آریا طاری

«178 میلیون یورو». این هزینه باورنکردنی باشگاه چلسی در پنجره زمستانی نقل و انتقالات بوده است. آنها از مدت‌ها قبل، مدام در حال خرید بازیکن هستند. هزینه مالکان چلسی در این فصل رفته رفته به نیم میلیارد یورو نزدیک می‌شود و خریدهای این تیم همچنان به پایان نمی‌رسد. خیلی از این نفرات نیز روی کاغذ خریدهای فوق‌العاده‌ای نیستند. هر چقدر زمان بیشتری از دوران حضور تاد بولی در چلسی می‌گذرد، هواداران باشگاه بیشتر دلتنگ رومن آبراموویچ می‌شوند. مردی که شاید هزینه کمی انجام نمی‌داد، اما شیوه متفاوتی برای جذب بازیکن در باشگاه لندنی داشت.

یک رکورد اعجاب‌آور

چرا هزینه 178 میلیون یورویی چلسی در زمستان، باورنکردنی نیست؟ یک دلیل ساده وجود دارد. اینکه در چهار لیگ معتبر فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و آلمان، تا امروز مجموعا 69 میلیون یورو در پنجره زمستانی نقل و انتقالات هزینه شده است! در واقع هزینه کامل نقل و انتقالات چهار لیگ مطرح دنیای فوتبال با 78 تیم، نیمی از هزینه‌های خرید بازیکن در باشگاه چلسی بوده است! ظاهرا این ماجرا به سلیقه آمریکایی مالکان چلسی مربوط می‌شود. تاد بولی و رفقا هنوز کاملا متوجه نیستند که به کجا آمده‌اند. مردی که اولین پیشنهادش برای لیگ برتر، برگزاری بازی آل‌استار به سبک ان.ابی.ای بود تا نشان بدهد که اساسا با سلیقه متفاوتی کار در باشگاهی مثل چلسی را شروع کرده است. این رکورد خیره‌کننده، انتظارها را از چلسی بالا می‌برد اما در عمل این تیم در زمین مسابقه اصلا خوب نشان نمی‌دهد. همزمانی این خریدها با فصل ناامیدکننده باشگاه چلسی نیز در نوع خودش جالب به نظر می‌رسد.

6 به اضافه یک

تیم‌های انگلیسی معمولا به پنجره نقل و انتقالات، به چشم فرصتی برای ترمیم حداقلی ترکیب نگاه می‌کنند. برای مثال یونایتد در خط حمله به سراغ ورخوست رفته و آرسنال تروسارد را جذب کرده است. باشگاهی مثل تاتنهام حتی یک بازیکن هم نخریده اما چلسی 6 خرید در این پنجره داشته و یک بازیکن نیز در پایان قرارداد قرضی‌اش به این تیم برگشته است. میخایلو مودریک با 70 میلیون یورو گرانقیمت‌ترین خرید این تیم به شمار می‌رود. چلسی البته در صورت درخشش این بازیکن اوکراینی، باید رقم بیشتری را به عنوان پاداش به تیم شاختاردونتسک پرداخت کند. آنها با پرداخت 38 میلیون یورو، بنوا بادیاشیله را نیز از موناکو برای قلب دفاع جذب کرده‌اند. این در حالی است که همین تیم چلسی در همین فصل یک خرید بسیار بزرگ و گرانقیمت به نام کولیبالی در قلب دفاع داشت و مدافعانی مثل تیاگو سیلوا و آزپلیکوئتا نیز همچنان برای این تیم به میدان می‌روند. چلسی آندره سانتور را نیز با پرداخت 12 و نیم میلیون یورو از واسکودوگاما خرید. بازیکن 18 ساله‌ای که یکی از پدیده‌های فوتبال برزیل است و در مرکز زمین بازی می‌کند. این تیم برای داوید دترو فوفانا 12 میلیون یورو به باشگاه مولده در فوتبال نروژ پرداخت کرد. ژواوو فلیکس نیز به صورت قرضی با 11 میلیون یورو راهی چلسی شد. بازیکنی که در قراردادش هیچ بندی برای خرید وجود ندارد و آینده‌ای در لندن نخواهد داشت. به جز گابریل اسلونینا که از ام‌ال‌اس به چلسی برگشته، این تیم یک خرید هم از پی‌اس‌وی داشته است. نونی مودکه از آیندهوون هلند جذب شده و چلسی برای خرید این بازیکن 38 میلیون یورو هزینه کرده است. در حقیقت این باشگاه در همین زمستان یک دروازه‌بان، یک مدافع مرکزی، یک هافبک میانی، یک وینگر راست، یک وینگر چپ و دو مهاجم نوک خریده است! این تیم به اندازه یک تیم کامل بازیکن گرفته اما هیچ‌کس نمی‌داند که آیا این آخرین خرید باشگاه بوده یا هنوز خریدهای دیگری نیز در کار هستند!

 

برخلاف سیاست آبراموویچ

بهترین و رویایی‌ترین سال‌های چلسی چطور ساخته شدند؟ با خریدهایی که در نگاه اول بسیار معمولی و ارزان به نظر می‌رسیدند. چلسی با بازیکنی به اسم پتر چک که از جمهوری چک آمده بود، روی خط دروازه غوغا کرد. تیمی که بهترین مهاجمش دیدیه دروگبا بود که قبل از پیوستن به این باشگاه اصلا شناخته‌شده محسوب نمی‌شد. البته که آبراموویچ هم گاهی خریدهای پرزرق و برقی مثل بالاک و شوچنکو داشت اما حداقل آنها بازیکنان شاخصی بودند که آمدن‌شان در لندن، هیجان زیادی ایجاد می‌کرد. او مهره‌هایی مثل ادن هازارد را در اوج جوانی شکار کرد اما حالا سیاست تاد بولی و تیمش، انجام هزینه‌های نجومی و بستن یک تیم کهکشانی و گرانقیمت است.

پاتر، تحت فشار

گراهام پاتر با داشتن این ترکیب گرانقیمت، به شدت تحت فشار خواهد بود. او که در چلسی جانشین توخل شده، اصلا نتوانسته در این تیم خوب نتیجه بگیرد و عملکرد موفقیت‌آمیزی در این تیم داشته باشد. پاتر همین حالا نیز با فشار بسیار زیادی روبه‌رو شده و بعید نیست که به زودی شغلش را از دست بدهد. شاید هم به زودی یک مربی آمریکایی مثل جسی مارش روی نیمکت این تیم دیده شود تا سلیقه مالکان این باشگاه به صورت تمام و کمال در لندن به اجرا دربیاید.