دربی در زنگ آخر!

مسیر نساجی و هوادار در نیمه‌نهایی جام حذفی به پایان رسید تا استقلال و پرسپولیس، راهی آخرین مسابقه این فصل فوتبال ایران شوند. یک روز بعد از برد مهم آبی‌ها در ورزشگاه آزادی، پرسپولیسی‌ها نیز در ورزشگاه دستگردی قدرت‌شان را به حریف نشان دادند و توانستند به فینال جام حذفی برسند. شام آخر این فصل فوتبال ایران، یک نبرد میخکوب‌کننده بین یحیی و ساپینتو خواهد بود. مسابقه نفس‌گیری که سرنوشت آخرین جام این فصل را مشخص می‌کند. هم آبی‌ها و هم قرمزها، منتظر این قرار ملاقات بودند. ملاقات جذابی که عصر چهارشنبه در تهران اتفاق خواهد افتاد.

آریا رهنورد

 

ساکت، از تیم ملی

تا   شکست‌های سنگین

ساکت الهامی از آن روزی که نامزد هدایت تیم ملی شد و اعلام کرد که کره را در سئول، ژاپن را در توکیو و عربستان را در ریاض می‌برد، دیگر در مربیگری روز خوش ندید! این فصل از دوران مربیگری ساکت الهامی، با دو اتفاق به یاد آورده خواهد شد. اول خوردن 6 گل در یک بازی از استقلال و دوم، خوردن 6 گل در دو بازی از پرسپولیس. ساکت این فصل به خصوص روبه‌روی تیم‌های بزرگ ناامیدکننده بود و اصلا عملکرد قابل دفاعی نداشت. او نتوانست همانند سال گذشته به فینال حذفی برسد و همچنین نتوانست به روند موفقیت‌آمیزش در این جام ادامه بدهد. خراب شدن پنالتی مسعود شجاعی هم، شاید یک هشدار بزرگ برای این مربی بود که به مهره‌های جوان بیشتر اعتماد کند و کم‌تر به سراغ ستاره‌های پا به سن گذاشته برود.

توفان در جواب توفان

اگر نمایش استقلال روبه‌روی نساجی کاملا در قواره‌های یک قهرمان بود، نمایش پرسپولیس برابر هوادار هم اصلا چیزی کم از قهرمانی نداشت. سرخ‌ها درست همانند آخرین بازی‌شان در لیگ، خیلی زود ابتکار عمل را دست گرفتند و در کم‌ترین زمان ممکن به گل اول مسابقه دست پیدا کردند. حرکات انفرادی زیبای وحید امیری و ضربه مهارنشدنی او در صحنه رقم خوردن گل دوم نیز، عملا هوادار را به مرز نابودی کشاند. بازیکنان این تیم بعد از دریافت دو گل زودهنگام، دیگر تمرکزشان را از دست داده بودند. پرسپولیس که روی ضدحمله‌ها بسیار خطرناک ظاهر می‌شد، حتی می‌توانست گل‌های بعدی را هم به ثمر برساند اما مهره‌های این تیم با بی‌دقتی، چند بخت خوب برای گلزنی را از دست دادند تا هوادار همچنان در مسابقه بماند. علی بیرو با مهار یک پنالتی، آمادگی‌اش را نشان داد و پرسپولیس با وجود اینکه در دقایقی از بازی بیش از حد عقب کشیده بود، با زدن گل سوم کار حریف را تمام کرد. آمادگی این روزهای پرسپولیس هم در جلو و هم در عقب زمین، نوید یک چهارشنبه فوق‌العاده در فوتبال ایران را می‌دهد. به نظر می‌رسد هر دو تیم در اوج آمادگی هستند و رقابت بر سر تصاحب آخرین جام فصل، یک رقابت به شدت نفس‌گیرخواهد بود.

یحیی چراغ را روشن کرد

یحیی گل‌محمدی برای مدتی اصلا در مورد رقبا صحبت نکرده بود. او حتی پاسخی به جملات ساپینتو در مورد شایسته نبودن پرسپولیس برای قهرمانی نمی‌داد اما این مربی هم بعد از برد هوادار دست به کار شد و با چند جمله به ساپینتو واکنش نشان داد:«اگر کارهایی که آن مربی می‌کند من انجام بدهم، یک سال محروم‌ام می‌کنند!». یحیی با این جمله، تنور چهارشنبه را حسابی داغ کرد. ساپینتو نیز نشان داده که همیشه یک مربی جنجالی است و اصلا بعید نخواهد بود که این مربی در کنفرانس مطبوعاتی پیش از دربی، پاسخ تند و تیزی به یحیی بدهد. یحیی و ساپینتو این فصل دو بار با هم روبه‌رو شده‌اند که نتیجه‌اش یک تساوی و یک برد برای طرف قرمز ماجرا بوده است. بازی چهارشنبه اما بدون هیچ شک و تردیدی، مهم‌ترین برخورد فصل آنها به شمار می‌رود.

یحیی و ساپینتو این فصل دو بار با هم روبه‌رو شده‌اند که نتیجه‌اش یک تساوی و یک برد برای طرف قرمز ماجرا بوده است. بازی چهارشنبه اما بدون هیچ شک و تردیدی، مهم‌ترین برخورد فصل آنها به شمار می‌رود

بازار همیشه سیاه

باشگاه پرسپولیس درخواست کرده که با توجه به میزبان بودن استقلال و مهمان بودن خودش در نیمه‌نهایی، به عنوان میزبان بازی فینال معرفی شود. با این حال به نظر می‌رسد فینال چیزی به اسم میزبان نخواهد داشت و احتمالا مثل همیشه ظرفیت ورزشگاه نیز به شکل مساوی تقسیم می‌شود. این اواخر حتی 60 هزار نفر هم برای دیدن بازی به استادیوم رفته‌اند. انتظار می‌رود به جز سکوهای در حال بازسازی، سایر سکوهای این ورزشگاه در اختیار طرفداران دو تیم قرار بگیرد. اگر باز هم ظرفیت بلیت‌فروشی محدود باشد، ماجراهای بازار سیاه و بلیت‌های چند میلیونی دوباره تکرار خواهد شد.

آخرین قهرمان

جام به چه تیمی تعلق خواهد گرفت؟ این سوالی است که برای رسیدن به پاسخش هنوز باید زمان بیشتری صبر کنیم. آیا یحیی و تیمش بعد از بردن لیگ، جام حذفی را هم می‎برند و یک دوگانه بزرگ دیگر را تجربه می‌کنند؟ آیا استقلالی‌ها با استفاده از انگیزه‌ای که دارند، حریف را شکست می‌دهند و ثابت می‌کنند که تیم بهتری هستند؟ این یک پایان تماشایی برای یک فصل دیدنی است. جایی که دو تیم باکیفیت، یک نبرد فوق‌العاده را روبه‌روی هم برگزار خواهند کرد و در نهایت یکی از آنها نیز صاحب جام قهرمانی خواهد شد. این دومین برخورد تاریخ دو تیم در فینال‌های حذفی به حساب می‌آید.