مصدوم، مغضوب و مبهوت!

تیم ملی با ستاره‌های پرشماری به استقبال جام ملت‌ها می‌رود اما بازیکنان مطرحی نیز این تورنمنت را از دست داده‌اند. ماجراهایی مثل مصدومیت، دور شدن از فرم ایده‌آل، منطبق نبودن با سلیقه سرمربی یا حذف انضباطی از تیم ملی، موجب شده‌اند تا این نفرات نتوانند در قطر برای تیم ملی ایران بازی کنند. به زودی یک نفر دیگر نیز به این فهرست اضافه خواهد شد. اگر سردار آزمون تیم ملی را در قطر همراهی کند، یک بازیکن از این فهرست کنار خواهد رفت. در غیر این صورت، باید خود آزمون را در این لیست ببینیم!

آریا رهنورد

امیر عابدزاده

پس از مدت‌ها حضور در تیم ملی در تورنمنت‌های مختلف، در جام ملت‌های آسیا خبری از امیر عابدزاده نیست. کی‌روش که نتوانسته بود بین این سه نفر و امیر یک گزینه را کنار بگذارد، با چهار گلر به جام جهانی رفت اما برای امیر قلعه‌نویی همه چیز ساده‌تر به نظر می‌آمد. او از همان ابتدا امیر را از پروژه‌اش کنار گذاشت و این گلر نیز در رده باشگاهی عملکردی نداشت که این مربی را از تصمیمش پشیمان کند. عابدزاده این اواخر چند اشتباه بزرگ در تیم باشگاهی‌اش نیز انجام داد و دیگر شانسی برای دعوت شدن به تیم ملی به دست نیاورد. شاید اگر قلعه‌نویی تصمیم به ایجاد تغییر در ترکیب گلرهای این فصل می‌گرفت، نهایتا محمدرضا اخباری را به اردو دعوت می‌کرد. یعنی عابدزاده گلر چهارم او هم نبود. این سنگربان در دوران ژنرال هرگز به تیم ملی دعوت نشد.

امین حزباوی

غیبت امین حزباوی در فهرست جام ملت‌ها، عجیب و حتی مشکوک به نظر می‌رسد. چرا مدافع بااستعدادی که اتفاقا در قطر برای یکی از مهم‌ترین تیم‌های فوتبال این کشور بازی می‌کند، نباید در جام ملت‌ها به میدان برود؟ نکته باورنکردنی اینجاست که حزباوی تا امروز چند بار در اردوهای تیم ملی حضور داشته اما حتی یک دقیقه هم برای تیم ملی ایران بازی نکرده است. یعنی حتی همین حالا احتمال تغییر تابعیت او و حضورش در تیم ملی قطر نیز وجود دارد. اتفاقی که اگر رخ بدهد، کادر فنی تیم ملی به شدت زیر سوال می‌رود و فدراسیون با تندترین انتقادهای ممکن روبه‌رو خواهد شد. شاید امین در معرض یک تصمیم بسیار مهم قرار داشته باشد.

مرتضی پورعلی‌گنجی

او در فهرست تیم ملی برای جام ملت‌ها قرار ندارد اما گفته می‌شود که همراه تیم به قطر خواهد رفت. مرتضی روبه‌روی تیم ملی قطر به شدت آسیب دید و پارگی رباط صلیبی، او را از ترکیب پرسپولیس و تیم ملی خارج کرد. جای خالی این ستاره هم به شدت در تیم‌های ملی و باشگاهی‌اش به چشم آمد. مرتضی اولین بار در جام ملت‌های 2015 به فوتبال ملی ایران معرفی شد و در حالی که در تیمش هافبک دفاعی بازی می‌کرد، در قلب دفاع تیم کی‌روش قرار گرفت. او برای سال‌ها همیشه همراه تیم ملی بوده اما حالا جام ملت‌های آسیا را از دست خواهد داد. او به گفته خودش علاقه زیادی دارد تا اولین بازی‌اش در بازگشت از مصدومیت، یک بازی ملی باشد.

 اگر روبه‌روی تراکتور مصدوم نمی‌شد، شانس زیادی برای همراهی تیم ملی در جام ملت‌ها داشت. جای خالی مرادمند این روزها در ترکیب استقلال نیز احساس شده است. او با یک بدشانسی، در اوج آمادگی ناچار به ترک زمین فوتبال برای چند ماه شد

محمدحسین مرادمند

اگر روبه‌روی تراکتور مصدوم نمی‌شد، شانس زیادی برای همراهی تیم ملی در جام ملت‌ها داشت. مرادمند این اواخر دوباره به فهرست تیم برگشته بود و در استقلال هم عملکردی آرمانی داشت. تبحر مرادمند در استفاده از ضربه‌های سر، یک برگ برنده مهم برای این بازیکن محسوب می‌شود. فوتبالیستی که با یک مصدومیت دردناک روبه‌رو شد و همین مساله شانس حضور در جام ملت‌ها را از او گرفت. جای خالی مرادمند این روزها در ترکیب استقلال نیز احساس شده است. او با یک بدشانسی، در اوج آمادگی ناچار به ترک زمین فوتبال برای چند ماه شد.

علی کریمی

مدت بسیار زیادی از تیم ملی دور بود اما با تصمیم کی‌روش برای جام جهانی برگشت و حتی در ترکیب ثابت قرار گرفت. علی کریمی روبه‌روی ولز هم یکی از نفرات درخشان تیم ملی ایران بود. بازیکنی که این اواخر دوباره در اردوها شرکت کرد اما سرانجام با تصمیم امیر قلعه‌نویی از تیم ملی خط خورد. سرمربی ایران ترجیح داد به جای علی کریمی، امید ابراهیمی 35 ساله را به جام جهانی ببرد. از آن‌جایی که دوران بازی امید در لیگ برتر با خود قلعه‌نویی شروع شده، این مربی اعتقاد زیادی به او دارد.

