نگار رشیدی

پنج ماه و 22 روز دیگر،‌ سی‌ودومین دوره بازی‌های المپیک به میزبانی پاریس فرانسه آغاز می‌شود. رقابت‌هایی که دوباره تمام مدعیان را از سراسر جهان گرد هم می‌آورد تا برتری خود را به رقبا ثابت و نام‌شان را در تاریخ بزرگ‌ترین آوردگاه ورزشی جهان ماندگار کنند. در این بین اما شور و هیجان المپیک در ورزش کشور آنطور که باید و شاید حس نمی‌شود. شاید سهم کم ایران از المپیک پاریس دلیل اصلی این ماجرا باشد. 

قد کاروان کوتاه می‌شود

طی چهار دوره اخیر بازی‌های المپیک، ایران در المپیک 2012 لندن کم‌ترین تعداد نفرات را با 53 سهمیه (45 مرد و هشت زن) داشته است. کاروان ایران در المپیک 2008 پکن 55 سهمیه (52 مرد و سه زن)، المپیک 2016 ریو 63 سهمیه (54 مرد و 9 زن) و المپیک 2020 توکیو 65 سهمیه (55 مرد و 10 زن) داشته است. حالا اما در فاصله نه‌چندان زیادی که تا المپیک پاریس مانده، تنها 14 سهمیه قطعی دارد که اصلا عدد قابل قبولی نیست. این در حالی است که اگر 21 سهمیه دیگر به دست بیاید، تازه به پیش‌بینی کمیته ملی المپیک که 35 سهمیه است، می‌رسیم. اینکه کمیته المپیک از 65 سهمیه توکیو به 35 سهمیه رسیده، یک عقبگرد بزرگ است و نشان می‌دهد که ورزش کشور چقدر دچار مشکلات اساسی است. در بهترین حالت حداقل باید تلاش‌ها برای تکرار 65 سهمیه اتفاق می‌افتاد. اما حالا حتی نمی‌توان به صورت قطعی از کسب 35 سهمیه صحبت کرد. 

ضربه سخت رشته‌های تیمی 

درست است که بخش زیادی از سهمیه‌های توکیو در رشته‌های تیمی یعنی بسکتبال، والیبال و شمشیربازی به دست آمد؛‌ اما همین که رشته‌های تیمی برای سهمیه پاریس ناموفق بوده‌اند نیز جای بررسی دارد. بسکتبال، فوتبال و هندبال سه رشته‌ای هستند که دیگر هیچ‌ شانسی برای حضور در پاریس ندارند. والیبال هم برای اینکه بخشی از کاروان ایران باشد یک شانس بسیار ضعیف در لیگ ملت‌های 2024 دارد. تنها رشته تیمی که می‌توان به موفقیتش امیدوار بود، شمشیربازی است که فاصله بسیار کمی تا سهمیه دارد. 

14 سهمیه قطعی است

درمجموع تاکنون فقط در چهار رشته، 14 سهمیه قطعی به نام ایران خورده است. در دوچرخه‌سواری یک سهمیه در بخش جاده مردان به دست آمده،‌ در تیراندازی چهار سهمیه توسط هانیه رستمیان در تپانچه 25 متر،‌ شرمینه چهل‌امیرانی و فاطمه امینی در تفنگ 10 متر و محمد بیرانوند در اهداف پروازی کسب شده است، در تکواندو مهران برخورداری در وزن 80- کیلوگرم و ناهید کیانی در وزن 57- کیلوگرم راه‌شان را به المپیک باز کرده‌اند، در کشتی فرنگی در اوزان 60، 67، 97 و 130 کیلوگرم و در کشتی آزاد در وزن‌های 65، 86 و 125 سهمیه المپیک به دست آمده است. 

سهمیه‌هایی که هست اما  اعلام نشده

همان‌طور که اشاره شد، تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر حضورش را در پاریس تقریبا مسجل کرده اما از آنجایی که هنوز مسابقات انتخابی این رشته به پایان نرسیده، به صورت رسمی و قطعی اعلام نشده است. این موضوع درباره رشته وزنه‌برداری هم صدق می‌کند. در حال حاضر مصفی جوادی، علی داوودی و رضا دهدار در رنکینگ المپیک حضور دارند و با پایان جام جهانی تایلند که در فروردین برگزار می‌شود،‌ تکلیف این سهمیه‌ها به صورت رسمی روشن خواهد شد.‌‎

