مسیر‌های پیش پا افتاده

لژیونر شدن برای کریم انصاری‌فرد یک «انتخاب» متفاوت بود. او بهترین گل‌زن فوتبال ایران به شمار می‌رود و می‌توانست برای سال‌ها، بهترین قراردادها را با باشگاه‌های مختلف امضا کند و به یکی از پردرآمدترین چهره‌های فوتبال ایران تبدیل شود. مهاجم اردبیلی اما آرمان‌ها و آرزوهای فوتبالی‌اش را جایی دورتر از لیگ برتر جست‌وجو می‌کرد. او پس از فصل نه‌چندان درخشان در پرسپولیس، در لباس تراکتورسازی آقای گل لیگ برتر شد و در حالی که تراکتوری‌ها خواهان تمدید قرارداد با این مهاجم بودند، کریم به اوساسونا پیوست تا در دسته دوم فوتبال اسپانیا فوتبال بازی کند. بدون تردید این ناامیدکننده‌ترین بخش از دوران فوتبال کریم انصاری‌فرد بود. او 17 بار پیراهن قرمزها را بر تن کرد و در این تیم حتی یک بار نیز موفق به گل‌زنی نشد. مرور موقعیت‌های هدر رفته انصاری‌فرد در اوساسونا، نشان می‌داد او به لحاظ روحی در وضعیت نامطلوبی قرار گرفته است. این بازیکن آنقدر محو شده بود که حتی کارلوس کی‌روش نیز بعد از مدت‌ها نام او را از یکی از اردوهای تیم ملی خط زد تا پیراهن شماره 10 به ستاره دیگری برسد. بازگشت به ایران در پایان فصل نفرینی در اسپانیا، ساده‌ترین انتخاب برای کریم به شمار می‌رفت اما او، نسبتی با انتخاب‌های ساده و قدم گذاشتن در مسیرهای پیش‌پا‌افتاده نداشت و برای چالش بزرگ بعدی زندگی‌اش آماده می‌شد.

 

دوران تازه

انصاری‌فرد مستقیما از اسپانیا به یونان رفت تا پیراهن باشگاه پانیونیوس را بر تن کند. در یونان هیچ‌کس برای او فرش قرمز پهن نکرده بود اما طرفداران پانیو، به سرعت به مهاجم ایرانی تیم‌شان علاقه‌مند شدند. کریم در اولین فصل حضور در این باشگاه، دستمزد بالایی نداشت اما تصمیم گرفته بود از این فرصت به بهترین شکل برای اثبات خودش استفاده کند. او در اولین فصل حضور در فوتبال یونان 27 بازی انجام داد و هشت گل به ثمر رساند. در شروع فصل بعد، اوضاع به مراتب بهتر شد و این مهاجم در 14 بازی، پنج بار برای تیمش گل‌زنی کرد. کریم می‌توانست در پایان فصل به عنوان بازیکن آزاد از پانیونیوس جدا شود اما این کار را در پنجره زمستانی نقل و انتقالات انجام داد تا المپیاکوس مبلغی را برای خرید او به باشگاه پانیو پرداخت کند. انصاری‌فرد شروع درخشانی در تیم جدیدش نداشت و در اولین نیم‌فصل بازی برای المپیاکوس، در جام‌های مختلف تنها چهار گل به ثمر رساند. حتی خروج از فهرست اروپایی المپیا توسط مربی این تیم، به روحیه کریم خدشه‌ای وارد نکرد. او با زدن 17 گل در 25 مسابقه در فصل دوم، ستاره اصلی خط حمله تیم یونانی بود و از میانه‌های فصل در کورس آقای گلی سوپرلیگ یونان قرار گرفت. با این وجود این مهاجم باز هم به دنبال پیشرفت بود و حاضر نمی‌شد به درجا زدن در المپیاکوس ادامه بدهد.

 

سفر به جزیره

رقم بالایی که المپیاکوس برای فروش کریم در نظر گرفته بود، اجازه نمی‌داد باشگاه‌های آلمانی برای خرید او اقدام کنند. چند ماه بعد از شروع فصل جدید، انصاری‌فرد هنوز تیم جدیدش را انتخاب نکرده بود و المپیاکوس خواهان بازگرداندن این بازیکن بود اما او اصرار داشت به هر قیمتی برای آیتور کارانکا بازی کند. کریم زمان زیادی برای دریافت مجوز کار در انگلستان از دست داد اما سرانجام این جواز را به دست آورد و به محض ملحق شدن به اردوی ناتینگهام فارست، اولین بازی‌اش را برای این تیم انجام داد. انصاری‌فرد که بعد از مدت‌ها نیمکت‌نشینی در تیم ملی، یکی از چهره‌های فیکس این تیم در جام جهانی به شمار می‌رفت، تنها ایرانی گل‌زن در جام جهانی 2018 بود. او با درخشش در روسیه، مورد توجه کارانکا قرار گرفت و حالا بالاخره هواداران ناتینگهام به تماشای اولین دقایق بازی‌اش برای تیم نشستند. حضور ستاره‌های ایرانی در رقابت‌های چمپیونشیپ، تا امروز تجربه چندان موفقی نبوده اما کریم دست به هر کاری خواهد زد تا در 28 سالگی، فرصت صعود به لیگ برتر را به دست بیاورد. رقابت‌های سخت و فشرده دسته اول انگلستان، این بازیکن را به لحاظ فیزیکی در نقطه اوج قرار خواهد داد. انصاری‌فرد به یکی از قدیمی‌ترین تیم‌های فوتبال انگلستان منتقل شده است. تیمی که سه بار قهرمان اروپا شده و یک بار نیز قهرمانی فوتبال انگلیس را تصاحب کرده است.