شیرینی دانمارکی!‌

این نخستین بار نیست که باشگاه‌های ایرانی از نزدیک، روند جذب سعید عزت‌اللهی را دنبال می‌کنند اما شاید اولین بار است که خود این بازیکن برای حضور در لیگ ایران چراغ سبز نشان داده است. سپاهان، استقلال و پرسپولیس همگی به دنبال جذب این ستاره هستند. چرا خرید او تا این اندازه برای تیم‌های مختلف اهمیت دارد؟ آیا بالاخره این فوتبالیست را در لیگ برتر ایران خواهیم دید؟ سعید فصل گذشته در یک قدمی پیوستن به تراکتور بود اما نهایتا در اروپا ماند. حالا باید دید سرنوشت او در این پنجره نقل و انتقالات چه می‌شود.

آریا رهنورد

فاکتور تجربه

داشتن یک پدر فوتبالیست، به عزت‌اللهی کمک کرد تا مسیر پیشرفت در فوتبال را خیلی زود طی کند. او در 16 سالگی برای ملوان بازی کرد و سپس به تیم‌های پایه اتلتیکومادرید رفت. عزت‌اللهی پس از آن همواره در لیگ‌های خارجی حضور داشته است. او در دو دوره جام جهانی هم حضور داشته و از این حیث فوتبالیست باتجربه‌ای به شمار می‌رود. در هر دو دوره نیز سعید ستاره ثابت تیم ملی ایران بوده است. چنین تجربه‌ای بدون شک می‌تواند یک برگ برنده مهم برای این ستاره تلقی شود. هر باشگاهی که عزت‌اللهی را جذب کند، در خط هافبک یک قدم جلوتر از باشگاه‌های دیگر لیگ برتر ایران خواهد بود. بی‌جهت نیست که همه باشگاه‌های مدعی لیگ برتر، او را برای تیم خودشان می‌خواهند. شاید سعید بالاخره این طلسم بزرگ را بشکند و به جز ملوان، در ایران برای تیم دیگری هم بازی کند. او هم مثل سردار آزمون و علیرضا جهانبخش قبل از بازی برای تیم‌های مدعی در فوتبال ایران به اروپا رفت اما شاید حالا زمان بازگشت این هافبک به فوتبال ایران از راه رسیده باشد.

یک ستاره تاکتیک‌پذیر

کارلوس کی‌روش همیشه از طرفداران سبک بازی سعید عزت‌اللهی بود. چراکه باور داشت سعید هوش و تاکتیک‌پذیری قابل توجهی دارد. این حقیقت در مورد هافبک ایرانی باشگاه وایله صدق می‌کند. او به خوبی خودش را در تاکتیک تیمی جا می‌دهد و فوتبال دلخواه سرمربی‌اش را در زمین پیاده می‌کند. به عنوان یک هافبک میانی، برخوردار بودن از هوش و انعطاف‌پذیری بالا برای این ستاره ضروری به نظر می‌رسد. ویژگی‌هایی که در ساق‌های سعید وجود دارند. یحیی، نکو و مورایس، علاقه زیادی دارند تا این بازیکن را به خدمت بگیرند. به نظر می‌رسد بعد از ماجرای بیرو، این یک دوئل تازه بین سرخابی‌های پایتخت باشد. خیلی‌ها هم می‌گویند که انتخاب نهایی سعید از بین پرسپولیس و استقلال انجام خواهد شد. دو باشگاهی که به صورت مستقیم نیز با این بازیکن مذاکره داشته‌‌اند.

هنر پاس‌های بلند

یکی دیگر از خصوصیات مهم سعید عزت‌اللهی، ارسال پاس‌های بلند دقیق است. خصوصیتی که کم‌تر در بین هافبک‌های ایرانی دیده می‌شود. حتی خود جواد نکونام هم در سال‌های اوج، روی ارسال این پاس‌ها چندان خوب نبود. سعید اما این قابلیت را دارد که با ارسال پاس‌های بلند دقیق، حتی مهاجمان تیم را صاحب موقعیت گلزنی کند. به طور کلی او یکی از هافبک‌هایی است که در جریان بازی، ریسک زیادی از خودش نشان می‌دهد. تفاوت سعید با خیلی از هافبک‌های دیگر نیز در همین موضوع خلاصه می‌شود. او در زمین از ریسک کردن نمی‌ترسد و موقع پاس دادن نیز شهامت زیادی از خودش به نمایش می‌گذارد.

شرایط سنی

خیلی از لژیونرها وقتی به فوتبال ایران برمی‌گردند که دیگر به آخرین سال‌های دوران بازی رسیده‌اند اما برای سعید عزت، فعلا همه چیز فرق می‌کند. چراکه او هنوز در اوج جوانی است. سعید استعداد بازی برای باشگاه‌های بزرگ دنیای فوتبال را داشت اما شاید در رده باشگاهی، انتخاب‌های خوبی انجام نداد. تعویض مداوم تیم و کشور محل بازی، کمی به این بازیکن لطمه زد و فرصت ثبات را از او گرفت. حالا شاید سعید برای رقم زدن یک شروع دوباره به لیگ برتر ایران بیاید. همه می‌دانند که او بازیکنی نیست که برای سال‌های طولانی در ایران بماند. احتمالا یک تجربه کوتاه موفق کافی خواهد بود تا عزت‌اللهی دوباره به فوتبال اروپا برگردد.

سعید عزت‌اللهی یک هافبک کامل است. بازیکنی که هم توانایی شرکت در درگیری را دارد و هم در بازی‌اش ظرافت زیادی دیده می‌شود. همچنین یکی دیگر از خصوصیات مهم عزت‌اللهی، ارسال پاس‌های بلند دقیق است. خصوصیتی که کم‌تر در بین هافبک‌های ایرانی دیده می‌شود

هافبک کامل

سعید عزت‌اللهی یک هافبک کامل است. بازیکنی که هم توانایی شرکت در درگیری را دارد و هم در بازی‌اش ظرافت زیادی دیده می‌شود. او می‌تواند در روش‌های پایه مختلفی برای تیم به میدان برود. چراکه هم یک هافبک در سیستم چهار-دو-سه-یک بوده و تجربه بازی دو نفره در میانه زمین را دارد و هم تنها هافبک دفاعی تیم در سیستم بازی چهار-یک-چهار-یک بوده است. پس می‌توان به شیوه‌های متفاوتی از او استفاده کرد. پرسپولیس با بالا رفتن احتمال جدایی سرلک، علاقه دارد تا از سعید در کنار ریگی استفاده کند. استقلال هم می‌خواهد این بازیکن را در کنار روزبه قرار بدهد. احتمالا سعید خیلی زود تصمیم نهایی‌اش را در این خصوص خواهد گرفت. تماشای این بازیکن در لیگ برتر ایران بدون تردید تجربه هیجان‌انگیزی خواهد بود. آیا او بالاخره به یک تیم ایرانی جواب مثبت می‌دهد؟