«پسر، تو تسلیم نمی‌شوی». این جمله را جوکوویچ در فینال ویمبلدون خطاب به کارلوس آلکاراز به زبان آورد اما به نظر می‌رسد چنین جمله‌ای، اساسا برای خود نوواک مناسب‌تر باشد. تنیسور بزرگ و چهره خارق‌العاده‌ای که مدتی کوتاه بعد از شکست در فینال ویمبلدون، به نقطه اوج برگشت و این بار توانست قهرمانی یو.اس اوپن را جشن بگیرد. خیلی‌ها در انتظار تماشای فینال دوباره‌ای بین دو مرد اول تنیس دنیا یعنی نوواک و آلکاراز بودند اما کارلوس در نیمه‌نهایی روبه‌روی مدودف شکست خورد و این مساله، شانس جوکوویچ را برای قهرمانی بیشتر کرد. 

نوله در فینال، حتی یک ست را هم از دست نداد و در سه ست متوالی، حریف‌ را کنار زد تا به روندی خیره‌کننده در بردن گرنداسلم‌ها ادامه بدهد. صربیناتور حالا از پنج گرنداسلم اخیر، قهرمان چهار دوره شده و با 24 قهرمانی گرنداسلم، در تاریخ تنیس دست‌نیافتنی به نظر می‌رسد.

این تنیسور 36 ساله، پیرترین قهرمانی است که توانسته روی سکوی اول یو.اس اوپن قرار بگیرد. شاید نادال فقط روی خاک رس درخشان بود و فدرر هم لحظه‌های خاص خودش را داشت اما جوکر، تقریبا در همه تورنمنت‌ها استثنایی بوده و در همه گرنداسلم‌ها، درخشان ظاهر شده است. جوکوویچ حالا رکورددار بیشترین هفته‌های صدرنشینی در رنکینگ تنیس هم به شمار می‌رود. او پس از 30 سالگی، 12 افتخار بزرگ به دست آورده و این مساله‌ای نیست که بتوان به سادگی از کنارش عبور کرد. در حقیقت بالا رفتن سن نه‌تنها تاثیر منفی روی عملکرد این ستاره نداشته، بلکه تجربه زیادی هم به او داده و موجب شده که نوله، همچنان در دنیای تنیس به حرکات اعجاب‌آورش ادامه بدهد. 

نکته جالب دیگر در مورد این ستاره، عملکرد فردی‌اش روبه‌روی دو نفر دیگر از بهترین‌های این عصر بوده است. نوله مقابل فدرر 27 بار برده و 23 بار بازنده شده است. او 30 بار هم نادال را شکست داده و 29 بار روبه‌روی این حریف شکست خورده است. در حقیقت او در بازی‌های رودررو، آمار بهتری از هر دو نفر دارد. او همچنین بیشتر از هر تنیسور دیگری، در فینال‌های گرنداسلم حاضر بوده است. همه این ماجرا، نوله را به گزینه‌ای برای تبدیل شدن به بهترین تنیسور تاریخ بدل می‌کنند.

شاید حسرت بزرگ در زمان تماشای دیدارهای نوواک، این باشد که دوران درخشان او در تنیس هم بالاخره به پایان خواهد رسید. او همین حالا نیز به سال‌های پایانی‌اش در تنیس نزدیک شده است. با این وجود بی‌تردید همه مخاطبان این ورزش برای سال‌ها از حرکات خاص و قدرت بدنی مثال‌زدنی تنیسور صربستانی لذت برده‌اند. او وقتی دوران حرفه‌ای را شروع کرد که خیلی‌ها تصور می‌کردند محال است کسی به 20 گرنداسلم برسد و ستاره‌ای به جز فدرر، شانس انجام این کار را داشته باشد اما حالا تعداد گرنداسلم‌های این ستاره به 24 رسیده و احتمال دارد که در آینده بیشتر هم شود. نوواک یک ستاره درخشان و یک چهره تکرارنشدنی در دنیای تنیس به حساب می‌آید. مردی آتشین که با راکت تنیس معجزه می‌کند و به خیره کردن چشم‌ها ادامه می‌دهد.