با نتایجی که این هفته در رقابت‌های لیگ برتر ایران رقم خورد، رقابت در قعر جدول لیگ به پیچیده‌ترین وضعیت خودش رسید. این فقط صدر جدول نیست که شرایط حساس و بسیار خاصی دارد. در انتهای جدول نیز تیم‌ها با همه وجود برای فرار از سقوط می‌جنگند و این ماموریت اضطراب و مشکلات زیادی را برای آنها رقم می‌زند. حالا هشت هفته به پایان رقابت‌های لیگ برتر باقی‌ مانده است و وقتی این مدت زمانی سپری شود، دو تیم ناچار به ترک سطح اول فوتبال ایران و بازی در رقابت‌های لیگ یک خواهند بود. چاه بزرگی که همه تیم‌ها به‌ دنبال فرار همیشگی از آن هستند.

این هفته در انتهای جدول نساجی باز هم شکست خورد و یک روز بسیار تلخ دیگر را در ورزشگاه وطنی پشت‌ سر گذاشت. شاگردان ساکت الهامی این‌بار به ملوان باختند تا به روزهای کابوس‌وارشان در لیگ برتر ادامه بدهند. نساجی که همین فصل در لیگ قهرمانان آسیا حاضر بود، در ۲۲ بازی لیگ برتر فقط به ۱۵ امتیاز رسیده است. یک اتفاق باورنکردنی که این تیم را به یکی از جدی‌ترین مدعیان سقوط از رقابت‌های لیگ برتر ایران تبدیل می‌کند. در شروع فصل حتی بدبین‌ترین هوادار نساجی نیز تصور نمی‌کرد این تیم آسیایی ناچار به جنگ برای فرار از سقوط باشد اما حالا این جنگ از همیشه جدی‌تر شده‌ است‌. آنها این فصل را با سه مربی مختلف پشت‌سر گذاشته‌اند و هرگز راهی برای خروج از بحران پیدا نکرده‌اند.

یکی از حساس‌ترین دیدارهای این هفته در قعر جدول نیز بین پیکان و استقلال خوزستان برگزار شد. مسابقه‌ای که تیم برنده‌اش می‌توانست تا حدودی از انتهای جدول جدا شود و تیم بازنده کاملا درگیر بحران می‌شد. به‌نظر می‌رسید تیم سیروس پورموسوی در ادامه نمایش‌های خوب گذشته بتواند پیکان را شکست بدهد اما این‌بار برتری به تیم رضا عنایتی رسید. تیمی که با پنالتی حامد پاکدل به حریف غلبه کرد و برد مهمی را برای خودش ساخت. بردی که موجب شد پیکان حالا دیگر حداقل به‌ صورت موقت خطر سقوط را احساس نکند.‌ با این نتیجه کار برای استقلال خوزستان هم کاملا گره خورد.

تیم عنایتی حالا با ۲۳ امتیاز به رده یازدهم‌ جدول رسیده است. البته که این به معنی در امان‌‌ ماندن آنها نیست اما این تیم حالا شرایط ایده‌آل‌تری در جدول لیگ برتر دارد. به نظر می‌رسد نفت آبادان، نساجی، استقلال خورستان، فولاد و هوادار، پنج تیمی هستند که از میان‌شان دو تیم راهی رقابت‌های لیگ یک خواهند شد. قرار گرفتن فولاد در چنین شرایطی هم حیرت‌انگیز است. تیمی که هر سال با بودجه قهرمانی بسته می‌شود اما این روزها درگیر یک بحران عجیب شده است. فعلا نساجی و نفت، گزینه‌های جدی‌تر سقوط هستند اما در ادامه ممکن است هر اتفاقی رخ بدهد. به نظرت می‌رسد این رقابت تا آخرین روزهای لیگ ادامه خواهد داشت. درست مثل رقابتی که برای قهرمانی شکل گرفته است.