از روزی که خبر ممنوع‌الخروجی سمیرا زرگری توسط همسرش منتشر شد، سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین بانوان ترجیح داده بود سکوت و به یک واکنش کوچک اینستاگرامی بسنده کند. اما پایان کار شاگردان او در قهرمانی جهان باعث شد که او درباره عملکرد تیمش که یک اتفاق مهم هم رقم زد، گفتگویی انجام بدهد. زرگری در این گفتگو هم توضیح زیادی درباره ماجرای ممنوع‌الخروجی‌اش نداد اما اعلام کرد که کمیته ملی المپیک به او قول کمک داده است.

زرگری درباره عملکرد دختران اسکی‌باز ایران گفت: «بدنسازی آنها در زمان قرنطینه و ارتباط‌مان مجازی بود، با این حال خیلی خوب کار کردند اما پیست‌ها به خاطر شیوع کرونا دیر باز شدند و شرایط تمرین نداشتیم، حتی مجبور شدیم به پیست پولادکف شیراز برویم و دو هفته تمرین کنیم‌. زمانی که اردوی شیراز را آغاز کردیم چندین مسابقه جهانی برگزار شده بود در حالی که اسکی‌بازان ایران هر سال به اروپا می‌رفتند و مدتی تمرین می‌کردند. همچنین شرایط یخ پیست‌های مسابقات جهانی را در ایران نداریم و دختران روز قبل از مسابقه حتی یک دور هم اسکی نکرده بودند.»

او با اشاره به ضرورتِ داشتن یک پیست اختصاصی برای تیم ملی تاکید کرد: «فدراسیون باید یک پیست اختصاصی برای تیم ملی درست کند و روی آن آب بپاشد که شرایط پیست مثل کشورهای اروپایی شود تا ورزشکاران‌مان در مسابقات برون مرزی خیلی اذیت نشوند. صدف ساوه‌شمشکی خیلی خوب اسکی می‌کرد اما فشار یخ به حدی زیاد بود که در اواسط مسیر ACL او آسیب دید. صدف در مارپیچ بزرگ یکی از خوش تکنیک‌ترین ورزشکاران ایران است.»

سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین زنان در واکنش به اینکه عاطفه احمدی موفق به اتمام مسابقه خود در مارپیچ کوچک نشد، در حالی که در مارپیچ بزرگ به عنوان اولین زن ایرانی به دور دوم رسیده بود، گفت:«وزن عاطفه عقب افتاد و تعادلش بهم خورد. پاهایش به گونه‌ای پیچ خورد که تا یک ساعت استرس داشتم و می‌گفتم آسیب دیده است اما بدنسازی خوبی داشت و آسیب ندید. هر کسی آنگونه زمین می‌خورد پایش می‌شکست اما برای عاطفه اتفاقی نیفتاد و این نشان دهنده پیشرفت دختران‌مان است. او یکی از ورزشکاران آینده‌دار است و اگر برنامه‌ریزی دقیقی برایش انجام شود، راحت می‌تواند نزدیک به ۳۰ نفر برتر جهان قرار بگیرد. تمریناتش را برای من فرستاده که مثل اروپایی‌ها در یخ تمرین می‌کند. از طرفی این اتفاق در ورزش اسکی طبیعی است و نفرات اولی داریم که به خط پایان نرسیده‌اند.»

دختران اسکی در قهرمانی جهان توانستند رضایت سرمربی را جلب کنند: «همین که می‌بینم تکنیک آنها در سطح اروپایی‌ها شده، برایم کافی است. نتیجه کارم را دیدم و در سال‌های آینده هم خواهم دید. در پیست، در حال مسابقه، قبل از بازی، شب موقع خواب، صبح وقتی بیدار می‌شدند، در تمام این اوقات با آنها از طریق تماس تصویری ارتباط داشتم و سعی می‌کردم انرژی برای‌شان بفرستم. خوشحال بودم نه‌تنها ایران بلکه یک دنیا چشم‌شان به این دختران بود و خیلی از این ماجرا خوشحال شدم.»

حتی اگر حواشی ممنوع‌الخروجی بابت این توجه باشد، زرگری را خوشحال می‌کند: «شاید کسی اسکی دختران ایران را نگاه نمی‌کرد اما الان معلوم شد که آنها چقدر تلاش می‌کنند. خیری بود و از این بابت خیلی خوشحال هستم. چهار شب است نخوابیده‌ام. استرسی که داشتم خیلی بیشتر از زمانی بود که در مسابقات حضور داشتم چون در کنار ملی‌پوشان نبودم و شرایط سخت بود اما بعد از هر سختی، آسانی است.»

او در واکنش به ماجرای ممنوع‌الخروجی‌اش تصریح کرد: «از دفتر آقای صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک با من تماس گرفته‌اند و قول کمک داده‌اند، منتظرم ببینم چه می‌شود. امیدوارم این قانون حداقل برای زنان و ورزشکارانی که در عرصه‌های بین‌المللی فعالیت دارند، برداشته شود تا برای کشور افتخارآفرینی کنند. همچنین امیدوارم صدایم به گوش مسئولان رسیده باشد.»