این عادت فرهاد مجیدی است که کارش را در استقلال با پیروزی شروع کند. او در دو تجربه قبلی کار در این باشگاه به عنوان سرمربی هم برنده بوده و حالا با کنار زدن فولاد، سومین شروع امیدوارکننده را در استقلال پشت سر گذاشته است. شکست دادن تیم نکو، اعتماد به نفس آبی‌ها را بالا برده و خودباوری را در بین نفرات تیم تقویت کرده است. پس از دو باخت متوالی روبه‌روی فولاد، آنها با شکست دادن این حریف به سراغ ماشین‌سازی خواهند رفت. حریفی که در پایین‌ترین رده جدول لیگ برتر، برای فرار از سقوط مبارزه می‌کند.

آریا طاری

اولین جدال خارج از خانه فرهاد مجیدی در بازگشت به استقلال، امروز در زمین ماشین‌سازی رقم خواهد خورد. البته که شکست دادن فولاد، دستاورد جالب توجهی بوده اما فرهاد به خوبی می‌داند که برای موفقیت در این فصل، باید حداکثر امتیاز دیدارهای ساده‌تر را نیز به دست بیاورد. همین مسابقه‌ها هستند که در نهایت «تفاوت» تیم‌ها را رقم می‌زنند. استقلال در نیم‌فصل اول با هدایت محمود فکری، به سختی توانست از سد ماشین عبور کند. آنها فاصله‌ای با توقف خانگی روبه‌روی این حریف نداشتند اما ایستگاهی دیدنی هرویه میلیچ، اوضاع را به سود تیم میزبان تغییر داد. این ضربه ایستگاهی بدون تردید یکی از تماشایی‌ترین گل‌های لیگ برتر بیستم بوده است. در آستانه دیدار برگشت با ماشین‌سازی، جای خالی میلیچ در ترکیب آبی‌ها به شدت احساس می‌شود. او از مدتی قبل ایران را ترک کرده اما حالا زمزمه‌هایی برای بازگشت دوباره این بازیکن به استقلال شنیده می‌شود. بازگشت فرهاد می‌تواند به میلیچ برای حضور دوباره در تهران انگیزه بدهد. چراکه این بازیکن، فوتبالیست مورد علاقه محمود فکری نبود و به ندرت در ترکیب اصلی تیم او قرار می‌گرفت. مجیدی به جز بازگشت میلیچ، به احیای شیخ دیاباته نیز امیدوار است. شیخ در اولین تجربه فرهاد در این فصل، مهره ثابت تیم بوده و از ابتدا در کنار قایدی به میدان رفته است. بهترین گل‌زن فصل گذشته لیگ برتر ایران، این فصل فقط دروازه تراکتور را باز کرده و روبه‌روی هیچ رقیب دیگری موفق به گل‌زنی نشده اما مجیدی هنوز امید دارد که او را به فرم درخشان فصل گذشته‌اش برگرداند. سرمربی آبی‌ها خیلی خوب می‌داند که بازگشت دیاباته به مسیر گل‌زنی، بسیاری از مشکلات ریز و درشت را از مسیر استقلال کنار خواهد زد. اگر زوج شیخ و مهدی دوباره اوج بگیرند، استقلال دوباره در فاز هجومی مهارنشدنی خواهد بود.

اولین جدال خارج از خانه فرهاد مجیدی در بازگشت به استقلال، امروز در زمین ماشین‌سازی رقم خواهد خورد. البته که شکست دادن فولاد، دستاورد جالب توجهی بوده اما فرهاد به خوبی می‌داند که برای موفقیت در این فصل، باید حداکثر امتیاز دیدارهای ساده‌تر را نیز به دست بیاورد

با هشت پیروزی در 17 مسابقه گذشته، استقلال از این حیث سومین عملکرد موفق را در این فصل به نام خودش ثبت کرده است. آنها امروز روبه‌روی تیمی قرار می‌گیرند که تا این هفته از لیگ برتر، فقط یک بار برنده بوده است. ماشین در این فصل فقط صنعت نفت آبادان را از پیش رو برداشته و به جز نفت، موفق به شکست هیچ حریف دیگری نشده است. سفید و سبزهای تبریزی تنها تیمی هستند که هنوز موفق نشده‌اند امتیازهای‌شان در این فصل از لیگ برتر را «دورقمی» کنند. آنها با 9 امتیاز، جدی‌ترین گزینه سقوط از لیگ برتر به شمار می‌روند. در نقطه مقابل استقلال با 30 امتیاز، یکی از مدعیان جدی قهرمانی است. فاصله تیم فرهاد با صدر جدول تنها یک هفته پس از ورود این مربی از 6 به چهار رسیده و حالا آنها فصل را با امیدواری بیشتری دنبال خواهند کرد. برخلاف فصل گذشته اما استقلال صاحب بهترین خط حمله لیگ برتر نیست. آنها در 17 مسابقه گذشته تنها 20 گل به ثمر رسانده‌اند. آماری که این تیم را پشت سر سپاهان و پرسپولیس، صاحب سومین خط حمله برتر لیگ کرده است. ماشین‌سازی نیز با 11 گل زده در این فصل، ضعیف‌ترین خط حمله را در اختیار دارد. خط حمله‌ای که با جدایی پیمان بابایی و پیوستن این بازیکن به تراکتور، وضعیت ناامیدکننده‌تری پیدا کرده است. رکورد منفی دیگر ماشین، در اختیار داشتن ضعیف‌ترین خط دفاعی فصل با دریافت 25 گل بوده است.استقلالی‌ها اما در این فصل تنها 12 گل دریافت کرده‌اند و در بین خط دفاعی‌های قدرتمند لیگ برتر بیستم در رده سوم دیده می‌شوند. این مسابقه در حالی برگزار خواهد شد که آبی‌ها هنوز در بازار نقل و انتقالات، به دنبال خریدهای جدید هستند و قصد دارند با امین قاسمی‌نژاد قرارداد امضا کنند. نبرد با ماشین، زمانی برای سبقت گرفتن استقلال از تیم‌های تعقیب‌کننده است.

فراز کمالوند که حالا به عنوان یکی از اعضای کادر فنی روی نیمکت استقلال دیده می‌شود، چند دوره سابقه کار در باشگاه ماشین‌سازی را داشته و شناخت بسیار خوبی از این تیم دارد. بابک مرادی نیز از همین باشگاه به استقلال ملحق شده است. روی نیمکت تیم تبریزی البته یک چهره استقلالی نیز دیده می‌شود. مهدی پاشازاده هیچ‌وقت علاقه‌اش را به نشستن روی نیمکت استقلال کتمان نکرده و حالا به عنوان سرمربی ماشین‌سازی روبه‌روی فرهاد قرار می‌گیرد. برخورد این دو مربی، جذابیت‌های خاص خودش را خواهد داشت. چراکه هر دوی آنها، همیشه از شکست خوردن متنفر بوده‌اند.