به گزارش فوتبال 360، پول نقش خودش را در فوتبال مدرن دنیا ثابت کرده و هر کجا پول و مدیریت در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، نتایج درخشانی حاصل شده است. لیگ برتر انگلیس به خاطر کیفیت بالای مسابقاتش، رقابت فشرده و جذاب تیم‌هایش و حق پخش گسترده و بالای باشگاه‌هایش در این زمینه از سایر لیگ‌ها فرسنگ‌ها جلوتر رفته و هر فصل با مشاهده هزینه‌های تیم‌های انگلیسی و مقایسه آن با هزینه‌های سایر لیگ‌های معتبر اروپا و دنیا بیشتر به عمق این فاصله پی می‌بریم. با این حال مسئولان لیگ برتر هم برای ایجاد رقابت هر چه نزدیک‌تر و تمرکز روی جنبه‌های فنی فوتبال در تدارک ایجاد قانونی با تمرکز روی سقف پرداخت‌ها هستند؛ قانونی که موافقانش آن را بستری برای نزدیک‌تر شدن تیم‌ها به یکدیگر و مخالفانش، مانعی برای جاه‌طلبی و پیشرفت می‌دانند. این قانون بین تیم‌های لیگ برتر به رای‌گیری گذاشته شد و مطابق انتظار تعداد مخالفانش به مراتب کمتر از موافقان بود. 2‌باشگاه بزرگ و ثروتمند شهر منچستر برای اعمال این قانون جدید رای منفی داده‌اند.

بر اساس پیش‌نویسی که برای قانون سقف هزینه‌ها در لیگ برتر انگلیس تهیه شده، تیم‌ها می‌توانند برای پرداخت دستمزد به بازیکنان خود جمعا تا 5 برابر درآمد حق پخش تلویزیونی آخرین تیم لیگ در جدول هزینه کنند. بنا بر ارقام مالی لیگ برتر در فصل 22-2021، تیم بیستم جدول یعنی نوریچ کمی بیشتر از 100 میلیون پوند از حق پخش کسب درآمد داشته و این یعنی همه تیم‌های لیگ با تصویب قانون جدید می‌توانند نهایتا مجموع پرداختی به بازیکنان خود را تا 5 برابر این مبلغ بالا ببرند. در رای‌گیری برای تصویب چنین قانونی 3 باشگاه منچستریونایتد، منچسترسیتی و استون‌ویلا رای منفی دادند و چلسی هم رای ممتنع داشت. 

سایر تیم‌های لیگ برتر موافق ایجاد چنین ساز و کاری برای پرداختی‌های خود به بازیکنان هستند. مدافعان این طرح، آن را زمینه‌ای برای نزدیک شدن رقابت و تمرکز روی معیارهای فنی تیم‌ها می‌دانند و خلا جاه‌طلبی و جذب سرمایه در آن را هم با باز بودن رقم سقف هزینه توجیه می‌کنند. در واقع آنها معتقدند تنها در شرایطی یک تیم می‌تواند بیشتر هزینه کند که کل لیگ درآمد حق پخش بیشتری داشته باشند و به این ترتیب یک تیم خاص با درآمد بالا قادر نیست به سرعت از دیگران فاصله بگیرد.

در مجموع سرمایه‌های هنگفت و ثروت مالی سرشار این ذهنیت را برای دارنده‌اش ایجاد می‌کند که باید از آن بهره خوبی ببرد و نتیجه مطلوبی بگیرد. جیب پر از پول، سقف‌ها را جدی نمی‌گیرد و ترجیح می‌دهد براساس این موهبت در اختیار، بدون محدودیت برای موفقیتش تلاش کند. 2 تیم بزرگ شهر منچستر بیشترین پرداخت حقوق به بازیکنان خودشان را دارند و مخالفان جدی و قاطع طرح مالی جدید لیگ برتر انگلیس هستند. بسیاری از بازیکنان منچستریونایتد و منچسترسیتی از پر درآمدترین ستاره‌های دنیای فوتبال هستند و با تصویب قانون جدید احتمالا باشگاه‌های منچستری مجبورند پرداختی به برخی از ستاره‌های خودشان را کمتر کنند. در ضلع قرمزپوش شهر منچستر البته پیش از این هم قانونی با رویکرد کاهش دستمزدها البته به کندی در حال اجرا بود. کارشناسان زیادی شلختگی رختکن یونایتد و عدم انسجام تیمی شیاطین سرخ را به درآمد بسیار بالای بازیکنان این تیم نسبت می‌دهند. با این حال منچستریونایتد هم برای کاهش سقف هزینه‌ها با وجود قانونی درون‌تیمی برای جلوگیری از پرداختی‌های هنگفت با مشکل مواجه می‌شود. در منچسترسیتی اوضاع از این وخیم‌تر است؛ اگر چه سیتی با درایت سرمربی و مدیرانش دچار آشفتگی در رختکن نیست. در حقیقت سیتی هیچ مشکلی در این زمینه ندارد و در صورت اعمال قانون جدید فقط شاهد جدایی برخی از ستاره‌هایش خواهد بود. بازیکنان تیم قهرمان سه‌گانه فصل قبل، درآمدهای بالایی از باشگاه خودشان دارند و با تصویق قانون جدید از دریافت چنین مبالغی محروم می‌شوند. این قانون در مرحله رای‌گیری روی طرح اولیه یا پیش‌نویس قرار دارد و هنوز تا نهایی شدنش فاصله دارد. سران لیگ برتر انگلیس در نظر دارند آن را از آغاز فصل 26-2025 اجرا کنند و به نظر می‌رسد برای تصویب با اکثریت قاطع موافق همراه هستند.