ثریا آقایی توانست به المپیک توکیو راه یابد که این سهمیه در بدمینتون بسیار غیر منتظره بود. آقایی پس از کاوه مهرابی دومین بدمینتون باز ایرانی است که  المپیک را تجربه می‌کند. پیش از این کاوه مهرابی در المپیک ۲۰۰۸ پکن موفق شده بود به این بازی ها راه پیدا کند. البته او اولین دختر بدمینتون باز ایرانی حاضر در المپیک است. آقایی درحالی که برای کسب امتیاز جهت گرفتن سهمیه تلاش می‌کرد، مصدوم شد و نتوانست در مسابقات شرکت کند و پس از آن هم به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از مسابقات لغو شد و شاید به نوعی بی خیال المپیک شده بود که شانس با او یار بود و در فاصله ۲۷ روز تا المپیک جواز حضور در بازی ها را گرفت.

فریبا مددی نایب رییس بانوان فدراسیون بدمینتون در مورد اینکه آقایی چگونه توانست راهی المپیک شود، گفت: «ثریا در لیست ذخیره ها برای کسب سهمیه المپیک نفر دوم  بود.بازیکن فنلاند که در لیست اصلی قرار داشت، انصراف داد بنابراین از لیست انفرادی خارج شد. در لیست ذخیره، نماینده مصر بالاتر از ثریا قرار  داشت که او در میکس و دوبل سهمیه قاره آفریقا را گرفته بود و طبق مقررات هر بازیکن فقط در دو رویداد می‌تواند شرکت کند بنابراین او نیز میکس و دوبل را انتخاب کرد و  از لیست انفرادی خارج شد. به این ترتیب فدراسیون جهانی بدمینتون در ایمیلی به ما اعلام کرد که ثریا آقایی توانسته است به المپیک توکیو راه پیدا کند.» مددی با خوشحالی از این سهمیه غیرمنتظره تاکید کرد: «واقعا مانند معجزه بود و زمانی که با ثریا آقایی صحبت می‌کردم از این اتفاق اشک شوق می ریخت.» نایب رییس بانوان فدراسیون در پاسخ به این پرسش که ثریا آقایی می تواند خودش را به المپیک برساند، گفت: «پس از مصدومیتی که داشت بدنسازی انجام داد. برای لیگ تمریناتش را آغاز کرده بود و اکنون هم در این فاصله، برنامه‌ریزی لازم را برای او انجام می‌دهیم تا بتواند با آمادگی در المپیک شرکت کند.»

آقایی نیز درباره المپیکی شدنش گفت:«در چهار سال گذشته در بیش از ۱۷ مسابقه شرکت کرده بودم که مسابقات سختی بود و فشار روانی زیادی داشت با این‌حال نتایج خوبی هم گرفته بودم. همانطور که می‌دانید برای سهمیه،  ۱۰سابقه که بهترین نتیجه در آن‌ها گرفته شده است را محاسبه می‌کنند و در حالی که من در اوج آمادگی بودم، شیوع ویروس کرونا پیش آمد و تمام رقابت‌ها کنسل شد. آن موقع همه ورزشکاران دلهره این را داشتند که المپیک برگزار می‌شود یا خیر. با این‌حال تمریناتم را ادامه دادم تا آمادگی‌ام را حفظ کنم اما در لیگ زانوی راستم مصدوم شد و پنج، شش ماه مسابقات را از دست دادم. این در حالی بود که اگر من در دو مسابقه شرکت می‌کردم و نتیجه خوب می‌گرفتم، می‌توانستم در لیست المپیکی‌ها باشم. این یک ماه اخیر نیز من، خانواده‌ام و مسئولان فدراسیون استرس زیادی را داشتیم. در نهایت ورزشکار هلندی انصراف داد و ورزشکار مصری هم که در میکس و دوبل سهمیه گرفته بود، تصمیم گرفت در آن رقابت‌ها شرکت کند و از این طریق من توانستم به سهمیه المپیک برسم و از این بابت بسیار خوشحال هستم، به گونه‌ای که نمی‌توانم احساس خودم را وصف کنم.»

او درباره اینکه فکر می‌کند در این فرصت باقی مانده بتواند خودش را به خوبی برای المپیک آماده کند، تاکید کرد:«من تمرینات خوبی در این مدت داشتم چون برای حضور در لیگ هم آماده می‌شدم و اکنون هم باید برنامه ریزی داشته باشیم تا در این مدت باقی مانده بهترین آمادگی را به دست بیاورم. المپیک رقابت سختی است و بهترین‌ها حضور دارند و تمام تلاشم را می‌کنم که بهترین خودم در بازی‌های المپیک باشم و هر چه در توان دارم را خواهم گذاشت چرا که حضور در این بازی‌ها به اندازه فینال المپیک برایم ارزشمند است و می‌خواهم هر چه در توان دارم را بگذارم.»