سرپرست سازمان خصوصی‌سازی گفت: امروز به طور رسمی واگذاری این دو باشگاه از دولت به بخش خصوصی اعلام می‌شود و امیدواریم امروز سرآغاز دوره پیشرفت و شکوفایی ورزش ایران و این واگذاری نقطه عطف شکوفایی ورزش ایران و پیشرفت این دو باشگاه باشد.

به گزارش ایلنا، ابراهیم بازیان در آیین واگذاری مالکیت استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی با بیان اینکه از خریداران که با جسارت و داوطلبی،  این روز مبارک را در تاریخ ایران و ورزش ایران ثبت کردند، اظهار داشت: با همت، تلاش و مدیریت جهادی همه ارکان ذیربط گام مهمی را در مردمی سازی اقتصاد دولت ایران برپاشتت شد و پس از بیش از دو دهه از تاریخ تصویب واگذاری این دو باشگاه نهایتا تا امروز این قطار واگذاری به ایستگاه آخر رسید.

وی گفت: در واگذاری این دو باشگاه از طریق فرابورس سهام این دو باشگاه به صورت رقابتی و در عرضه عمومی انجام شد تا به این باشگاه‌ها در امر مالکیت امید تازه و هوای تازه‌ای دمیده شود. در این دوره از واگذاری بعد از برگزاری ٨ بار مزایده بالاخره وزارت اقتصاد به عنوان نماینده دولت در یک نگاه همراه و همگام در یک بازه زمانی اندک و در کمتر از دو ماه این اقدام به ثمر رساند و با همت دولت این اتفاق مبارک امروز اتفاق افتاد.

وی افزود : پیش از این و در مرحله اول واگذاری ١٠درصد از سهام این دو باشگاه به مردم واگذار شده بود که اگر این اقدام انجام نشد امکان واگذاری در این تاریخ وجود نداشت.

سرپرست سازمان خصوصی‌سازی تاکید کرد: این واگذاری در سال جهش تولید با مشارکت مردم و با تاکید رهبری بر مشارکت مردم در اقتصاد و با همراهی مردم و همچنین با همت وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی انجام شد و مردمی‌سازی اقتصاد هم خواسته رییس جمهوری بوده که این اقدام را در یک حرکت همگام و همسو انجاک دادیم.

بازیان با بیان اینکه واگذاری این دو باشگاه برگ برنده دولت در خطاب مردم بوده و فراخوان رهبری برای مشارکت مردم را توانستیم عملیاتی کنیم، گفت: با اعلام نتیجه واگذاری در فرابورس با تشکیل کنسرسیوم نفتی شامل شرکت پتروشیمی‌های هلدینگ خلیج فارس، این هلدینگ داوطلبی خود را اعلام و درفرایند مزایده برنده شد و امروز ٨۵ درصد باشگاه استقلال متعلق به این هلدینگ است. همچینین سهام پرسپولیس به کنسرسیوم بانکی با سهام متناسب واگذار شد و در نهایت دو باشگاه به دو کنسرسیوم بانکی و نفتی واگذار شدند تا نقطه عطف شکوفایی ورزش شود و شرایط پرداخت نقدی و اقساطی سهام اعلام شده و بزودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

واگذاری پرسپولیس کار غیرممکنی بود که بالاخره محقق شد

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با بیان این که واگذاری این تیم کار غیرممکنی بود که بالاخره به سرانجام رسید، گفت: بزرگترین اتفاق بعد از انقلاب برای ورزش رقم خورد.

رضا درویش پس از رسمی شدن واگذاری باشگاه پرسپولیس به شش بانک گفت: کار مهم و اساسی در این مدت صورت گرفت. از سال‌های قبل عنوان می‌شد این دو باشگاه واگذار خواهند شد اما در حد شنیده بود.

وی ادامه داد: با این حال یک کار غیرممکن امروز انجام شد و دو باشگاه واگذار شدند که بعد از انقلاب مهمترین اتفاق ورزش کشور است.

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس افزود: برای گرفتن مجوز حرفه ای لازم بود که این اتفاق رخ دهد و تکلیف مالکلیت مشخص شود. ضمن این که بدهی‌های کلانی در هر دو باشگاه وجود داشت که با واگذاری این مشکلات حل شد و دیگر دغدغه مدیر این نیست که این بدهی‌ها و پرونده‌ها را چگونه حل کند. درویش در واکنش به این پرسش که آیا با واگذاری پرسپولیس به بانک‌ها شما همچنان مدیرعامل خواهید ماند، گفت: تاکنون صحبتی در این مورد صورت نگرفته است چرا که امروز واگذاری نهایی شد. وی در مورد تمدید قرارداد با اوسمار ویه را سرمربی سرخپوشان گفت: بعد از بازی با سپاهان به صورت تخصصی و حرفه ای تر به آن خواهیم پرداخت.