شانس سهمیه پشت در 12 رشته

با وجود مشکلات و چالش‌هایی که ورزشکاران با آن مواجه هستند، اما 12 رشته هنوز شانس این را دارند که خودشان را به پاریس برسانند. البته سه رشته از این 12 رشته به دنبال افزایش یا تکمیل سهمیه‌های خود هستند. در کشتی دو سهمیه در فرنگی و سه سهمیه در آزاد مانده که کادرهای فنی به دنبال کسب آنها در مسابقات قهرمانی آسیا هستند. قهرمانی جهان هم آخرین فرصت کشتی‌گیران برای کسب سهمیه خواهد بود. تکواندو هم به دنبال این است که یک سهمیه زنان و یک سهمیه دیگر در مردان بگیرد. برای تیراندازی هم تنها دو فرصت باقی‌مانده تا تعداد سهمیه‌هایش را زیاد کند. مسابقات برزیل برای تیراندازان تفنگ و تپانچه و مسابقات قطر برای تیراندازان اهداف پروازی، آخرین میدان رقابت است. 

در دیگر رشته‌ها باید به تنیس روی میز اشاره کرد. این تیم به دنبال این است که بتواند در قهرمانی تیمی جهان برای نخستین بار سهمیه تیمی را به دست بیاورد اما شانس بسیار کمی برای تحقق این هدف دارد. در بخش انفرادی اما امکان گرفتن یک سهمیه از آسیای میانه وجود دارد. نوشاد عالمیان هم شانس این را دارد که از طریق رنکینگ جهانی بتواند سهمیه المپیک پاریس را بگیرد. 

در دوومیدانی هم ایران شانس این را دارد که حداقل سه سهمیه از طریق رنکینگ به دست بیاورد. در حال حاضر حسن تفتیان، فرزانه فصیحی، حسین رسولی، مهدی پیرجهان، حمیده اسماعیل‌نژاد و مهدی صابری 6 دوومیدانی‌کار ایران هستند که در رنکینگ قرار دارند و تیرماه سال آینده که رنکینگ نهایی اعلام می‌شود، وضعیت این رشته هم مشخص خواهد شد. دوومیدانی‌کاران باید در این چند ماه جایگاه خودشان را در رنکینگ حفظ کنند.  

قایقرانی هم امیدوار است که بخشی از کاروان ایران در پاریس باشد. مسابقات انتخابی المپیک آب‌های آرام و روئینگ فروردین و اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود و انتظار می‌رود که دو سهمیه در قایق یک نفره و دو نفره زنان به دست بیاورد. در کایاک و کانو هم احتمال گرفتن سهمیه المپیک وجود دارد.

همچنین تیروکمان که از المپیک 2008 پکن به بعد همیشه در این مسابقات نماینده داشته‌، به دنبال گرفتن سهمیه تیمی و انفرادی مردان و زنان است و با برنامه‌ریزی می‌تواند به حضورهای متوالی‌اش در بازی‌های المپیک ادامه دهد. 

اوضاع در سنگ‌نوردی اما متفاوت است. این رشته نه‌تنها به کسب سهمیه، بلکه به مدال المپیک فکر می‌کند. در این رشته رضا علیپور، مهیا دارابیان و الناز رکابی بهار سال آینده در دو کشور چین و مجارستان در انتخابی المپیک شرکت می‌کنند تا خودشان را به دیوار سنگی پاریس برسانند. در بوکس هم این امید وجود دارد که با سرمربی جدید کوبایی،‌ حداقل دو سهمیه دوره قبل تکرار شود. بوکسورها برای کسب سهمیه باید در مسابقات انتخابی المپیک که از 10 اسفند آغاز می‌شود و 14 خرداد به پایان می‌رسد،‌ موفق ظاهر شوند. 

اما در ژیمناستیک با وجود اوضاع بسیار پیچیده و ناآرامی که در بحث مدیریتی فدراسیون وجود دارد، دو ملی‌پوش به دنبال سهمیه المپیک هستند. یکی از این ملی‌پوش‌ها مهدی الفتی است که سخت برای المپیکی شدن تلاش می‌کند. شنا هم امیدوار است مثل دوره پیش المپیک بدون سهمیه وایلدکارت المپیکی شود. 

در این رشته در تلاش هستند که یک سهمیه گروه B را به دست آورند و اگر این سهمیه کسب نشد، باز هم گذر شناگران به وایلدکارت می‌افتد و امید به گرفتن یک سهمیه از این طریق وجود دارد. در نهایت در جودو گفته می‌شود این رشته هم امیدوار است بتواند از طریق وایلد‌کارت در المپیک پاریس باشد. زمان آنچنان زیادی از پایان محرومیت چهارساله جودو نگذشته و اوضاع هم آنقدر در این رشته ایده‌آل نیست که بتوان انتظار کسب سهمیه مستقیم 

را داشت.