سومین سرباز!

آریا رهنورد 

فوتبال ایران قبل از این، دو بازیکن در رقابت‌های لیگ فوتبال ایتالیا داشته و حالا سردار آزمون که به تازگی به رم ملحق شده، سومین بازیکن ایرانی است که در سری آ توپ خواهد زد. شرایط او اما با دو نفر قبلی کاملا متفاوت به نظر می‌رسد. چراکه آزمون در قامت یک ستاره به این تیم پیوسته و قبل از این نیز قدم‌های جذابی در دوران فوتبالش برداشته است. او در این تجربه، به دنبال چیزهایی می‌گردد که تا امروز در دنیای فوتبال به دست نیاورده است.

30   ثانیه   طول   کشید

علی سامره اولین بازیکن تاریخ فوتبال ایران بود که توانست پیشنهادی برای پیوستن به تیمی از سری آ ایتالیا به دست بیاورد. سامره که تازه به استقلال پیوسته بود و دوران خوبی در این تیم داشت، با پیشنهاد پروجا روبه‌رو شد و به این تیم پیوست. دوران حضور این بازیکن در پروجا اما دوران بسیار کوتاهی بود. او در یک فصل، فقط 6 بار در لیگ و یک بار در جام حذفی به زمین مسابقه رفت و در این هفت بازی حتی نتوانست یک بار دروازه رقبا را باز کند. سامره خیلی زود به استقلال برگشت و این بار برای سه فصل متوالی در ترکیب آبی‌ها به میدان رفت. تجربه ملحق شدن او به فوتبال ایتالیا، اصلا تجربه درخشانی برای او نبود. مردی که حالا به عنوان سرپرست روی نیمکت آبی‌ها دیده می‌شود. دوران حضور این بازیکن در ایتالیا انگار به اندازه گل معروفش به پرسپولیس طول کشیده بود! 

رفته   بود   که   بماند

داستان حضور رحمان رضایی در ایتالیا اما کاملا متفاوت به نظر می‌رسید. او مدت بسیار کوتاهی پس از سامره راهی باشگاه پروجا شد و خیلی زود توانست جای ثابتی در قلب دفاع این باشگاه به دست بیاورد. رحمان در اولین فصل 26 بار برای این تیم به میدان رفت و حتی موفق شد از روی ضربه‌های سر، دو گل هم برای باشگاه به ثمر برساند. اوضاع در فصل بعدی اما چندان خوب پیش نرفت و رحمان در نهایت به مسینا در سری بی ملحق شد. درخشش خیره‌کننده این بازیکن و انجام 37 بازی در یک فصل، نقش مهمی در بازگشت مسینا به رقابت‌های سری آ داشت. رحمان دو فصل دیگر در سری آ برای مسینا بازی کرد و بعد از سقوط این تیم، به لیورنو پیوست. او در مجموع هفت سال در فوتبال ایتالیا حضور داشت که تجربه فوق‌العاده‌ای به نظر می‌رسد. ثباتی که این بازیکن در یکی از سخت‌ترین لیگ‌های دنیا از خودش نشان داده، موضوعی نیست که به سادگی نادیده گرفته شود. لیگ ایتالیا به لحاظ دفاعی، همیشه بهترین بوده و معمولا سرشناس‌ترین مدافع‌ها در این لیگ به میدان رفته‌اند. رقابت کردن در چنین فضایی اصلا آسان به نظر نمی‌رسد.

سردار   ستاره   است

سامره و رحمان در شرایطی راهی فوتبال ایتالیا شدند که هنوز ستاره نبودند. آنها بازیکنان خوبی به شمار می‌رفتند اما شهرتی جهانی نداشتند. درست برخلاف سردار که با زنیت قهرمان روسیه شده و در لیگ قهرمانان درخشیده، در بوندس‌لیگا برای لورکوزن گل زده و حالا قرار است برای رم به میدان برود. این داستان برای او، با دو بازیکن دیگری که قبلا در ایتالیا توپ زده‌اند کاملا متفاوت خواهد بود. آزمون نه برای باشگاه‌های معمولی، بلکه برای یکی از محبوب‌ترین باشگاه‌های فوتبال ایتالیا به میدان خواهد رفت. تیمی که در دو سال گذشته با مورینیو، دو بار به فینال‌های اروپایی رسیده است. علاوه بر این، کار کردن با مورینیو نیز خودش تجربه بسیار جذابی خواهد بود. بدون شک سردار آزمون در پایان این دوران حرف‌های زیادی برای گفتن و خاطره‌های زیادی برای تعریف کردن خواهد داشت.

بال‌هایی   برای   پرواز

جالوروسی باشگاه کوچکی نیست که اگر بود، هرگز ستاره‌ای مثل پائولو دیبالا را به طرف خودش نمی‌کشاند. این باشگاه می‌تواند بال‌هایی برای پرواز به سردار آزمون بدهد. او کار سختی در رم دارد و باید فشار زیادی را هم تحمل کند اما در نقطه مقابل، اگر بتواند در این تیم بدرخشد، خیلی زود توجه همه دنیا را به خودش جلب خواهد کرد. رمی‌ها قبلا با شومورودوف ازبکستانی قرارداد امضا کرده بودند و این قرارداد سروصدای بسیار زیادی هم داشت اما این بازیکن موفق نبود و خیلی زود طرد شد. حالا نوبت سردار است که ذهنیت‌ها نسبت به ستاره‌های آسیایی در رم را عوض کند.

سردار  تنها    نیست! 

برخلاف آن‌چه گفته می‌شود، سردار آزمون تنها نماینده فوتبال ایران در پنج لیگ معتبر اروپایی برای این فصل به حساب نمی‌آید. چراکه برنتفورد انگلیس دوباره با سامان قدوس قرارداد امضا کرده است. بازیکنی که عملا از این باشگاه جدا شده بود، حالا دوباره برای برنتفورد به میدان می‌رود. پس سردار در پنج لیگ معتبر اروپایی به عنوان یک ایرانی تنها نیست. با این حال این فصل سری آ برای هواداران فوتبال ایران به مراتب جذاب‌تر می‌شود اگر مهدی طارمی هم به میلان  ملحق شود و یک رقابت تماشایی را با سردار به وجود بیاورد.