خوشحالم واگذاری استقلال در زمان مدیریت من رقم خورد

مدیرعامل باشگاه استقلال نیز در این مورد، گفت: بعد از قهرمانی استقلال در آسیا، امروز بزرگ‌ترین اتفاق رقم خورد و خوشحالم که این موضوع در زمان مدیریت من رقم خورد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی:  امروز ٨۵ درصد باشگاه استقلال متعلق به هلدینگ خلیج‌فارس است. همچنین سهام پرسپولیس به کنسرسیوم بانکی شامل 6 بانک با سهام متناسب واگذار شد و در نهایت دو باشگاه به دو کنسرسیوم بانکی و نفتی واگذار شدند تا نقطه عطف شکوفایی ورزش شود. شرایط پرداخت نقدی و اقساطی سهام نیز اعلام شده و به‌زودی اطلاع‌رسانی می‌شود

علی خطیر پس از برگزاری مراسم واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: من قبل از همه تبریک می‌گویم این اتفاق میمون را به همه هواداران خوب استقلال، مطمئناً تاریخ 5 اردیبهشت 1403 در حافظه همه هواداران استقلال به‌عنوان یک روز بزرگ باقی می‌ماند. من می‌توانم به جرأت بگویم که امروز بزرگ‌ترین اتفاق برای باشگاه استقلال بعد از قهرمانی آسیا در سال 90 رقم خورد، بزرگ‌ترین اتفاق بعد از انقلاب. من از بدنه دولت، شخص رئیس جمهور، معاون اول ایشان و وزرای ورزش و اقتصاد تشکر می‌کنم که توانستند بعد از این همه مشکلاتی که این دو باشگاه داشتند، این اتفاق خوب را رقم بزنند.

وی ادامه داد: همینطور از آقای علی‌عسگری مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس تشکر می‌کنم که پیشنهاد خرید باشگاه استقلال را خودشان و مجموعه‌های زیرمجموعه دادند و امروز این قرارداد نهایی شد. امیدوارم اتفاقی خوب میان دو برند بزرگ باشگاه استقلال و همینطور هلدینگ خلیج فارس با دو نام مقدس استقلال و خلیج فارس رقم بخورد و امیدوارم این ترکیب بتواند یک اتفاق بزرگی را در جهت توسعه و پیشرفت و شکوفایی باشگاه بزرگ استقلال به وجود بیاورد. من خیلی خوشحالم که این اتفاق در دوره مدیریت من افتاده است و مطمئنم این روز در تاریخ باشگاه استقلال به یادگار می‌ماند. از تمام رسانه‌ها هم تشکر می‌کنم که حمایت کردند تا اتفاقات خوبی در فوتبال کشور 

رقم بخورد.

مدیرعامل باشگاه استقلال در پاسخ به این پرسش که درباره تغییرات در این باشگاه با علی‌عسگری صحبت کرده است یا خیر، تصریح کرد: به هر حال طبیعی است. وقتی یک مجموعه جدید الان سهام‌دار اصلی باشگاه استقلال می‌شود مطمئناً حق طبیعی آن مجموعه است که بتواند بر مبنای علایق و سلایق مدنظرشان با افراد جدید کار کنند. یک مورد آنهم تغییر اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل است و من صادقانه می‌گویم که چه من باشم و چه نباشم، بسیار بسیار خوشحالم که این اتفاق برای استقلال رقم خورده است. نمی‌توانید باور کنید که چقدر خوشحالم. اثرات این روز بزرگ در آینده برای استقلال مشخص می‌شود.

خطیر در واکنش به طرح این موضوع که گفته می‌شود حق امضا از او گرفته شده است، خاطر نشان کرد: نه، چنین چیزی مطرح نیست.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «پس از تغییر مالکیت، مشکلات مالی استقلال برطرف خواهد شد؟»، اظهار کرد: امیدوارم این اتفاق بیفتد. ما باید منتظر بمانیم تا ببینیم دوستان در هلدینگ خلیج فارس چه برنامه‌ای برای اداره باشگاه دارند. مطمئناً هواداران در آینده اخبار خوبی را خواهند شنید. خیلی عجول نباشید تازه این اتفاق قطعی شده است، بگذارید از این روز لذت ببریم تا ان‌شاءالله بقیه موارد هم حل شود.

مدیرعامل باشگاه استقلال در پاسخ به این سؤال که «این ضمانت را به هواداران می‌دهید که دیگر مشکل مالی وجود نداشته باشد؟»، گفت: من که نباید این ضمانت را بدهم، ولی تمام این اتفاقات رقم خورد که این مشکلات حل شود. من خواهش می‌کنم که یک مقدار به مسائل مثبت نگاه کنید. خیلی به حواشی ورود نکنید، یکسری دنبال هیجانات هستند. بگذاریم هواداران از این روز بزرگ لذت ببرند. من مطمئن هستم که اتفاقات خوب برای باشگاه استقلال می‌افتد.