کمیته بدوی این روزها بیشتر از کمیته انضباطی و کمیته اخلاق در فوتبال ایران خبرساز بود. کمیته‌ای که با وجود پرونده قضایی باز مهدی تاج و موارد قانونی مختلف، تصمیم گرفت صلاحیت این نامزد را تایید کند. حالا حبیبی به عنوان یکی از اعضای این کمیته در یک برنامه زنده تلویزیونی، موارد عجیبی را درباره روند تایید صلاحیت تاج مطرح کرده است. بدون تردید اگر فقط یکی از این موارد در یک کشور دیگر اتفاق می‌افتاد، صبح روز بعد فدراسیون زیر و رو می‌شد اما این‌جا مهدی تاج همچنان به شکل استوار در جایگاهش قرار گرفته و حتی به رییس سازمان صداوسیما نامه می‌زند تا جلوی برنامه‌های انتقادی را بگیرد.

آریا   طاری

 

مکالمه‌هایی که لو رفت

اولین ادعای جالب و حیرت‌آور حبیبی به روابط خاص دو نفر از اعضای کمیته بدوی با یکی از نامزدهای انتخابات مربوط می‌شود. به گفته حبیبی، او در یک جلسه چند مورد انتقادی را از یک نامزد انتخابات مطرح کرده و ساعاتی بعد همان نامزد با او تماس گرفته و همین مسائل را به زبان آورده است! در واقع اعضای کمیته بدوی به هیچ وجه افرادی مستقل نبودند. آنها که در دوره ریاست قبلی مهدی تاج نیز در این کمیته حضور داشتند، از رابطه نزدیکی با این گزینه برخوردار بودند و در نتیجه نمی‌توانستند قضاوتی دقیق و منطقی در این پرونده داشته باشند. پس نتیجه قضاوت آنها نیز به هیچ وجه مورد قبول نخواهد بود. وقتی خصوصی‌ترین مکالمه‌ها در کمیته بدوی به همین سادگی در اختیار یک نامزد قرار می‌گرفت، یعنی عدالت در این روند به طور کلی از دست رفته بود و خبری از یک قضاوت منصفانه نیز نبود.

حقیقت آن است که درباره حضور دو نفر از موافقان تاج در این کمیته تردیدهای قانونی زیادی مطرح است و حتی گفته می‌شود که آنها به لحاظ قانونی نمی‌توانند در این کمیته حضور داشته باشند

تایید صلاحیت تاج با یک تفسیر عجیب

دو عضو کمیته بدوی مخالف انتخاب تاج بودند و این اتفاق حتی قبل از استعلام‌های قضایی رقم خورده بود. طبق نظر حبیبی، مهدی تاج در دو دوره عضو هیات‌رییسه فدراسیون فوتبال بوده و یک دوره هم ریاست را بر عهده داشت و به خاطر همین بند قانونی دیگر نمی‌توانست روی صندلی ریاست بنشیند. نزدیکان این مدیر در کمیته بدوی اما تفسیر دیگری داشتند. آنها معتقد بودند که چون این قانون بعد از شروع اولین دوره ریاست تاج مطرح شده، در نتیجه برای او صدق نمی‌کند. آیا اگر کسی غیر از مهدی تاج نیز در این جایگاه قرار داشت به همین سادگی قوانین برایش تفسیر می‌شد؟ به هر حال این تفسیر خاص، تاج را برخلاف قانون واضح، به عرصه انتخابات رساند.

سه موافق با یک تبصره

همان‌طور که گفته شد، ترکیب کمیته بدوی سه موافق و دو مخالف برای مهدی تاج بود. در نهایت هم زور موافق‌ها به تاج چربید. با این حال یک مساله بسیار مهم دیگر هم در مورد این کمیته وجود دارد. حقیقت آن است که درباره حضور دو نفر از موافقان تاج در این کمیته تردیدهای قانونی زیادی مطرح است و حتی گفته می‌شود که آنها به لحاظ قانونی نمی‌توانند در این کمیته حضور داشته باشند. در واقع نه‌تنها تصمیم کمیته بدوی غیرقانونی بوده، بلکه حتی این ترکیب هم قانونی نبوده است. اینکه افشای چنین حقایق وحشتناکی هیچ‌کس را تکان نمی‌دهد و زلزله‌ای در فوتبال ایران به وجود نمی‌آورد، حیرت‌آور است. در این فوتبال دیگر هیچ اراده‌ای برای برخورد با فساد و مقابله همه‌جانبه با آن وجود ندارد. هرچقدر که به ماجراهای انتخابات نزدیک می‌شویم، روایت‌ها عجیب‌تر و باورنکردنی‌تر می‌شوند. جالب اینکه عده‌ای مدام چوب تعلیق را بالای سر فوتبال ایران نگه می‌دارند و معتقدند که اگر روی کار نباشند، فوتبال به بیراهه می‌رود اما اتفاق‌هایی در فدراسیون رقم خورده که حتی تعلیق نسبت به آن شرافتمندانه‌تر و آبرومندانه‌تر است.

تصمیم هیأت‌رئیسه قانونی نبود

به گفته عضو کمیته بدوی، کامرانی‌فر برای لغو انتخابات با فیفا مشورت کرده بود. حتی گفته می‌شود که او تایید فیفا را نیز به دست آورده بود. با این حال هیات رییسه فدراسیون ناگهان خبر از برگزاری مجمع در همان زمان قبلی داد. این در حالی است که هیات رییسه باید 11 عضو داشته باشد و اگر تعداد اعضایش به زیر 9 برسد، عملا نمی‌تواند تصمیم قانونی بگیرد. تعداد اعضای هیات رییسه در این ماجرا به حدنصاب نرسیده بود. در نتیجه آنها نباید هیچ تصمیمی برای فوتبال می‌گرفتند اما به راحتی به سود یک نامزد خاص کودتا کردند و حتی رای هم دادند.

27 تماس برای یک نامزد

جالب اینکه به گفته حبیبی در روز پنجشنبه، 27 بار با او تماس گرفته شد تا یک کاندیدای خاص را برای انتخابات تایید کند. این همه شوق خدمت‌رسانی به مردم حیرت‌انگیز به نظر می‌رسد. مگر فدراسیون فوتبال چه دارد که همه این‌طور برایش سر و دست می‌شکنند؟ به هر حال امیدواریم این بار دیگر خبری از بیماری قلبی برای مهدی تاج نباشد و او بتواند کارش را ادامه بدهد! هرچند که او حتی در صورت کنار رفتن به این بهانه، می‌تواند مدتی بعد برگردد و باز هم کارش را شروع کند. در فوتبال ایران دیگر نباید از هیچ چیز تعجب کرد.