احمد نوراللهی

چه کسی تصور می‌کرد یکی از بی‌سروصداترین بازیکنان این سال‌های فوتبال ایران، به دلیل انضباطی از تیم ملی کنار برود؟ احمد نوراللهی این اواخر احساس خوبی در تیم ملی نداشت. سکونشین شدن او در یک بازی دوستانه، اتفاقی بود که اصلا برایش خوشایند به نظر نمی‌رسید. احمد تصمیم به ترک اردوی تیم ملی گرفت و پس از آن دیگر در فهرست‌های قلعه‌نویی جایی نداشت. هافبک آماده این روزهای لیگ امارات هم، جام ملت‌ها را از بیرون تماشا خواهد کرد. این تورنمنت برای احمد نور، خیلی زود به پایان رسیده است؛ حتی قبل از آن‌که شروع شود.

وحید امیری

همه مربی‌ها دوست دارند یک بازیکن مثل وحید امیری در تیم‌شان داشته باشند. بازیکنی که با همه وجود برای تیم می‌جنگد و همه توانش را در زمین به نمایش می‌گذارد. با این حال مصدومیت‌های متوالی، امان این بازیکن را بریده‌اند. پرسپولیس ترجیح داد روی وحید ریسک نکند و تیم ملی هم تصمیم گرفت او را در جام ملت‌ها نداشته باشد. به نظر می‌رسد در پایان این تورنمنت، امیری دوباره آمادگی لازم را به دست خواهد آورد تا با قدرت به ترکیب قرمزهای تهران برگردد.

امید نورافکن

او را باید یکی از بدشانس‌ترین بازیکنان فوتبال ایران بنامیم. بازیکنی که در مقدماتی جام جهانی 2022 یک ستاره بود اما با تصمیم کی‌روش، این تورنمنت را از دست داد. امید می‌توانست در جام ملت‌ها هم بازیکن فیکس تیم ملی باشد اما مصدومیت از شروع فصل، موجب شد او این یکی تورنمنت را هم از دست بدهد. یکی از بهترین بازیکنان لیگ برتر ایران، تا امروز حتی در یک تورنمنت ملی به میدان نرفته و این قطعا اتفاق مثبتی برای امید نورافکن به نظر نمی‌رسد.

غیبت امین حزباوی در فهرست جام ملت‌ها، عجیب و حتی مشکوک به نظر می‌رسد. حزباوی تا امروز چند بار در اردوهای تیم ملی حضور داشته اما حتی یک دقیقه هم برای تیم ملی ایران بازی نکرده است. یعنی حتی همین حالا احتمال تغییر تابعیت او و حضورش در تیم ملی قطر وجود دارد

میلاد سرلک

به نظر می‌رسد امیر قلعه‌نویی از مدت‌ها قبل، اعتقاد زیادی به بازی میلاد سرلک نداشته است. او میلاد را به فقط به اردویی دعوت کرد که برای دور ماندن از دوران سربازی نیاز بود. با این حال این قانون هم عوض شد تا سرلک در پایان این فصل از لیگ برتر سرباز شود و به تیم دیگری برود. میلاد هم جزو بازیکنان بااستعدادی است که تجربه حضور در تورنمنت‌های ملی را ندارد. هرچند که برای پرسپولیس، بازیکن بسیار مهمی به نظر می‌رسد.

امیرحسین حسین‌زاده

اوایل دوران حضور قلعه‌نویی در تیم ملی، حسین‌زاده نیز به عنوان یکی از لژیونرها به تیم ملی دعوت می‌شد. تصمیم این بازیکن برای بازگشت به لیگ برتر ایران اما نتیجه نداد و او نیم‌فصل بسیار بدی را در تراکتور سپری کرد. امیرحسین حالا دیگر حتی نزدیک تیم ملی هم نیست و طبیعتا حتی مصدومیت چند بازیکن هم نمی‌توانست او را به اردو اضافه کند. با این حال او استعداد زیادی برای بازگشت دوباره به این تیم در آینده دارد.

مهرداد محمدی

شاید فهرست تیم ملی، مهرداد را بیشتر از هر بازیکن دیگری ناراحت کرده باشد. او تا همین اواخر هم در اردوها حضور داشت و تصور می‌شد به تیم ملی دعوت شود اما سرانجام از فهرست نهایی کنار رفت تا برادران محمدی در کنار هم، در جام ملت‌ها بازی نکنند. مهرداد این چند بازی آخر در استقلال هم فوق‌العاده نبوده و به نظر می‌رسد که تمرکز همیشگی را ندارد. با این حال دوران بازی ملی او هنوز هم به پایان نرسیده است.

اللهیار صیادمنش

به عنوان یکی از بهترین مهره‌های نسل جدید فوتبال ایران، انتظار می‌رفت صیادمنش پرچم‌دار تیم ملی در جام ملت‌ها باشد اما امیر عموما برابر ایده دعوت از او مقاومت به خرج داد. در هال‌سیتی هم اوضاع برای این بازیکن خوب پیش نرفت و در نهایت همه چیز برایش خراب شد. صیادمنش روزهای تلخی را پشت سر می‌گذارد و باید دید که چه تصمیمی برای آینده‌اش می‌گیرد. حتی زمزمه‌هایی در مورد بازگشت این بازیکن به لیگ برتر شنیده می‌شود اما بعید است که چنین زمزمه‌هایی واقعیت داشته باشند.