برد هفته آخر روبروی برنتفورد برای آرسنال، اتفاقی مهم‌تر از سه امتیاز داشت. در جریان این مسابقه میکل آرتتا «ناتان نوانری» را به زمین مسابقه فرستاد. بازیکنی که با تنها ۱۵ سال و ۱۸۰ روز، به تنهایی جوان‌ترین بازیکن تاریخ لیگ برتر انگلیس لقب گرفت. فوتبالیستی که حتی هشت ماه از استادیوم امارات آرسنالی‌ها کوچک‌تر است! به بهانه بازی این ستاره جوان برای آرسنال، بد نیست فهرستی از جوان‌ترین مهره‌های تاریخ لیگ برتر را مرور کنیم. بازیکنانی که هر کدان در مقطعی، این رکورد را در اختیار داشتند. با این روند باید به زودی منتظر تماشای پسربچه‌های ۱۰ ساله در ترکیب تیم‌های لیگ برتری باشیم!

 

 هاروی الیوت(16 سال و 30 روز)

هاروی قبل از انجام اولین بازی‌اش در لیگ برتر، در جام اتحادیه هم برای فولام به میدان رفته بود اما او روبروی ولورهمپتون در لیگ برتر، به جوان‌ترین بازیکن تاریخ لیگ تبدیل شد. رکوردی که البته این هفته نوانری از او گرفت. هاروی در لباس فولام عملکرد خوبی داشت و حتی شکست در اولین بازی روبروی وولوز، مسیرش را تغییر نداد. او حالا 19 ساله است و یکی از مهره‌های مستعد لیورپول کلوپ به شمار می‌رود. هاروی در بعضی از دیدارهای این فصل به صورت ثابت به میدان رفته و حتی خیلی‌ها معتقند که از شانس دعوت شدن به تیم ملی برای حضور در جام جهانی برخوردار است.

 متیو بریجز(16 سال و 98 روز)

ستاره سابق فولام، سرنوشت عجیبی در دنیای فوتبال داشت. متیو سال 2007 در آخرین بازی لیگ این باشگاه روبروی میدلزبورو به زمین رفت و این مسابقه با نتیجه سه بر یک به سود حریف تمام شد. همین تجربه موجب شد او برای چندین سال جوان‌ترین بازیکن تاریخ لیگ برتر لقب بگیرد. مسیر بریجز اما به خوبی طی نشد و باشگاه فولام چند سال  بعد قرارداد او را فسخ کرد. بازیکنی که همه انتظار داشتند یک مهره درخشان در لیگ برتر انگلیس باشد، حالا فراموش شده و در تیم‌های نیمه اماتور  فوتبال بازی می‌کند.

  ایزی براون(16 سال و 117 روز)

ایزی تنها یک بار در ترکیب وست‌بروم قرار گرفت. او در دقایق پایانی نبرد با ویگان به زمین رفت، یک اخطار دریافت کرد و شاهد شکست تیمش در این جدال بود. او در همین زمان کم جوان‌ترین مهره تاریخ لیگ برتر لقب گرفت. ایزی تابستان سال بعد به باشگاه چلسی ملحق شد اما در این تیم اصلا موفق نبود و با قراردادهای قرضی به تیم‌های مختلف رفت. او فقط و فقط «دو بازی» در رقابت‌های لیگ برتر انجام داده اما نامش در بین جوان‌ترین مهره‌های تاریخ این لیگ دیده می‌شود.

 آرون لنون(16 سال و 129 روز)

شاید خیلی‌ها ندانند اما این بازیکن اولین بازی‌اش در لیگ برتر را سال 2003 انجام داده است. او در اوج جوانی در جدال لیدز و تاتنهام جایگزین مارک ویدوکا شد. ستاره سابق لیدز بعدها با تاتنهام قرارداد بست و 266 بازی در لیگ برتر برای این تیم انجام داد. او 21 بار نیز در ترکیب تیم ملی انگلیس قرار گرفت. لنون فوتبالیست درجه یکی به  شمار می‌رفت. بازیکنی که بعد از انتقال به باشگاه اورتون برای مدتی با مشکلات افسردگی دست و پنجه نرم می‌کرد.

 خوزه بکستر(16 سال و 191 روز)

او هنوز هم جوان‌ترین بازیکن اورتون در تاریخ لیگ برتر است. بازیکنی در اولین هفته از فصل 09/2008 برای اورتون بازی کرد و خیلی زود نامش را بر سر زبان‌ها انداخت. حواشی خاص زندگی و چند بار دستگیر شدن به دلیل مصرف مواد، همه چیز را برای این بازیکن بااستعداد تغییر داد. او هرگز به یک ستاره در دنیای فوتبال تبدیل نشد و در نهایت نیز تصمیم گرفت در 29 سالگی از دنیای فوتبال خداحافظی کند. خوزه یک استعداد هدر رفته در فوتبال انگلیس بود.

 روشیان هپبورن مورفی(16 سال و 198 روز)

شاید خیلی از هواداران استون ویلا دوست دارند ماجراهای فصل تلخ 15-2014 را فراموش کنند اما روشیان هیچوقت دوست ندارد اولین بازی‌اش برای این تیم را از یاد ببرد. او در جریان یکی از معدود بردهای ان فصل ویلا، برای تیمش بازی کرد اما در ادامه فصل فرصت چندانی برای درخشش به دست نیاورد. مورفی هم به یکی دیگر از فوتبالیست‌های جوانی تبدیل شد که بعد از انجام اولین بازی در لیگ برتر، به سمت ناکجاآباد هدایت می‌شوند. او حالا در سطح سوم فوتبال انگلیس برای سوئیندون بازی می‌کند.

هاروی قبل از انجام اولین بازی‌اش در لیگ برتر، در جام اتحادیه هم برای فولام به میدان رفته بود اما او روبروی ولورهمپتون در لیگ برتر، به جوان‌ترین بازیکن تاریخ لیگ تبدیل شد. رکوردی که البته این هفته نوانری از او گرفت

 گری مک شفری(16 سال و 198 روز)

گری مک شفری در سال 1999 به جوان‌ترین فوتبالیست تاریخ لیگ برتر تبدیل شد. بازی کردن یک پسر 16 ساله در لیگ برتر در ان سال‌ها، تجربه عجیب و غریبی بود. گری بازیکن کاونتری بود و از کودکی هم به این باشگاه علاقه داشت اما نتوانست در سطح اول فوتبال انگلیس گلی برای این تیم بزند. او بعد از سقوط کاونتری، بازیکن مهم‌تری برای این تیم شد. مک شفری بعدها با لباس بیرمنگام به سطح اول فوتبال انگلیس برگشت و دوباره در این سطح به میدان رفت. دوران حضور او در این باشگاه هم اما چندان خیره‌کننده به نظر نمی‌رسید.