چاقوی کند یحیی!

 

آریا رهنورد

لید: تیم مجتبی حسینی اساسا تیمی است که از نبردهای پرگل فاصله می‌گیرد. از هفته سوم به بعد هیچ تیمی در نبردهای پیکان بیشتر از یک گل به ثمر نرسانده است. در حقیقت پیکان نه خودش گل می‌زند و نه اجازه می‌دهد تیم دیگری دروازه‌اش را باز کند. این تیم در همین فصل با همین فرمول از استقلال هم امتیاز گرفته است. با این وجود نمایش پرسپولیس برابر این حریف، نشان داد که شرایط خط حمله قرمزها در این فصل اصلا امیدوارکننده نیست. آنها با این بضاعت در خط حمله و این شیوه بازی، شانس زیادی برای بردن این فصل لیگ نخواهند داشت.

 

مهدی، گمشده در مه

بعد از سفر ناگهانی لوکادیا و فسخ یک‌طرفه قرارداد با باشگاه از سوی این بازیکن و مصدومیت همزمان شیخ دیاباته، انتظار می‌رفت مهدی عبدی نقش مهمی در ترکیب قرمزها داشته باشد. ظاهرا اما خود عبدی هم دیگر گذشته خودش را از یاد برده است. او بازیکنی است که در چند دیدار حساس لیگ قهرمانان برای تیمش گل زده و حتی موفق به گلزنی در فینال آسیا شده است. در حقیقت عبدی اولین و تنها بازیکن تاریخ پرسپولیس است که در فینال آسیا به گل رسیده و توانسته این اتفاق مهم را به نام خودش ثبت کند. او چند تجربه درخشان در دربی هم داشته اما در جریان نبرد با پیکان، عبدی تنها 30 دقیقه در زمین بود و در همین دقایق هم طوری بازی کرد که انگار هرگز به زمین مسابقه نیامده است. فرم این روزهای عبدی اصلا شبیه گذشته نیست و تداوم نیمکت‌نشینی، او را در وضع ناخوشایندی قرار داده است. یحیی هم بیشتر از احیای این بازیکن، به دنبال خرید یک مهاجم در نیم‌فصل خواهد بود.

 

 

ناهماهنگ در کناره‌ها

یکی از مشکلات کلیدی پرسپولیس برابر پیکان، ناهماهنگی در کناره‌ها بود. در سمت چپ وحید امیری و سعید صادقی حضور داشتند و در سمت راست نیز دانیال اسماعیلی‌فر و سیامک نعمتی دیده می‌شدند. تقریبا اولین بار بود که چنین زوج‌هایی در کناره‌های زمین برای پرسپولیس ساخته می‌شد. پس طبیعی به نظر می‌رسید که در جریان بازی پرسپولیس در کناره‌های زمین اصلا خبری از کارهای ترکیبی و حرکات هماهنگ‌شده نباشد. قرمزها با این ترکیب‌ها ناآشنا عملا یک ساعت اول بازی را به راحتی از دست دادند و اصلا نتوانستند موقعیت خاصی روی دروازه حریف به وجود بیاورند.

 

پیکان، سرانجام مقاومت کرد

پیکان در پنج سال گذشته همواره مقابل پرسپولیس شکست خورده بود و هرگز موفق نمی‌شد از این تیم امتیاز بگیرد. آنها بعد از پنج سال بالاخره به این طلسم بزرگ غلبه کردند و توانستند با امتیاز از نبرد با پرسپولیس خارج شوند. پیکان به لحاظ دفاعی یکی از بهترین تیم‌های این فصل لیگ برتر است. تیمی که پرشمار و هوشمندانه دفاع می‌کند. آنها برای گل نخوردن از پرسپولیس، اصلا در حوالی محوطه جریمه به این تیم ضربه ایستگاهی ندادند تا مغلوب یکی از نقاط قوت کلیدی این تیم نشوند. در حقیقت پیکان شناخت بسیار خوبی از این حریف داشت و به خوبی از این موضوع استفاده کرد تا امتیاز مهمی را به دست بیاورد.

 

ترابی، ستاره‌ای که فقط پاس می‌دهد

مهدی ترابی روبه‌روی استقلال دو پاس گل برای تیمش داد اما شاید انتظار پرسپولیسی‌ها از این بازیکن کمی بیشتر باشد. او اساسا گلزنی را از یاد برده و روبه‌روی پیکان نیز یک موقعیت بسیار خوب را خراب کرده است. ترابی باید نقش مهم‌تری در پرسپولیس پیدا کند و دوباره تبدیل به همان بازیکنی شود که از فواصل دور و نزدیک موفق به گلزنی برای این تیم می‌شد. او فعلا با باز کردن دروازه رقبا قهر کرده و این مساله تا امروز به شدت به ضرر پرسپولیس تمام شده است.

 

پایان افسانه مهاجم غیرتخصصی

یحیی تلاش کرد در غیاب لوکادیا با مهاجم غیرتخصصی و اصطلاحا 9 کاذب به زمین برود اما به نظر می‌رسد دیدار با پیکان عملا پایانی بر این نسخه در باشگاه پرسپولیس بوده است. قرمزها با این شیوه نمی‌توانند مقابل رقبایی با دفاع فشرده به گل برسند. بازیکنی مثل امید عالیشاه نیز به هیچ وجه یک بازیکن فرصت‌طلب در حوالی دروازه تیم‌های رقیب نیست. در نتیجه باید این افسانه را در پرسپولیس تمام‌شده بدانیم. حتی خود یحیی هم بعد از این مسابقه تاکید داشت که در بازار به دنبال یک مهاجم نوک خوب می‌گردد و به زودی چنین بازیکنی را جذب می‌کند.

 

رکوردی برای امید

امید عالیشاه با حضور برابر پیکان تعداد بازی‌هایش برای پرسپولیس را به 219 رساند و در این زمینه در جمع 10 بازیکن برتر تاریخ پرسپولیس قرار گرفت. امید همان بازیکن جوانی بود که در لیگ سیزدهم پیراهن پرسپولیس را به تن کرد و از آن به بعد به جز یک مقطع کوتاه برای سپری کردن دوران سربازی، دیگر از این تیم جدا نشد. او حالا کاپیتان باشگاه نیز به شمار می‌رود و در این سال‌ها جام‌های زیادی را با لباس پرسپولیس به دست آورده است.

 

سوتیتر: بعد از سفر ناگهانی لوکادیا و فسخ یک‌طرفه قرارداد با باشگاه از سوی این بازیکن و مصدومیت همزمان شیخ دیاباته، انتظار می‌رفت مهدی عبدی نقش مهمی در ترکیب قرمزها داشته باشد. ظاهرا اما خود عبدی هم دیگر گذشته خودش را از یاد برده است