اولین نبرد سرخپوشان در سال ۱۴۰۰ با تساوی برابر شهرخودرو به پایان رسید. آنها که در مسابقه رفت به سادگی حریف مشهدی‌شان را شکست داده بودند، این بار به همان اندازه روی دروازه رقیب موقعیت ساختند اما تنها یک بار توپ را از خط دروازه میلاد فراهانی عبور دادند. پرسپولیس سال جدید را با از دست دادن دو امتیاز شروع کرده اما هنوز زمان زیادی به پایان این فصل باقی مانده و تیم یحیی ۱۱ مسابقه دیگر را در لیگ برتر بیستم در پیش خواهد داشت.

آریا رهنورد

یحیی به آینده نگاه می‌کند

ورود دیرهنگام ستاره‌هایی مثل وحید امیری و احمد نوراللهی به زمین مسابقه با حریف مشهدی، اوضاع را کاملا به سود پرسپولیس تغییر داد. از این لحظه به بعد، موقعیت‌های سرخپوشان به مراتب جدی‌تر شد و این تیم ریتم بهتری به مسابقه بخشید. به نظر می‌رسد اگر وحید و احمد از ابتدا در ترکیب تیم به میدان می‌رفتند، پرسپولیس شانس بسیار خوبی برای بردن این مسابقه داشت اما حقیقت آن است که در یک رقابت طولانی‌مدت و یک ماراتن فرسایشی، باید همواره «آینده» را به عنوان یک فاکتور کلیدی در نظر گرفت. نوراللهی و امیری چهار روز قبل در ترکیب ثابت تیم ملی روبه‌روی سوریه به میدان رفته بودند و نسبت به سایر نفرات تیم، خسته به نظر می‌رسیدند. بازی کردن آنها در چنین شرایطی ممکن بود خطر مصدومیت‌شان را تشدید کند. به همین خاطر بود که یحیی تصمیم گرفت تنها دقایقی به این دو مهره مهم و اثرگذار تیمش بازی بدهد. دو بازیکنی که بدون شک در ادامه فصل، تاثیر بسیار زیادی در روند بازی‌های پرسپولس خواهند داشت و نقش مهمی در تلاش این تیم برای باقی ماندن در کورس قهرمانی لیگ برتر ایفا خواهند کرد.

جدال با شهرخودرو از یک حیث دیگر هم برای پرسپولیس مهم به نظر می‌رسید و آن، بازگشت عیسی آل‌کثیر پس از 6 ماه محرومیت بود. عیسی بالاخره دوران طولانی محرومیت را سپری کرد و روبه‌روی تیم رحمتی برای لحظاتی به زمین بازی اضافه شد

این گل‌نزن‌ها

از دست دادن موقعیت‌های متعدد گل‌زنی در این فصل به یک اپیدمی در بین همه نفرات پرسپولیس تبدیل شده است. یک روز احمد نوراللهی در دربی موقعیت صددرصد گل‌زنی را از دست می‌دهد، یک روز شهریار مغانلو نمی‌تواند دروازه خالی را باز کند و حالا نوبت مهدی عبدی است که به شکل عجیبی توپ را از خط دروازه تیم مهدی رحمتی عبور ندهد. تنها دقایقی بعد از گل تماشایی پرسپولیس، عبدی به سادگی می‌توانست دروازه را برای بار دوم باز کند. کافی بود او به توپ کمی جهت بدهد تا همه چیز تمام شود اما ضربه نه‌چندان محکم این بازیکن راهی به درون دروازه پیدا نکرد. در نیمه اول مسابقه نیز امید عالیشاه و سعید آقایی دو بخت فوق‌العاده گل‌زنی را خراب کردند تا در نهایت پرسپولیس با وجود همه موقعیت‌های پرشمار و ایده‌آلی که خلق کرده بود، شانس تصاحب پیروزی را از دست بدهد. نرخ تبدیل موقعیت‌های گل به گل در پرسپولیس لیگ بیستم چندان بالا نیست و این بی‌دقتی می‌تواند در یک رقابت نزدیک برای قهرمانی، سرخپوشان را به دردسر بیندازد.

وزنه سنگین خط هافبک

این یک هافبک بود که شکست سرخ‌ها در مشهد را با یک ضربه دقیق به تساوی تبدیل کرد. میلاد سرلک که اتفاقا زمانی عضو همین شهرخودرو بوده است، با یک شلیک مهارنشدنی گل مهمی برای پرسپولیس به ثمر رساند تا آنها ناچار به شروع سال با شکست نباشند. حالا که سرلک در اوج آمادگی است، کمال فرم ایده‌آلی دارد و احمد هم دیگر مجبور نیست به خط حمله برود و نقش مهاجم کاذب را بازی کند، دست یحیی در میانه زمین کاملا پر به نظر می‌رسد. به این خط هافبک درخشان باید نفراتی مثل مهدی ترابی، احسان پهلوان و وحید امیری را نیز اضافه کرد. در حقیقت یحیی می‌تواند از این 6 بازیکن، پنج نفر را در ترکیب اصلی قرار بدهد و در نوک پیکان حمله نیز از شهریار و عیسی استفاده کند. با این ترکیب، آنها صاحب قدرتمندترین و بهترین خط هافبک لیگ برتر می‌شوند. با داشتن این ترکیب در میانه زمین، پرسپولیس در این فصل هم از شانس خوبی برای قهرمانی لیگ برخوردار خواهد بود.

بازگشت قاتل

جدال با شهرخودرو از یک حیث دیگر هم برای پرسپولیس مهم به نظر می‌رسید و آن، بازگشت عیسی آل‌کثیر پس از 6 ماه محرومیت بود. عیسی بالاخره دوران طولانی محرومیت را سپری کرد و روبه‌روی تیم رحمتی برای لحظاتی به زمین بازی اضافه شد. او البته در این دقایق موقعیت چندانی به دست نیاورد و موفق به گل‌زنی هم نشد اما به هر حال انتظار طولانی برای بازگشت او سرانجام به پایان رسید. عیسی حالا دوباره با تیم تمرین می‌کند تا شاید فرم فوق‌العاده گذشته‌اش را به دست بیاورد.

پاشنه آشیل

پرسپولیس در این جدال، باز هم در سمت راست خط دفاعی آسیب پذیر نشان داد. مهدی شیری نه‌تنها در کارهای تدافعی خوب نبود، بلکه حتی در اضافه شدن به حمله‌های تیم هم اصلا خوب نشان نداد. به نظر می‌رسد با اتمام محرومیت سیامک نعمتی، این بازیکن گزینه به مراتب بهتری نسبت به شیری برای بازی در سمت راست خط دفاعی سرخپوشان است. یعنی حتی یک مدافع راست غیرتخصصی هم می‌تواند مفیدتر از مهدی شیری نشان بدهد.