آریا رهنورد

تیم ملی فردا با لبنان مسابقه می‌دهد و مهم‌ترین مساله در اطراف این تیم، همچنان داستان دعوت نشدن مهدی طارمی به اردوی آخر است. شاید در نگاه اول غیبت ستاره‌ای در استانداردهای طارمی، یک اتفاق بسیار نگران‌کننده برای ایران به حساب بیاید اما این می‌تواند یک فرصت بزرگ برای استفاده از نفراتی باشد که در دیدارهای قبلی شانس چندانی برای بازی در خط حمله تیم ملی نداشته‌اند. از زمانی که مشخص شده طارمی جواب تلفن اسکوچیچ و باقری را نداده، جو عمومی علیه رفتار این مهاجم تقویت شده است. حالا همه منتظرند تا ببینند چه کسی در دیدار حساس فردا، زوج سردار آزمون خواهد شد.

سامان قدوس

سامان اساسا یک هافبک است و به همین خاطر خیلی‌ها اسم او را در معادله جانشینی طارمی قرار نمی‌دهند. این بازیکن اما سابقه بازی در پست مهاجم نوک را هم دارد. سامان در اوسترشوندز یک مهاجم مرکزی بود و در آن فصل حتی جایزه بهترین مهاجم فصل لیگ سوئد را هم به دست آورد. اگر قرار به انتخاب جانشین مهدی باشد، ما به بازیکنی نیاز داریم که از کناره‌ها به خط حمله اضافه شود و به سردار آزمون در کارهای هجومی کمک کند. قابلیت حمل توپ بالای سامان در کنار تکنیک خوب و پاس‌های درخشان، او را به یک گزینه بالقوه تبدیل می‌کند. بسیاری از هواداران تیم ملی هم خواهان همین اتفاق هستند و دوست دارند بازیکن باکیفیتی مثل سامان را در خط حمله تیم ملی ببینند. شاید درخشش او درست همان چیزی است که می‌تواند ماجرای طارمی را برای همه کمرنگ کند. چراکه سامان بدون هیچ تردیدی یکی از بهترین استعدادهای فوتبال ایران به شمار می‌رود.

کریم انصاری‌فرد

معمولا کریم یکی از اولین تعویض‌های اسکوچیچ در نبردهای اخیر تیم ملی بوده است. اسکو به عملکرد این مهاجم و تجربه او اعتقاد زیادی دارد. انصاری‌فرد به عنوان یکی از کاپیتان‌های تیم ملی، می‌تواند یک وزنه برای خط حمله ایران باشد. کریم شانس زیادی برای قرار گرفتن در خط حمله دارد. تنها مشکل درباره او این است که نمی‌توان انتظار داشت تحرکی در حد و اندازه مهدی طارمی داشته باشد. خصوصیت مثبت انصاری‌فرد هم چارچوب‌شناسی و دقت بالای این ستاره در استفاده از موقعیت‌های گل‌زنی است. این احتمال هم وجود دارد که کریم در نوک خط حمله تیم ملی قرار بگیرد و سردار آزمون نقشی را بپذیرد که پیش از این مهدی طارمی در تیم ملی ایفا می‌کرد. به هر حال به نظر می‌رسد انصاری‌فرد حتما روبه‌روی لبنان به زمین می‌رود. یا به عنوان بازیکن ثابت و یا در قامت یکی از نفرات ذخیره‌ای که در نیمه دوم، فرصت حضور در میدان را به دست می‌آورند.

مهدی قایدی یک اسلحه پنهان برای دراگان اسکوچیچ است و بعید نیست که این مربی ناگهان از همان ابتدا این اسلحه را آشکار کند. اگر این اتفاق رخ بدهد، تیم ملی در خط حمله صاحب زوج جذاب سردار آزمون و مهدی قایدی می‌شود و یک بوشهری، جای یک بوشهری دیگر را در ترکیب می‌گیرد

کاوه رضایی

کاوه هر وقت که در تیم ملی مورداعتماد قرار گرفته، خودی نشان داده اما تا امروز فرصت چندانی برای عرض اندام در دیدارهای حساس و سرنوشت‌ساز نداشته است. کاوه در فوتبال اروپا تجربه زیادی به دست آورده و به پختگی لازم برای درخشش در تیم ملی رسیده است. او تشنه یک فرصت ایده‌آل به نظر می‌رسد تا الماسی که در ساق‌هایش پنهان کرده را آشکار کند. البته که غیبت طارمی خبر خوبی نیست اما وقتی رقبا، لبنان و سوریه هستند و تیم ملی به لحاظ امتیازی شرایط بسیار خوبی در جدول دارد، می‌توان از این اتفاق مثل یک سکوی پرتاب برای نفرات ذخیره تیم ملی استفاده کرد. در روزهای گذشته، جو اردو بسیار خوب بوده و دراگان اسکوچیچ هم در بیروت بسیار سرحال نشان داده است. این می‌تواند نشانه خوبی برای اتفاق‌های مثبت بعدی در تیم ملی تلقی شود.

مهدی قایدی

در نبرد با کره جنوبی، تنها ثانیه‌هایی فرصت بازی به دست آورد اما استفاده از سرعت مهدی درست همان چیزی است که می‌تواند برای تیم ملی کارساز باشد. قایدی به کمک تکنیک مثال‌زدنی‌اش، قابلیت تبدیل شدن به یک زوج فوق‌العاده با سردار آزمون را دارد. فراموش نکنیم ایده‌آل‌ترین روزهای او در لباس استقلال وقتی رقم خوردند که مکملی فیزیکی به نام شیخ دیاباته در کنارش به میدان می‌رفت. مهدی قایدی یک اسلحه پنهان برای دراگان اسکوچیچ است و بعید نیست که این مربی ناگهان از همان ابتدا این اسلحه را آشکار کند. اگر این اتفاق رخ بدهد، تیم ملی در خط حمله صاحب زوج جذاب سردار آزمون و مهدی قایدی می‌شود و یک بوشهری، جای یک بوشهری دیگر را در ترکیب می‌گیرد.

اللهیار صیادمنش

همه نفرات قبلی در اردوهای پیشین هم عضو تیم ملی بودند اما اللهیار درست بعد از خط خوردن  طارمی به این فهرست ملحق شد. او در لیگ اوکراین، عملکردی فراتر از حد انتظار داشته و این روزها مشغول آتش‌بازی با شهاب زاهدی است. اللهیار آنقدر فوتبالیست مستعدی به نظر می‌رسد که حتی بدون ماجراهایی شبیه دعوای طارمی و اسکوچیچ، بتواند راهش را به طرف تیم ملی پیدا کند. بدون شک او یکی از امیدهای آینده خط حمله فوتبال ایران است. شانس فیکس بودن او در این جدال چندان زیاد نیست اما این احتمال وجود دارد که او در دقایقی از این نبرد فرصت رفتن به زمین را پیدا کند.