آریا رهنورد

تنها یک روز بعد از توقف استقلال در تهران، پرسپولیس یکی از حساس‌ترین بردهای این فصل را جشن گرفت تا خودش را به صدر جدول رده‌بندی رقابت‌های لیگ برتر نزدیک کند. این پیروزی که با درخشش دوباره اورونوف به دست آمد، برای تیم اوسمار اهمیت بسیار زیادی داشت. حالا به‌نظر می‌رسد آنها مسیر مطلوب‌تری برای رسیدن به صدر و تجربه قهرمانی رقابت‌های لیگ برتر ایران دارند.

خرید سال؟

حالا دیگر می‌توان با قاطعیت از اوستون اورونوف به‌ عنوان خرید سال فوتبال ایران نام برد. بازیکنی که از زمان ورود به ترکیب پرسپولیس، این تیم را کاملا متحول کرده و عملا پرسپولیس جدیدی در کناره‌های زمین ساخته است. آن‌چه باعث توجه بیشتر به اورونوف شد، در درجه اول تکنیک ناب این بازیکن است. او در ازبکستان متولد شده اما شبیه برزیلی‌ها فوتبال بازی می‌کند. در این بازی اما فقط تکنیک او قابل‌ توجه نبود. اوستون با یک شوت استثنایی و مهارنشدنی دروازه محمدرضا اخباری را باز کرد و یک برد بسیار بزرگ و حیاتی را به پرسپولیس هدیه داد. او نشان داد که بازیکنی چندوجهی است و به‌جز دریبل زدن، با شوت‌زنی نیز می‌تواند در بازی‌های حساس شرایط را به سود تیمش تغییر بدهد.

دو بازی، دو کلین‌شیت

دیگر چهره ویژه این مسابقه به جز اورونوف، دروازه‌بان جوان پرسپولیس بود. امیررضا رفیعی که یک‌بار روبه‌روی ذوب‌آهن تجربه بازی برای تیمش را داشت، حالا برای دومین بار در دوران فوتبال درون دروازه پرسپولیس ایستاد و جالب این‌که باز هم توانست دروازه این تیم را بسته نگه‌ دارد. دو بازی و دو کلین‌شیت برای این سنگربان جوان اتفاق فوق‌العاده‌ای به‌نظر می‌رسد. این عملکرد خوب در شرایطی رقم خورد که تنها چند روز قبل وضعیت مصدومیت علیرضا بیرانوند مشخص شد و رفیعی اساسا زمان زیادی برای تمرکز کردن و ایستادن درون دروازه نداشت. با این‌ حال او باز هم ثابت کرد که می‌تواند آینده دروازه این تیم را تضمین کند. البته که رفیعی در این بازی نیز با خطرهای بسیار بزرگی روبه‌رو نشد اما روی یک صحنه خاص با یک دبل سیو تماشایی نشان داد که چه قابلیت‌هایی دارد. با این درخشش به‌نظر می‌رسد که پروژه خرید یک گلر دیگر برای پرسپولیس کاملا منتفی باشد.

یک قدم مانده به صدر

این یکی از مهم‌ترین نتایج فصل پرسپولیس به‌شمار می‌رفت. چراکه استقلال این هفته در خانه امتیاز داده بود و پرسپولیس با شکست دادن گل‌گهر می‌توانست فاصله‌اش را با رقیب سنتی به حداقل برساند‌. پرسپولیسی‌ها با چنگ‌ و دندان این امتیاز را برای خودشان نگه داشتند تا حالا فقط یک امتیاز با استقلال در لیگ برتر فاصله داشته باشند. حالا دیگر رسیدن به تیم نکونام چندان دور از دسترس نیست. علاوه‌ بر این سپاهان و تراکتور نیز این هفته مساوی کردند و برد پرسپولیس فاصله این تیم را با دو تعقیب‌کننده نیز افزایش داد. این نتیجه ثابت کرد که آنها اراده بزرگی برای قهرمانی دوباره در این فصل فوتبال ایران دارند. تجربه‌ای که البته به‌هیچ‌وجه ساده به دست نخواهد آمد اما پرسپولیس برای انجام آن آماده به نظر می‌رسد.

اولین‌ اخراج اوسمار

مربی برزیلی پرسپولیس برای اولین‌ بار در این مسابقه از زمین اخراج شد. این اتفاق در لیگ برتر هیچ سابقه‌ای برای او نداشت. جالب این‌که در زمان پخش مسابقه بسیاری از طرفداران پرسپولیس متوجه دلیل اخراج اوسمار نشدند اما ماجرا از این قرار بود که پس‌ از برخورد عبدالکریم حسن با بازیکن حریف، داور تصمیم به متوقف کردن بازی نگرفت اما کادر پزشکی گل‌گهر به زمین مسابقه وارد شد و همین مساله توقف بازی را در پی داشت. اوسمار به‌شدت از این اتفاق عصبانی شد و اعتراضش را نیز نشان داد اما موعود بنیادی‌فر تصمیم گرفت او را از زمین مسابقه اخراج کند‌. پرسپولیسی‌ها به‌شدت به این اخراج معترض بودند. سیدجلال حسینی نیز در پایان بازی این اخراج را اشتباهی بزرگ از سوی داور می‌دانست.

عصبانی مثل امید

در پایان این مسابقه امید عالیشاه عصبانی‌ترین چهره پرسپولیس بود و به‌شدت به موعود بنیادی‌فر تاخت. او که یک‌بار درون محوطه جریمه گل‌گهر به زمین‌ افتاد اما با بی‌توجهی داور مواجه شد، در پایان بازی تاکید داشت که موعود بنیادی‌فر با او مشکلات شخصی دارد. موضوعی که البته داور مسابقه قویا آن را تکذیب کرد. امید نسبت‌ به لحن داور بازی نیز معترض بود و باور داشت که بنیادی‌فر به شکل نامحترمانه‌ای با بازیکنان درون زمین صحبت می‌کند. به‌نظر می‌رسد مشکلات پرسپولیسی‌ها با این داور از زمان دربی رفت این فصل تا امروز به اوج خودش رسیده و هر روز نیز جدی‌تر می‌شود.

گل‌گهر، گل‌گهر نبود!

به‌ لحاظ فنی گل گهر سیرجان یکی از بهترین تیم‌های این فصل فوتبال لیگ برتر بوده‌ است. تیمی که در اندازه‌های خودش بازی می‌کند، نقشه‌های فنی مشخصی دارد و به‌ خوبی می‌داند از هر مسابقه چه می‌خواهد. در این بازی هم تیم اوزونیدیس آن گل‌گهر همیشگی نبود. شاید خوردن یک گل از پرسپولیس نظم تیمی آنها را به‌هم‌ ریخت و موجب شد نتوانند تا پایان بازی فوتبال دلخواه‌شان را ارائه بدهند. گل گهر در این بازی هیچ شباهتی به آن تیم درخشان مربی یونانی نداشت.