آریا طاری

اینکه استقلال همه بازی‌های خانگی این فصلش را برده، امتیاز مثبتی برای تیم نکونام به شمار می‌رود اما ناکامی این تیم در بازی‌های خارج از خانه، نشانه خوبی نیست. به نظر می‌رسد آبی‌ها برای بردن یک بازی، به شدت به ورزشگاه آزادی و جو سنگین تماشاگران‌شان نیاز پیدا کرده‌اند. تیم نکو دو امتیاز دیگر را نیز در نبرد با گل‌گهر از دست داد. مسابقه‌ای که پر از تصمیم‌های بحث‌برانگیز داوری و البته ماجراهای دیگر بود. با این توقف، حالا قهرمانی نیم‌فصل استقلال کاملا به خطر افتاده است.

کمک‌داورها علیه داور!

نیمه اول این مسابقه، دو اشتباه عجیب داوری داشت. در هر دو مورد هم این کمک‌داورها بودند که کار را برای داور سخت کردند. صحنه گل تیم میزبان در شرایطی به ثمر رسید که مسیح زاهدی از همه مدافعان استقلال جلوتر بود. کمک‌داور دوم باید این صحنه را آفساید اعلام می‌کرد. روی صحنه گل استقلال هم اعلام پنالتی به سود این تیم کمی عجیب بود. به نظر می‌رسید این برخورد توپ به دست، اصلا برای اعلام پنالتی کافی نبوده است. نیمه اول برای گروه داوری این مسابقه، یک کابوس واقعی بود.

یامگا دست برنمی‌دارد

هفده پنالتی و ۱۶ گل. روند رویایی کوین یامگا از پشت نقطه پنالتی در فوتبال ایران همچنان ادامه دارد. او این بار هم به خوبی دروازه‌بان حریف را فریب داد و توپ را خلاف جهت اخباری، وارد دروازه گل‌گهر کرد. حالا او از امید ابراهیمی هم سبقت گرفته و دومین پنالتی‌زن برتر استقلال در تاریخ لیگ برتر به شمار می‌رود. در تاریخ این باشگاه فقط محمد نوازی بیشتر از یامگا پنالتی گل کرده اما کوین احتمالا رکورد او را نیز خواهد شکست. این بازیکن پشت نقطه پنالتی، بی‌نهایت دقیق و متمرکز به نظر می‌رسد.

پنج بازی بدون برد

پس از شکست دادن مس رفسنجان در خانه حریف، استقلال نکونام دیگر در هیچ مسابقه خارج از خانه‌ای به برتری دست پیدا نکرده است. آنها روبه‌روی شمس‌آذر در قزوین دو امتیاز از دست دادند. استقلال بیرون از خانه موفق به شکست دادن ذوب و فولاد هم نشد و یک امتیاز از هر کدام از این تیم‌ها گرفت. بازی خارج از خانه بعدی تیم، نبرد با پرسپولیس در ورزشگاه آزادی بود. قرمزها روی کاغذ میزبان این مسابقه به شمار می‌رفتند و این بار هم استقلال برد را به دست نیاورد. بازی این هفته تبدیل به پنجمین توقف پیاپی استقلال در نبردهای بیرون از خانه لیگ برتر شد. این تیم در هفت بازی خارج از خانه این فصل، فقط دو بار برنده بوده است. آماری که اصلا برای یک مدعی قهرمانی، ایده‌آل به نظر نمی‌رسد.

نجات کلیدی سیدحسین

نیمه دوم بازی استقلال و گل‌گهر، دو موقعیت گل جدی داشت و هر موقعیت، سهم یک تیم شد. استقلال می‌توانست با ضربه آرمان رمضانی به گل برسد اما محمدرضا اخباری روبه‌روی این ضربه ایستادگی کرد. در مقابل، گل‌گهر هم با علیرضا کوشکی، صاحب یک موقعیت فوق‌العاده برای رسیدن به گل شد. صحنه‌ای که البته به نظر می‌رسید قبل از آن توپ با دست بازیکن استقلال هم برخورد داشته است. به هر حال این توپ با واکنش عالی سیدحسین حسینی به کرنر رفت تا استقلال در مسابقه بماند و از یک شکست نگران‌کننده، فرار کند.

تیمی که «کاملا» برنمی‌گردد

تیم نکونام در این فصل فقط یک بار توانسته بعد از دریافت گل اول، مسابقه را ببرد. بازگشت کامل استقلال تنها در مسابقه با هوادار اتفاق افتاد. جایی که آنها دو گل از حریف خوردند اما توانستند به بازی برگردند و سه امتیاز را از آن خودشان کنند. به جز این، دیگر هرگز نشده که استقلال در این فصل گل اول بازی را بخورد و مسابقه را ببرد. بدون شک این نقطه ضعف دیگری است که جواد نکونام باید به دنبال برطرف کردن آن در تیمش باشد.

یک جو آرمانی

جو ورزشگاه گل‌گهر برای مسابقه با استقلال، جو بسیار خوبی بود. کم‌تر پیش می‌آید که طرفداران گل‌گهر این‌چنین استادیوم را برای تیم محبوب‌‌شان پر کنند اما این اتفاق این هفته رخ داد و بدون شک این جو بی‌‎نظیر، تاثیر زیادی روی بازی گل‌گهر گذاشت. اگر هر هفته به همین اندازه از تیم اوزونیدیس استقبال شود، این تیم قطعا نتایج بهتری در رقابت‌های لیگ برتر ایران خواهد گرفت.

کار به دعوا کشیده شد!

پس از این بازی، بازار بیانیه‌ها هم مثل همیشه داغ بود. هر دو باشگاه نیز علیه داور موضع گرفتند و قضاوت حیدری را محل اشکال دانستند. جالب اینکه مهدی هاشمی‌نسب هم مدعی شد که بیانیه گل‌گهر در تهران و از سوی افرادی تنظیم شده که با استقلال دشمنی دارند. هاشمی‌نسب با این جملات عملا به سرمربی تیم ملی حمله کرد و دعوای تازه‌ای را در فوتبال ایران راه انداخت. او به قلعه‌نویی کنایه تندی زد و بدون نام بردن از این مربی، از او خواست که در صورت شکست در جام ملت‌ها تمام ایران را به عنوان مقصر این اتفاق معرفی نکند!