیه‌شان مطرح شده بلافاصله مورد موافقت بهاروند و مهدی تاج قرار می‌گیرد و فدراسیون فوتبال خود را موظف به ارائه هیچ توضیحی نمی‌داند و سایت رسمی فدارسیون فوتبال با انتشار اطلاعیه‌ای بدون بیان هیچ توضیحی می‌نویسد: «با حکم مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال، دانیال مرادی به‌طور موقت عهده‌دار مسئولیت امور مرتبط با کمیته داوران تا تعیین سرپرست برای این کمیته شد. همچنین با حکم رییس سازمان لیگ فوتبال، محمدرضا کشوری‌فرد عهده‌دار وظایف کمیته مسابقات سازمان لیگ شد.» همین و همین!

همه این‌ها در صورتی اتفاق افتاده است که بارها توسط رسانه‌های ورزشی مسائلی مرتبط با کمیته‌ داوران و رئیس کمیته مطرح شده و درباره مسائل مبهم و غیرشفاف دیگر فدراسیون سوال‌های بسیاری پرسیده شده و دیپلماسی ساختمان خیابان سئول سکوت و جدی نگرفتن موارد مطروحه بوده است. همین چند وقت پیش بود که بعد از حضور خداداد افشاریان در برنامه فوتبال برتر و صحبت‌هایش در خصوص شناسنامه فرزندش و مسائل مرتبط با استفاده ناعادلانه از موقعیتش، حواشی زیادی به وجود آمد و کمی بعد رسانه‌ها مطلع شدند که امتیازهای ویژه پدر به پسر بیشتر از تصور قبلی هم بوده و باز هم فدراسیون فوتبال همان رویه قبلی را در پیش گرفت. فدراسیونی که تا مجبور نشود درباره هیچ چیزی توضیح نمی‌دهد و شفافیت را مانع پیش‌برد برنامه‌ها تلقی می‌کند.

طبق پیگیری‌ها مساله اخیر مربوط به توزیع ارقام چند ده میلیاردی و تعداد زیادی سکه برای تاثیرگذاری بر نتایج بازی‌ها از سوی یکی از مدیران تیم‌های صنعتی لیگ برتر بوده که بعدا ابعاد گسترده‌تری نیز پیدا کرده است. کشف ماجرا نیز،  از طریق ارکان قضایی فدراسیون فوتبال و حراست اتفاق نیفتاده و نهادهای امنیتی و قضایی کرمان برای طرح و حل مسائل مسکوت مانده، اقدام کرده‌اند. اتفاقی که فوتبال‌دوستان را نسبت به تصمیماتی که برای فوتبال کشور گرفته می‌شود بی‌اعتماد می‌کند.