تیم ملی فوتسال ایران با نتیجه 4 بر یک تایلند را شکست داد تا برای سیزدهمین‌بار عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا را از آن خود کند. روز گذشته ابتدا تیم‌های ملی فوتسال ازبکستان و تاجیکستان در مرحله رده‌بندی مسابقات جام ملت‌های فوتسال مردان آسیا برابر هم قرار گرفتند که ازبک‌ها در ضربات پنالتی موفق شدند برابر تاجیکستان پیروز شوند و مقام سومی‌ رقابت‌ها را به‌دست آوردند. بعد از تعیین چهره تیم سوم رقابت‌ها، نوبت به انجام مسابقه فینال رسید و تیم‌های ملی ایران و تایلند برابر هم قرار گرفتند؛ آن‌هم در حالی‌که تیم ملی ایران با 12‌قهرمانی در طول 16‌دوره اخیر، پرافتخارترین تیم قاره کهن محسوب می‌شد. ملی‌پوشان فوتسال ایران که در دوره قبلی رقابت‌ها به مقام نایب‌قهرمانی جام ملت‌های آسیا رسیدند، به دنبال جبران‌مافات و کسب مقام قهرمانی بودند و در طرف مقابل هم تایلندی‌ها بعد از کسب 2‌عنوان نایب‌قهرمانی در تاریخ جام ملت‌ها، به دنبال آن بودند تا طلسم‌شکنی کنند و برای اولین‌بار در کشورِ خود بتوانند عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کنند. در مرحله نیمه‌نهایی، ملی‌پوشان فوتسال ایران موفق شده بودند در ضربات پنالتی برابر تیم ملی ازبکستان به پیروزی برسند و در طرف مقابل هم تایلندی‌ها در ضربات پنالتی برابر تاجیکستان پیروز شده بودند.

شاگردان شمسایی که به دنبال رسیدن به گل برتری بودند، بازی را از همان ابتدا تهاجمی آغاز کردند و در دقیقه دوم، مهدی کریمی توانست در قامت گلزن بدرخشد تا خیلی زود ملی‌پوشان از حریف خود پیش بیفتند. بعد از گلزنی کریمی، توپ‌ومیدان در اختیار شاگردان شمسایی قرار گرفت و ملی‌پوشان حملات پردامنه‌ای روی دروازه تیم ملی تایلند داشتند که سرانجام در دقیقه ششم، سعید احمدعباسی با ضربه رباح ماجری خود اختلاف را به 2‌گل رساند. بعد از ثبت گل دوم ایران، تایلندی‌ها از لاک دفاعی خارج شدند و به دنبال خلق موقعیت جدی گلزنی روی دروازه ایران بودند که باقر محمدی در خط دروازه عملکرد درخشانی داشت.

ملی‌پوشان فوتسال ایران در تلاش برای حفظ برتری 2گله خود بودند و جالب آنکه در دقایق پایانی نیمه نخست، محدودیت خطایی ایران به پایان رسید اما با این وجود، شاگردان شمسایی توانستند به خوبی بازی را مدیریت کنند و خبری از ثبت خطای ششم نبود تا در پایان یک نیمه پرماجرا و پراتفاق، تیم ملی فوتسال ایران با گلزنی مهدی کریمی و سعید احمدعباسی با برتری 2گله به رختکن برود. تایلندی‌ها نیمه دوم را بهتر آغاز کردند و بعد از چند موقعیت نافرجام، سورن‌ویچیان توانست یکی از گل‌های خورده را جبران کند تا نتیجه بازی 2 بر یک به سود ایران شود.

هواداران تایلند تیم موردعلاقه‌شان را تشویق کردند تا تیم‌شان بتواند گل دوم را هم به‌ثمر برساند اما تجربه بالای علی‌اصغر حسن‌زاده به کمک تیم ملی ایران آمد و او توانست گل سوم ایران را به‌ثمر برساند تا خیال شاگردان شمسایی از کسب پیروزی آسوده شود. در فاصله حدود 8‌دقیقه به پایان مسابقه، تایلندی‌ها به سراغ استفاده از آرایش پاورپلی رفتند اما مقاومت جانانه خط دفاعی ایران و به‌ویژه باقر محمدی، اجازه گلزنی دوباره به آن‌ها را نداد و محمدی بعد از یک واکنش تماشایی، توانست شروع مجدد فوق‌العاده‌ای داشته باشد و گل چهارم را به‌ثمر رساند تا در یک بازی پرگل و جذاب، تیم ملی ایران با نتیجه 4 بر یک به پیروزی برسد.

ایرانی‌ها در حالی موفق شدند از سد تیم ملی تایلند بگذرند که برای سیزدهمین‌بار در طول 17‌دوره رقابت‌های جام ملت‌های آسیا توانستند عنوان قهرمانی را از آن خود کنند و همچنان با اختلاف نسبت به سایر رقبا، پرافتخارترین تیم قاره کهن محسوب می‌شوند. همچنین سعید احمدعباسی هم که روز گذشته یک گل زیبا را به‌ثمر رساند، با ثبت 8‌گل به عنوان برترین گلزن رقابت‌ها دست پیدا کرد و همچنین عنوان بهترین بازیکن رقابت‌ها هم به او رسید و باقر محمدی هم در نقش بهترین دروازه‌بان رقابت‌ها معرفی شد.