آریا طاری

هیجان لیگ قهرمانان امشب به بالاترین سطح ممکن خواهد رسید. جایی‌که چهار تیم باید نبردهایی سرنوشت‌ساز را پشت‌سر بگذارند. البته که هواداران واقعی فوتبال اروپا ترجیح می‌دادند که این دو مسابقه در دو شب متفاوت یا حداقل دو زمان متفاوت از یک روز برگزار شود تا بتوانند هر دو بازی را به‌صورت زنده و مستقیم تماشا کنند اما برنامه‌ریزی همیشگی لیگ قهرمانان و بازی‌های همزمان این تورنمنت موجب می‌شود که چنین اتفاقی رخ ندهد‌. به‌ هرحال امشب شب یک انتخاب بزرگ خواهد بود. شب انتخاب بین تماشای نبرد رئال و سیتی یا برخورد همیشه پرگل بایرن و آرسنال. دو جدال بی‌نهایت نفس‌گیر و تماشایی‌.

رئال مادرید-سیتی؛ هدف یکسان، شیوه متفاوت!

اگر قرار باشد دو مدعی اصلی قهرمانی این فصل لیگ قهرمانان اروپا را معرفی کنیم، بدون شک باید به سراغ رئال مادرید و منچستر سیتی برویم. دو تیمی که در دو سال گذشته این تورنمنت را فتح کرده‌اند و جالب این‌که هر دو بار نیز با هم روبه‌رو شده‌اند. یک‌ بار رئال سیتی را کنار زد و درنهایت روی سکوی اول رفت و یک‌بار دیگر این سیتی بود که رئال را شکست داد و درنهایت قهرمان این رقابت‌ها شد. در حقیقت به‌نظر می‌رسد تیمی که برنده این بازی باشد تبدیل به تنها مدعی جدی قهرمانی این تورنمنت می‌شود. این بازی برخورد میان دو سبک کاملا متفاوت در مربیگری فوتبال نیز هست. یک طرف پپ گواردیولا که عادت دارد به جزئیات اهمیت زیادی بدهد و تیمش را با تاکتیک مبتنی بر پاس‌های کوتاه به زمین مسابقه بفرستد و یک طرف دیگر کارلو آنجلوتی که اساسا یک مربی بیش‌ از حد ریزبین در دنیای فوتبال نیست و تلاش می‌کند به‌ لحاظ روحی بازیکنانش را در سطح قابل‌ قبولی قرار بدهد. پپ از برخورد سیتی و رئال به‌عنوان یک نبرد همیشگی در این سال‌های فوتبال اروپا نام برده و همواره این رقیب را مورد ستایش قرار می‌دهد‌. او بارها تاکید کرده که دلیل دشواری بردن لیگ قهرمانان حضور همیشگی رئال مادرید در این تورنمنت است. در مقابل نیز مادریدی‌ها از کم‌تر حریفی به اندازه‌ سیتی وحشت دارند. چراکه برخورد فصل گذشته دو تیم نشان داد که اگر آبی‌های شهر منچستر در اوج باشند، مهارشان تقریبا غیرممکن خواهد بود؛ حتی برای تیمی که لقب پرافتخارترین تیم قاره اروپا را یدک می‌کشد. جالب اینکه در چهار دیدار اخیر دو تیم، ۱۷ گل به ثمر رسیده و بازی‌های این دو رقیب به صورت میانگین حداقل چهار گل داشته است. رئال در ۶ برخورد ار‌وپایی با سیتی فقط یک بار برنده شده و این اصلا آمار خوبی نیست. نکته جالب دیگر در مورد این بازی رکورد خاص دو مربی است. آنجلوتی با ۱۱۳ و پپ با ۱۰۹ برد در لیگ قهرمانان، از این حیث موفق‌ترین مربیان جام هستند. در دو جدال اول این دو مربی، کارلتو برنده شد اما در هشت برخورد بعدی، پپ ۶ برد به دست آورد و فقط یک بار بازنده شد. سیتی در ۲۱ بازی اخیرش در لیگ قهرمانان شکست نخورده و در هر ۱۰ بازی آخرش در این تورنمنت برنده بوده است. آنها در مسیر خلق رکوردهای استثنایی، باید به جهنم برنابئو سر بزنند و با پادشاه اروپا روبه‌رو شوند.

آرسنال-بایرن؛ 

بر طبل انتقام می‌کوبند؟

چه کسی فکر می‌کرد زمانی‌ از راه برسد که در آن، آرسنال خواهان قرعه بایرن در لیگ قهرمانان اروپا باشد؟ حقیقت آن است که حالا تیم آرتتا فرم بسیار بهتری نسبت به تیم توخل دارد. آرسنال همین هفته در لیگ برتر، برایتون را به راحتی شکست داد. در حالی که بایرن بعد از سال‌ها روبه‌روی یک تیم‌ تازه صعودکرده شکست خورد و در زمین هایندن‌هایم بازنده شد. آرسنال فعلا در صدر جدول لیگ‌ برتر دیده می‌شود اما بایرن عملا دیگر شانسی برای قهرمانی بوندس‌لیگا ندارد و شاید حتی‌ رده دوم‌ را هم‌ از دست بدهد. چرا این نبرد برای آرسنال یک نبرد انتقامی است؟ چون آنها در هر سه برخورد اخیر با بایرن با نتیجه مشابه پنج بر یک شکست خورده‌اند و این سنگین‌ترین شکست اروپایی‌شان به شمار می‌رود. جالب اینکه این پنجمین تجربه برخورد آرسنال و بایرن در دور حذفی لیگ قهرمانان است و در هر چهار تجربه قبلی، بایرن توانسته خودش را به مرحله بعدی برساند. بازی در انگلیس برای بایرن اصلا بدیمن نیست. آنها در ۶ تجربه اخیر حضور در انگلیس، فقط یک بار شکست خورده‌اند و آن شکست نیز بیرون از لندن اتفاق افتاده است. توپچی‌ها بعد از ۱۴ سال به این مرحله لیگ قهرمانان رسیده‌اند و به هیچ قیمتی نمی‌خواهند این فرصت بزرگ را از دست بدهند. آخرین تجربه حضور آنها در این مرحله مربوط به زمانی بود که پپ گواردیولا هنوز در بارسا مربیگری می‌کرد و آرتتا هنوز بازیکن بود! هم برای آرتتای جوان و هم برای توخل پرتجربه، این بازی فوق‌العاده کلیدی خواهد بود. توخل می‌داند که در هر صورتی در پایان فصل از بایرن خواهد رفت اما او دست به هر کاری می‌زند که یک فصل بدون جام را با بایرن 

سپری نکند.